Trofeo Cala Bona - Cala Ratjada 2003

12th edition

Cala Bona - Cala Ratjada 164.5 km

3 February 2003

Rider Team Time
1.
Alexandre USOV
Phonak 4h15'24"
2.
Isaac GÁLVEZ LÓPEZ
Kelme - Costa Blanca
3.
Erik ZABEL
Team Telekom
4.
Jon BRU PASCAL
L.A. Aluminios - Pecol
5.
Rudi KEMNA
Bankgiroloterij Cycling Team
6.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
7.
Alexei MARKOV
Lokomotiv
8.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca
9.
Allan DAVIS
O.N.C.E. - Eroski
10.
Robert HUNTER
Rabobank
11.
Josu SILLONIZ ARESTI
Euskaltel - Euskadi
12.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
13.
Andreas KLÖDEN
Team Telekom
14.
Oskar CAMENZIND
Phonak
15.
Gerhard TRAMPUSCH
Gerolsteiner
16.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski
17.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Bianchi
18.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com
19.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Kelme - Costa Blanca
20.
Gorka GONZÁLEZ LARRAÑAGA
Euskaltel - Euskadi
21.
Eric BAUMANN
Team Wiesenhof
22.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
O.N.C.E. - Eroski
23.
Mathew HAYMAN
Rabobank
24.
Michael ALBASINI
Phonak
25.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Relax - Fuenlabrada
26.
Johan MUSEEUW
Quick Step - Davitamon
27.
Rubén PLAZA MOLINA
iBanesto.com
28.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada
29.
David MUÑOZ BAÑÓN
Kelme - Costa Blanca
30.
Sergio ESCOBAR ROURE
Individual
31.
Bruno Miguel CASTANHEIRA
L.A. Aluminios - Pecol
32.
Carlos TORRENT TARRES
Paternina - Costa de Almeria
33.
Geert VAN BONDT
Team CSC - Imax
34.
Rolf ALDAG
Team Telekom
35.
Marc LOTZ
Rabobank
36.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi
37.
André KORFF
Team Bianchi
38.
Vicente REYNÉS MIMÓ
L.A. Aluminios - Pecol
39.
Steven DE JONGH
Rabobank
40.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
41.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Labarca 2 - Café Baqué
42.
Roger BEUCHAT
Phonak
43.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca
44.
Gustavo OTERO GOMEZ
Labarca 2 - Café Baqué
45.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
46.
Cândido BARBOSA
L.A. Aluminios - Pecol
47.
Alexandre MOOS
Phonak
48.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com
49.
David KOPP
Team Telekom
50.
Luca PAOLINI
Quick Step - Davitamon
51.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Quick Step - Davitamon
52.
Pedro CARDOSO
Milaneza - MSS
53.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Milaneza - MSS
54.
Unai ELORRIAGA ZUBIAUR
Labarca 2 - Café Baqué
55.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada
56.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
iBanesto.com
57.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Paternina - Costa de Almeria
58.
Kai HUNDERTMARCK
Team Telekom
59.
Piotr WADECKI
Quick Step - Davitamon
60.
Dermot NALLY
Paternina - Costa de Almeria
61.
Rafael CASERO MORENO
Paternina - Costa de Almeria
62.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom
63.
Domingo José SEGADO SANCHEZ
Paternina - Costa de Almeria
64.
José Gonçalo AMORIM VALADA
Milaneza - MSS
65.
Carlos Ramon GOLBANO
Paternina - Costa de Almeria
66.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Milaneza - MSS
67.
Pedro Miguel LOPES GONÇALVES
L.A. Aluminios - Pecol
68.
Orlando RODRIGUES
L.A. Aluminios - Pecol
69.
Paulo BARROSO
Milaneza - MSS
70.
Stefan SCHUMACHER
Team Telekom
71.
Miquel ALZAMORA
Individual
72.
Thomas BRUUN ERIKSEN
Team CSC - Imax
73.
Gilberto Manuel MARTINS GONCALVES
Milaneza - MSS
74.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Team Bianchi
75.
Ruben DIAZ DE CERIO
Euskaltel - Euskadi
76.
Gerben LÖWIK
Bankgiroloterij Cycling Team
77.
Sven TEUTENBERG
Team Bianchi
78.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
79.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
80.
Tristan HOFFMAN
Team CSC - Imax
81.
Matthé PRONK
Bankgiroloterij Cycling Team
82.
Steffen WESEMANN
Team Telekom
83.
Remco VAN DER VEN
Bankgiroloterij Cycling Team
84.
Robert BARTKO
Rabobank
85.
Julen FERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
