Setmana Catalana 2002  |  Stage 2b. Empuriabrava I.T.T.   

39th edition

10 km, 26 March 2002

Rider Team Time
1.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Phonak 11'52"
2.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski 02"
3.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski 08"
4.
Robert BARTKO
Team Telekom
5.
Serhiy GONCHAR
Fassa Bortolo 09"
6.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak 13"
7.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
iBanesto.com 17"
8.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Phonak 20"
9.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca 22"
10.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski 23"
11.
Daniel BECKE
Team Coast
12.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo 26"
13.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank
14.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 27"
15.
Grischa NIERMANN
Rabobank 28"
16.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco - Longoni Sport
17.
Denis MENCHOV
iBanesto.com
18.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski 29"
19.
Bruno Miguel CASTANHEIRA
L.A. Aluminios - Pecol
20.
Andrea PERON
Team CSC - Tiscali
21.
Martin RITTSEL
Team CSC - Tiscali
22.
Tyler HAMILTON
Team CSC - Tiscali
23.
Fernando ESCARTÍN
Team Coast
24.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca
25.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
26.
Jonathan VAUGHTERS
Crédit Agricole
27.
Marco VELO
Fassa Bortolo
28.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
29.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski
30.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo
31.
Vladimir KARPETS
Itera
32.
Alexei MARKOV
Itera
33.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Tiscali
34.
David HERRERO LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
35.
Iván Ramiro PARRA PINTO
O.N.C.E. - Eroski
36.
Miguel Ángel MARTIN PERDIGUERO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
37.
Melchor MAURI PRAT
Milaneza - MSS
38.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com
39.
David FERNANDEZ DOMINGO
Relax - Fuenlabrada
40.
José Antonio PECHARROMÁN
Jazztel - Costa de Almeria
41.
Bram DE GROOT
Rabobank
42.
Martin DERGANC
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
43.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
44.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
45.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS
46.
Massimiliano GENTILI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
47.
Francisco LEON
Kelme - Costa Blanca
48.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com
49.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com
50.
Erik ZABEL
Team Telekom
51.
Yohann CHARPENTEAU
Crédit Agricole
52.
Alexandre MOOS
Phonak
53.
Carlos TORRENT TARRES
Jazztel - Costa de Almeria
54.
Serguei KLIMOV
Itera
55.
Cesar GARCIA CALVO
Relax - Fuenlabrada
56.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS
57.
Stefan KUPFERNAGEL
Phonak
58.
Christopher JENNER
Crédit Agricole
59.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Jazztel - Costa de Almeria
60.
Ignacio GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
61.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada
62.
Malte URBAN
Team Coast
63.
Ronald MUTSAARS
Rabobank
64.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole
65.
Filippo SIMEONI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
66.
Geert VERHEYEN
Rabobank
67.
Pierrick FÉDRIGO
Crédit Agricole
68.
Gorka GONZÁLEZ LARRAÑAGA
Euskaltel - Euskadi
69.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
70.
Victoriano FERNANDEZ
Milaneza - MSS
71.
Angel CASTRESANA DEL VAL
O.N.C.E. - Eroski
72.
Addy ENGELS
Rabobank
73.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada
74.
Giuseppe GUERINI
Team Telekom
75.
Matthias KESSLER
Team Telekom
76.
Rafael CASERO MORENO
Jazztel - Costa de Almeria
77.
Roberto CONTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
78.
Sven MONTGOMERY
Fassa Bortolo
79.
Simone MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
80.
Isaac GÁLVEZ LÓPEZ
Kelme - Costa Blanca
81.
Aitor SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi
82.
Thorsten RUND
Team Coast
83.
Thomas BRUUN ERIKSEN
Team CSC - Tiscali
84.
Alexander SEROV
Itera
85.
Michael RASMUSSEN
Team CSC - Tiscali
87.
Leonardo BERTAGNOLLI
Saeco - Longoni Sport
88.
Udo BÖLTS
Team Telekom
89.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
90.
Adolfo GARCÍA QUESADA
iBanesto.com
91.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
92.
Jens HEPPNER
Team Telekom
93.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo
94.
Andrei ZINTCHENKO
L.A. Aluminios - Pecol
95.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
96.
Biagio CONTE
Saeco - Longoni Sport
97.
Jorge CAPITÁN PEREGRINA
Relax - Fuenlabrada
98.
Pablo FERNANDEZ PEREZ
Relax - Fuenlabrada
99.
Txema DEL OLMO
Milaneza - MSS
100.
Sascha HENRIX
Team Coast
101.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom
102.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
103.
Ruben OARBEASCOA ISPIZUA
L.A. Aluminios - Pecol
104.
Marco FERTONANI
Phonak
105.
Agustín PEÑA GAGO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
106.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco - Longoni Sport
107.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com
108.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Team CSC - Tiscali
109.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
110.
Oscar MASON
Saeco - Longoni Sport
111.
Cédric HERVÉ
Crédit Agricole
112.
Orlando RODRIGUES
L.A. Aluminios - Pecol
113.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank
114.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca
115.
David VAZQUEZ GARCIA
Relax - Fuenlabrada
116.
Alessio GALLETTI
Saeco - Longoni Sport
117.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
118.
Reto BERGMANN
Phonak
119.
Serguei SMETANINE
Jazztel - Costa de Almeria
120.
José Gonçalo AMORIM VALADA
Milaneza - MSS
121.
Edouard GRITSOUN
Itera
122.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo
123.
Jordi RIERA
Kelme - Costa Blanca
124.
Pavel BRUTT
Itera
125.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Team Coast
126.
Jorge FERRIO LUQUE
Jazztel - Costa de Almeria
127.
Igor PUGACI
Saeco - Longoni Sport
128.
Pedro DÍAZ LOBATO
Jazztel - Costa de Almeria
129.
Kanstantsin SIUTSOU
Itera
130.
Vladimir AUTKA
Itera
131.
Marco ZANOTTI
Fassa Bortolo
132.
Gilberto SIMONI
Saeco - Longoni Sport
133.
Cândido BARBOSA
L.A. Aluminios - Pecol
134.
Denis BERTOLINI
Phonak
135.
Ludovic MARTIN
Crédit Agricole
136.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Tiscali
137.
Kevin LIVINGSTON
Team Telekom
138.
José Agostinho ROSA
L.A. Aluminios - Pecol

Stage information

Start, finish: Stage 2b. Empuriabrava I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 10 km

Date: 26 March 2002