Tirreno - Adriatico 2003  |  Stage 7. San Benedetto Del Tronto - San Benedetto Del Tronto   

38th edition

162 km, 19 March 2003

Rider Team Time
1.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank 4h24'15"
2.
Mario CIPOLLINI
Domina Vacanze - Elitron
3.
Erik ZABEL
Team Telekom
4.
Biagio CONTE
Formaggi Pinzolo Fiavè - Ciarrocchi Immobiliare
5.
Julian DEAN
Team CSC - Imax
6.
Paolo BETTINI
Quick Step - Davitamon
7.
Paolo BOSSONI
Vini Caldirola - So.Di
8.
Gabriele BALDUCCI
Vini Caldirola - So.Di
9.
Andreas KLÖDEN
Team Telekom
10.
Vladimir DUMA
Landbouwkrediet - Colnago - Alken Maes - Daikin
11.
Massimo STRAZZER
Phonak Hearing Systems
12.
Luca PAOLINI
Quick Step - Davitamon
13.
Giovanni LOMBARDI
Domina Vacanze - Elitron
14.
Andrea NOÈ
Alessio
15.
Hans DE CLERCQ
Lotto - Domo
16.
Gregory RAST
Phonak Hearing Systems
17.
Oscar MASON
Vini Caldirola - So.Di
18.
Steffen WESEMANN
Team Telekom
19.
Filippo POZZATO
Fassa Bortolo
20.
Andrea PERON
Team CSC - Imax
21.
Rinaldo NOCENTINI
Formaggi Pinzolo Fiavè - Ciarrocchi Immobiliare
22.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
iBanesto.com
23.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com
24.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
25.
Ief VERBRUGGHE
Lotto - Domo
26.
Bo HAMBURGER
Formaggi Pinzolo Fiavè - Ciarrocchi Immobiliare
27.
Elio AGGIANO
Formaggi Pinzolo Fiavè - Ciarrocchi Immobiliare
28.
Gerhard TRAMPUSCH
Gerolsteiner
29.
Marco ZANOTTI
Fassa Bortolo
30.
Andrea FERRIGATO
Alessio
31.
Martin ELMIGER
Phonak Hearing Systems
32.
Mauro GEROSA
Vini Caldirola - So.Di
33.
Markus ZBERG
Gerolsteiner
34.
Marc LOTZ
Rabobank
35.
Raimondas RUMŠAS
Lampre
36.
Danilo DI LUCA
Saeco
37.
Romāns VAINŠTEINS
Vini Caldirola - So.Di
38.
Mariano PICCOLI
Lampre
39.
Ruggero MARZOLI
Alessio
40.
Bram TANKINK
Quick Step - Davitamon
41.
Serhiy GONCHAR
De Nardi - Colpack - Astro
42.
Gianluca SIRONI
Vini Caldirola - So.Di
43.
Sergiy ADYEYEV
Landbouwkrediet - Colnago - Alken Maes - Daikin
44.
Angelo LOPEBOSELLI
Cofidis
45.
Daniel SCHNIDER
Phonak Hearing Systems
46.
Giuseppe PALUMBO
De Nardi - Colpack - Astro
47.
Daniele BENNATI
Domina Vacanze - Elitron
48.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
O.N.C.E. - Eroski
49.
Michael ALBASINI
Phonak Hearing Systems
50.
Peter FARAZIJN
Cofidis
51.
Manuel QUINZIATO
Lampre
52.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski
53.
René ANDRLE
O.N.C.E. - Eroski
54.
Rolf ALDAG
Team Telekom
55.
Massimiliano LELLI
Cofidis
56.
Daniel ATIENZA
Cofidis
57.
Andrea TAFI
Team CSC - Imax
58.
Nicki SØRENSEN
Team CSC - Imax
59.
Laurent DUFAUX
Alessio
60.
Yaroslav POPOVYCH
Landbouwkrediet - Colnago - Alken Maes - Daikin
61.
Serge BAGUET
Lotto - Domo
62.
Andreas KLIER
Team Telekom
63.
Fortunato BALIANI