86.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon
87.
Roberto LOZANO MONTERO
Kelme - Costa Blanca
88.
Thomas ZIEGLER
Team Wiesenhof
89.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Phonak
90.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak
91.
Koldo GIL PÉREZ
O.N.C.E. - Eroski
92.
Dario GADEO FERNANDEZ
Paternina - Costa de Almeria
93.
Rui Pedro HENRIQUES ROQUE
L.A. Aluminios - Pecol
94.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
95.
Renato SILVA
Milaneza - MSS
96.
Denis SMYSLOV
Lokomotiv
97.
Grischa NIERMANN
Rabobank
98.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak
99.
Francisco PALACIOS
Labarca 2 - Café Baqué
100.
Gorka ARRIZABALAGA
Euskaltel - Euskadi
101.
Nuno RIBEIRO
L.A. Aluminios - Pecol
102.
Hector GUERRA GARCIA
Relax - Fuenlabrada
103.
Ivan DIAZ BUJ
Individual
104.
Guillermo FERRER GARCIA
Individual
105.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski
106.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
107.
Miguel MARTINEZ
Phonak
108.
Joan LLANERAS ROSSELLÓ
Individual
109.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
110.
Serguei KLIMOV
Lokomotiv
111.
Udo BÖLTS
Gerolsteiner
112.
Jens HEPPNER
Team Wiesenhof
113.
Ralf GRABSCH
Team Wiesenhof
114.
Iván HERRERO ATIENZE
Labarca 2 - Café Baqué
115.
Patrik SINKEWITZ
Quick Step - Davitamon
116.
José Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Fuenlabrada
117.
Alberto CONTADOR VELASCO
O.N.C.E. - Eroski
118.
Vladimir KARPETS
iBanesto.com
119.
Jan VAN VELZEN
Bankgiroloterij Cycling Team
120.
Fabrizio GUIDI
Team Bianchi
121.
Michael GIEBELMANN
Team Wiesenhof
122.
Jose Antonio LOPEZ GIL
iBanesto.com
123.
Cesar GARCIA CALVO
Labarca 2 - Café Baqué
124.
Juan Miguel CUENCA MARTINEZ
Kelme - Costa Blanca
125.
Pedro Manuel ANDRADE OLIVEIRA
L.A. Aluminios - Pecol
126.
Luis Fernando Matias PINHEIRO
L.A. Aluminios - Pecol
127.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Kelme - Costa Blanca
128.
Rene OBST
Team Wiesenhof
129.
Niki AEBERSOLD
Phonak
130.
Evgeni PETROV
iBanesto.com
131.
Timo SCHOLZ
Team Wiesenhof
132.
Antonio COLÓM MAS
Relax - Fuenlabrada
133.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
134.
Robert FÖRSTER
Gerolsteiner
135.
Jans KOERTS
Bankgiroloterij Cycling Team
136.
Bram SCHMITZ
Bankgiroloterij Cycling Team 00'40"
137.
Alexander SEROV
Lokomotiv 00'46"
138.
Pavel BRUTT
Lokomotiv
139.
José Antonio PECHARROMÁN
Paternina - Costa de Almeria 01'12"
140.
Ellis RASTELLI
Gerolsteiner
141.
Raphael SCHWEDA
Team Bianchi
142.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com
143.
Carlos CASTAÑO PANADERO
Individual
144.
Alex ZÜLLE
Phonak
145.
Joseba BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
146.
David NAVAS CHICA
Relax - Fuenlabrada
147.
Uwe PESCHEL
Gerolsteiner
148.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Fuenlabrada
149.
Frank VANDENBROUCKE
Quick Step - Davitamon
150.
Leandro NAVARRETTE GUTIERREZ
Labarca 2 - Café Baqué
151.
Addy ENGELS
Rabobank
152.
Markus ZBERG
Gerolsteiner
153.
Enrico POITSCHKE
Team Wiesenhof
154.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Labarca 2 - Café Baqué
155.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Labarca 2 - Café Baqué
156.
Nicki SØRENSEN
Team CSC - Imax
157.
Bekim CHRISTENSEN
Team CSC - Imax
158.
Bart VOSKAMP
Bankgiroloterij Cycling Team
159.
Bert HIEMSTRA
Bankgiroloterij Cycling Team
160.
Arvis PIZIKS
Team CSC - Imax
161.
Gian Matteo FAGNINI
Team Telekom 01'46"
162.
Javier CARRION
Individual
163.
Rafael MATEOS PEREZ
iBanesto.com
164.
Asier MAEZTU
Individual 04'32"
165.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi 07'41"
166.
Álvaro NOGUERA
Individual
167.
Lizuarte Manuel GONCALVES MARTINS
Milaneza - MSS
168.
Sergey YAKOVLEV
Team Telekom
169.
Pedro DÍAZ LOBATO
Paternina - Costa de Almeria
170.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Paternina - Costa de Almeria
171.
Martin MÜLLER
Team Wiesenhof
172.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom
173.
David ARROYO DURAN
O.N.C.E. - Eroski
174.
Jakob Storm PIIL
Team CSC - Imax 10'53"

Race information

Start, finish: Cala Bona - Cala Ratjada

Distance: 164.5 km

Date: 3 February 2003