Paris - Nice 2003  |  General classification    

61st edition

General classification

9 March 2003 - 16 March 2003

Rider Team Time
1.
Alexandre VINOKOUROV
Team Telekom 23h30'04"
2.
Mikel ZARRABEITIA URANGA
O.N.C.E. - Eroski 43"
3.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner 54"
4.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski 55"
5.
Sylvain CHAVANEL
Brioches La Boulangère 01'24"
6.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Milaneza - MSS 01'28"
7.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS 01'30"
8.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo 01'41"
9.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi 01'48"
10.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak Hearing Systems 02'04"
11.
Gilberto SIMONI
Saeco 02'19"
12.
Kurt Asle ARVESEN
Team Fakta 02'22"
13.
Marcos Antonio SERRANO RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski 02'34"
14.
Ivan Ramiro PARRA
Kelme - Costa Blanca 02'35"
15.
Laurent LEFÈVRE
Jean Delatour 03'33"
16.
Kim KIRCHEN
Fassa Bortolo 04'16"
17.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r
18.
David LATASA LASA
Kelme - Costa Blanca 04'20"
19.
Kurt VAN DE WOUWER
Quick Step - Davitamon 04'24"
20.
Cédric FRAGNIÈRE
Crédit Agricole 04'25"
21.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS 04'51"
22.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski 05'10"
23.
Oskar CAMENZIND
Phonak Hearing Systems 05'13"
24.
Laurent BROCHARD
Ag2r 05'21"
25.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Milaneza - MSS 07'07"
26.
Gorka GONZÁLEZ LARRAÑAGA
Euskaltel - Euskadi 07'33"
27.
Didier ROUS
Brioches La Boulangère 10'26"
28.
Walter BÉNÉTEAU
Brioches La Boulangère 10'51"
29.
Jean-Cyril ROBIN
Fdjeux.com 11'55"
30.
Jérôme PINEAU
Brioches La Boulangère 12'42"
31.
Marco VELO
Fassa Bortolo 13'04"
32.
Udo BÖLTS
Gerolsteiner 13'06"
33.
Pedro CARDOSO
Milaneza - MSS 13'41"
34.
Richard VIRENQUE
Quick Step - Davitamon
35.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak Hearing Systems 13'44"
36.
Carlos SASTRE
Team CSC - Imax 17'30"
37.
Stéphane GOUBERT
Jean Delatour 17'48"
38.
Sébastien JOLY
Jean Delatour 21'22"
39.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS 21'51"
40.
Tyler HAMILTON
Team CSC - Imax 25'49"
41.
Ángel CASTRESANA DEL VAL
O.N.C.E. - Eroski 25'57"
42.
Jens VOIGT
Crédit Agricole 26'19"
43.
Thomas VOECKLER
Brioches La Boulangère 26'32"
44.
Ruben DIAZ DE CERIO
Euskaltel - Euskadi 26'35"
45.
Benoît POILVET
Crédit Agricole 26'45"
46.
Josu SILLONIZ ARESTI
Euskaltel - Euskadi 28'08"
47.
Franck RÉNIER
Brioches La Boulangère 28'25"
48.
Koldo GIL PÉREZ
O.N.C.E. - Eroski 28'34"
49.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Kelme - Costa Blanca 29'11"
50.
Franck BOUYER
Brioches La Boulangère 29'13"
51.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco 29'28"
52.
Cédric VASSEUR
Cofidis 30'32"
53.
Benoît JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor 31'55"
54.
Sandy CASAR
Fdjeux.com 36'57"
55.
Fabian CANCELLARA
Fassa Bortolo 36'59"
56.
Frédéric BESSY
Cofidis 37'59"
57.
David ARROYO DURAN
O.N.C.E. - Eroski 38'39"
58.
Koos MOERENHOUT
Lotto - Domo 39'25"
59.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r 39'42"
60.
Nico MATTAN
Cofidis 40'29"
61.
Lennie Lange KRISTENSEN
Team CSC - Imax 40'36"
62.
Alexandre MOOS
Phonak Hearing Systems 44'59"
63.
Lars Ytting BAK
Team Fakta 45'13"
64.
Matthias KESSLER
Team Telekom 45'55"
65.
Guido TRENTI
Fassa Bortolo 46'10"
66.
Nicolas JALABERT
Team CSC - Imax 47'16"
67.
Fabrice GOUGOT
Phonak Hearing Systems 48'26"
68.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski 50'02"
69.
Fränk SCHLECK
Team CSC - Imax 50'09"
70.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi 51'11"
71.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco 51'14"
72.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi 51'24"
73.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom 54'26"
74.
Médéric CLAIN
Cofidis 54'57"
75.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Imax 57'05"
76.
Tristan HOFFMAN
Team CSC - Imax 59'36"
77.
Antonio CRUZ
US Postal Service p/b Berry Floor 59'41"
78.
Wilfried CRETSKENS
Quick Step - Davitamon 1h00'42"
79.
Lizuarte Manuel GONCALVES MARTINS
Milaneza - MSS 1h02'04"
80.
Bradley WIGGINS
Fdjeux.com 1h04'29"
81.
Christophe ORIOL
Ag2r 1h04'39"
82.
Íñigo CHAURREAU BERNÁRDEZ
Ag2r 1h04'49"
83.
Leon VAN BON
Lotto - Domo 1h04'57"
84.
Bobby JULICH
Team Telekom 1h08'21"
85.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN RUIZ DE GAUNA
Euskaltel - Euskadi 1h09'08"
86.
Julian WINN
Team Fakta 1h09'41"
87.
Andy FLICKINGER
Ag2r 1h09'57"
88.
Nicola LODA
Fassa Bortolo 1h11'54"
89.
Nicolas PORTAL
Ag2r 1h14'59"
90.
Damon KLUCK
US Postal Service p/b Berry Floor 1h18'04"
91.
Mario AERTS
Team Telekom 1h32'19"