Formaggi Pinzolo Fiavè - Ciarrocchi Immobiliare
64.
Lorenzo BERNUCCI
Landbouwkrediet - Colnago - Alken Maes - Daikin
65.
Maximilian SCIANDRI
Lampre
66.
Michaël BLAUDZUN
Team CSC - Imax
67.
Bert GRABSCH
Phonak Hearing Systems
68.
Johan VERSTREPEN
Landbouwkrediet - Colnago - Alken Maes - Daikin
69.
Fabio SACCHI
Saeco
70.
Alessandro CORTINOVIS
Lampre
71.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom
72.
Sergei IVANOV
Fassa Bortolo
73.
Peter VAN PETEGEM
Lotto - Domo
74.
Michael BOOGERD
Rabobank
75.
Wim VANSEVENANT
Lotto - Domo
76.
Ángel VICIOSO ARCOS
O.N.C.E. - Eroski
77.
Bram DE GROOT
Rabobank
78.
Patrik SINKEWITZ
Quick Step - Davitamon
79.
Davide BRAMATI
Quick Step - Davitamon
80.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski
81.
Gerrit GLOMSER
Saeco
82.
Paolo TIRALONGO
Panaria - Fiordo
83.
Servais KNAVEN
Quick Step - Davitamon
84.
Paul VAN HYFTE
Team CSC - Imax
85.
Giuliano FIGUERAS
Panaria - Fiordo
86.
Leonardo ZANOTTI
De Nardi - Colpack - Astro
87.
Marco MILESI
Vini Caldirola - So.Di
88.
Denis BERTOLINI
Phonak Hearing Systems
89.
Steven DE JONGH
Rabobank
90.
Mario SCIREA
Domina Vacanze - Elitron
91.
Evgeni PETROV
iBanesto.com
92.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
iBanesto.com
93.
Roberto PETITO
Fassa Bortolo
94.
Uwe HARDTER
Gerolsteiner
95.
Ruslan IVANOV
Alessio
96.
Paolo FORNACIARI
Saeco
97.
Domenico GUALDI
Formaggi Pinzolo Fiavè - Ciarrocchi Immobiliare
98.
Johan MUSEEUW
Quick Step - Davitamon
99.
Raffaele FERRARA
Alessio
100.
Alexandr SHEFER
Saeco
101.
Guido TRENTIN
Cofidis
102.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
103.
Paolo LANFRANCHI
Panaria - Fiordo
104.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Domo
105.
Daniele CONTRINI
Gerolsteiner
106.
Luca MAZZANTI
Panaria - Fiordo
107.
Leonardo GIORDANI
De Nardi - Colpack - Astro
108.
Rafael MATEOS PEREZ
iBanesto.com
109.
Brett LANCASTER
Panaria - Fiordo
110.
Marcel STRAUSS
Gerolsteiner
111.
Michael ROGERS
Quick Step - Davitamon
112.
Robert HUNTER
Rabobank
113.
Janek TOMBAK
Cofidis
114.
Marc WAUTERS
Rabobank
115.
Charles WEGELIUS
De Nardi - Colpack - Astro
116.
Martin DERGANC
Domina Vacanze - Elitron
117.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo
118.
Alberto ONGARATO
Domina Vacanze - Elitron
119.
Jan BOVEN
Rabobank
120.
Gabriele COLOMBO
Domina Vacanze - Elitron
121.
Olaf POLLACK
Gerolsteiner
122.
Kai HUNDERTMARCK
Team Telekom
123.
Roger BEUCHAT
Phonak Hearing Systems 01'38"
124.
Gian Matteo FAGNINI
Team Telekom
125.
Graziano GASPARRE
De Nardi - Colpack - Astro
126.
Andrus AUG
De Nardi - Colpack - Astro

Stage information

Start, finish: Stage 7. San Benedetto Del Tronto - San Benedetto Del Tronto

Race Type: Sprint stage

Distance: 162 km

Date: 19 March 2003