Trofeo Cala Ratjada - Cala Millor 2002

11th edition

Cala Ratjada - Cala Millor 152 km

4 February 2002

Rider Team Time
1.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Mapei - Quick Step 3h32'11"
2.
Tom STEELS
Mapei - Quick Step
3.
Erik ZABEL
Team Telekom
4.
Rudi KEMNA
Bankgiroloterij - Batavus
5.
Saulius RUŠKYS
Gerolsteiner
6.
Steven DE JONGH
Rabobank
7.
Massimo STRAZZER
Phonak
8.
Isaac GÁLVEZ LÓPEZ
Kelme - Costa Blanca
9.
Matthé PRONK
Rabobank
10.
Olaf POLLACK
Gerolsteiner
11.
Remco VAN DER VEN
Bankgiroloterij - Batavus
12.
Mathew HAYMAN
Rabobank
13.
Karsten KROON
Rabobank
14.
Bart VOSKAMP
Bankgiroloterij - Batavus
15.
Werner RIEBENBAUER
Team Nürnberger
16.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
17.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Team CSC - Tiscali
18.
Alexei MARKOV
Itera
19.
Iván HERRERO ATIENZE
Relax - Fuenlabrada
20.
René HASELBACHER
Gerolsteiner
21.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
22.
Servais KNAVEN
Domo - Farm Frites
23.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
24.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak
25.
Antonio COLÓM MAS
Relax - Fuenlabrada
26.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Kelme - Costa Blanca
27.
David ARROYO DURAN
O.N.C.E. - Eroski
28.
Carlos TORRENT TARRES
Jazztel - Costa de Almeria
29.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
30.
Kanstantsin SIUTSOU
Itera
31.
Sascha HENRIX
Team Coast
32.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Coast
33.
Tristan HOFFMAN
Team CSC - Tiscali
34.
Iván Ramiro PARRA PINTO
O.N.C.E. - Eroski
35.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski
36.
Gorka GONZÁLEZ LARRAÑAGA
Euskaltel - Euskadi
37.
Fred RODRIGUEZ
Domo - Farm Frites
38.
Rolf ALDAG
Team Telekom
39.
Alexandre USOV
Phonak
40.
Kai HUNDERTMARCK
Team Telekom
41.
Rubén PLAZA MOLINA
iBanesto.com
42.
Johan MUSEEUW
Domo - Farm Frites
43.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada
44.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Eroski
45.
Rik REINERINK
Bankgiroloterij - Batavus
46.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada
47.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
iBanesto.com
48.
Bert HIEMSTRA
Bankgiroloterij - Batavus
49.
Michael BOOGERD
Rabobank
50.
Harald MORSCHER
Team Nürnberger
51.
Cadel EVANS
Mapei - Quick Step
52.
Kevin HULSMANS
Mapei - Quick Step
53.
Alexander SEROV
Itera
54.
Steffen WESEMANN
Team Telekom
55.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Phonak
56.
Vladimir AUTKA
Itera
57.
Fabien DE WAELE
Mapei - Quick Step
58.
Bas VAN DOOREN
Bankgiroloterij - Batavus
59.
Richard VIRENQUE
Domo - Farm Frites
60.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom
61.
Ignacio GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
62.
Vladimir KARPETS
Itera
63.
André KORFF
Team Coast
64.
Sergio VILLAMIL GONZÁLEZ
Relax - Fuenlabrada
65.
Sergio PÉREZ GÓMEZ
Relax - Fuenlabrada
66.
Thijs AL
Bankgiroloterij - Batavus
67.
Robert BARTKO
Team Telekom
68.
Stefano ZANINI
Mapei - Quick Step
69.
Andreas KLIER
Team Telekom
70.
Leon VAN BON
Domo - Farm Frites
71.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
72.
Geert VAN BONDT
Team CSC - Tiscali
73.
Arkadiusz WOJTAS
Team Nürnberger
74.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
75.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
76.
Armin KRÖNINGER
Team Nürnberger
77.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS
78.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
79.
Christoph VON KLEINSORGEN
Team Coast
80.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Milaneza - MSS
81.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
iBanesto.com
82.
Alexei KUZNETSOV
Itera
83.
Denis SMYSLOV
Itera
84.
Pavel BRUTT
Itera
85.
Pablo FERNANDEZ PEREZ
Relax - Fuenlabrada
86.
Marcel DUIJN
Rabobank
87.
Christian CHARRIERE
Phonak
88.
Sašo SVIBEN
Team Nürnberger
89.
Daniel BECKE
Team Coast
90.
Martin ELMIGER
Phonak
91.
Christian WERNER
Team Nürnberger
92.
Romāns VAINŠTEINS
Domo - Farm Frites
93.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
94.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski
95.
Michaël BLAUDZUN
Team CSC - Tiscali
96.
Jan VAN VELZEN
Bankgiroloterij - Batavus
97.
Jorge FERRIO LUQUE
Jazztel - Costa de Almeria
98.
Gian Matteo FAGNINI
Team Telekom
99.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com
100.
Julian USANO MARTINEZ
Kelme - Costa Blanca
101.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
102.
David KOPP
Team Telekom
103.
Fernando ESCARTÍN
Team Coast
104.
Serguei KLIMOV
Itera
105.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
106.
Daniel SCHNIDER
Phonak
107.
Robert FÖRSTER
Team Nürnberger
108.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Mapei - Quick Step
109.
Erik DEKKER
Rabobank
110.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites
111.
Bram SCHMITZ
Bankgiroloterij - Batavus
112.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca
113.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
114.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
115.
Fabrice GOUGOT
Phonak
116.
Paulo BARROSO
Milaneza - MSS
117.
René ANDRLE
O.N.C.E. - Eroski
118.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Jazztel - Costa de Almeria
119.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
120.
Renato SILVA
Milaneza - MSS
121.
Marco MILESI
Domo - Farm Frites
122.
Gorka BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
123.
Alex ZÜLLE
Team Coast
124.
Marzio BRUSEGHIN
iBanesto.com
125.
Pedro CARDOSO
Milaneza - MSS
126.
Koldo GIL PÉREZ
iBanesto.com
127.
Volker ORDOWSKI
Gerolsteiner
128.
Ellis RASTELLI
Gerolsteiner
129.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step
130.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
131.
Martin RITTSEL
Team CSC - Tiscali
132.
José Antonio GARRIDO LIMA
Jazztel - Costa de Almeria
133.
Leif HOSTE
Domo - Farm Frites
134.
Carlos Alberto CARNEIRO SILVA
Milaneza - MSS
135.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Phonak
136.
José Antonio PECHARROMÁN
Jazztel - Costa de Almeria
137.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Jazztel - Costa de Almeria
138.
Nicki SØRENSEN
Team CSC - Tiscali
139.
Victoriano FERNANDEZ
Milaneza - MSS
140.
Malte URBAN
Team Coast
141.
Reto BERGMANN
Phonak
142.
Ruben DIAZ DE CERIO
Euskaltel - Euskadi
143.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Team Coast
144.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca
145.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank
146.
Jan BOVEN
Rabobank
147.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
148.
Dario GADEO FERNANDEZ
Jazztel - Costa de Almeria
149.
Marcelino GARCIA ALONSO
Team CSC - Tiscali
150.
Thomas LIESE
Team Nürnberger
151.
Marc WAUTERS
Rabobank
152.
Nicolay Bo LARSEN
Gerolsteiner
153.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner
154.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Tiscali 00'34"
155.
Torsten WILHELMS
Team Coast 00'42"
156.
José Gonçalo AMORIM VALADA
Milaneza - MSS 00'57"
157.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step 01'04"
158.
Stefano GARZELLI
Mapei - Quick Step
159.
Michael RICH
Gerolsteiner 01'24"
160.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada 01'55"
161.
Gerben LÖWIK
Bankgiroloterij - Batavus 02'42"
162.
Julen FERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi 02'59"
163.
Christian PFANNBERGER
Team Nürnberger
164.
Uwe HARDTER
Gerolsteiner
165.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Kelme - Costa Blanca 03'27"
166.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com 04'28"
167.
Pedro DÍAZ LOBATO
Jazztel - Costa de Almeria 04'30"
168.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi 04'31"
169.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
170.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com
171.
Tomi Matti KANTO
Jazztel - Costa de Almeria 05'57"
172.
Edouard GRITSOUN
Itera 05'59"

Race information

Start, finish: Cala Ratjada - Cala Millor

Distance: 152 km

Date: 4 February 2002