2.PT

Deutschland Rundfahrt 2008  |  Stage 8. Bremen I.T.T.   

32nd edition

34 km, 6 September 2008

Rider Team Time
1.
Tony MARTIN
Team Columbia 39h49'11"
2.
Bert GRABSCH
Team Columbia 34"
3.
Gustav Erik LARSSON
Team CSC Saxo Bank 48"
4.
Linus GERDEMANN
Team Columbia 01'17"
5.
Vladimir KARPETS
Caisse d'Epargne 01'43"
6.
Thomas LÖVKVIST
Team Columbia 01'52"
7.
Raivis BELOHVOŠČIKS
Scott - American Beef 02'23"
8.
Janez BRAJKOVIČ
Astana 02'31"
9.
Dominik ROELS
Team Milram 02'32"
10.
Jussi VEIKKANEN
Francaise des Jeux 02'40"
11.
Tanel KANGERT
Ag2r La Mondiale 02'48"
12.
Paul MARTENS
Rabobank 02'54"
13.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana 02'56"
14.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
15.
Maxime MONFORT
Cofidis, Le Credit par Telephone 02'58"
16.
Koos MOERENHOUT
Rabobank 03'05"
17.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
18.
Markus FOTHEN
Gerolsteiner 03'08"
19.
Peter VELITS
Team Milram 03'13"
20.
Jurgen VAN DEN BROECK
Silence - Lotto 03'19"
21.
Alexandr PLIUSCHIN
Ag2r La Mondiale 03'25"
22.
Andrey ZEITS
Astana 03'27"
23.
José RUJANO GUILLÉN
Caisse d'Epargne 03'32"
24.
Rubens BERTOGLIATI
Scott - American Beef 03'38"
25.
Pietro CAUCCHIOLI
Crédit Agricole 03'46"
26.
Christophe LE MÉVEL
Crédit Agricole 03'49"
27.
Andreas DIETZIKER
Volksbank - Corratec
28.
Evgeny SOKOLOV
Bouygues Telecom 03'50"
29.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 03'51"
30.
Nicki SØRENSEN
Team CSC Saxo Bank 03'54"
31.
Andrea NOÈ
Liquigas 03'56"
32.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
33.
David CAÑADA GRACIA
Scott - American Beef 03'57"
34.
Sebastian SIEDLER
Skil - Shimano
35.
Bauke MOLLEMA
Rabobank
36.
Eros CAPECCHI
Scott - American Beef 04'04"
37.
Lasse BØCHMAN LARSEN
Team CSC Saxo Bank 04'06"
38.
Charles WEGELIUS
Liquigas 04'09"
39.
Michael SCHÄR
Astana 04'11"
40.
Josep JUFRE POU
Scott - American Beef 04'18"
41.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne 04'22"
42.
Simon ŠPILAK
Lampre 04'24"
43.
William WALKER
Rabobank
44.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas
45.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit par Telephone 04'25"
46.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Credit par Telephone 04'31"
47.
Philip DEIGNAN
Ag2r La Mondiale 04'32"
48.
Alexander EFIMKIN
Quick Step
49.
Christian KNEES
Team Milram 04'35"
50.
Laurens TEN DAM
Rabobank 04'37"
51.
Thomas VOECKLER
Bouygues Telecom 04'38"
52.
Julien EL FARES
Cofidis, Le Credit par Telephone 04'40"
53.
Jens VOIGT
Team CSC Saxo Bank 04'46"
54.
Matteo CARRARA
Quick Step 04'49"
55.
Daniel MUSIOL
Volksbank - Corratec 04'54"
56.
Johann TSCHOPP
Bouygues Telecom 04'56"
57.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale 04'57"
58.
Perrig QUÉMÉNEUR
Bouygues Telecom 04'59"
59.
André KORFF
Volksbank - Corratec
60.
Leonardo SCARSELLI
Quick Step
61.
Stéphane GOUBERT
Ag2r La Mondiale 05'02"
62.
Fumiyuki BEPPU
Skil - Shimano 05'04"
63.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Liquigas 05'11"
64.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team CSC Saxo Bank
65.
Markus EICHLER
Team Milram 05'12"
66.
Markus ZBERG
Gerolsteiner 05'13"
67.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step 05'15"
68.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi 05'16"
69.
Jason MCCARTNEY
Team CSC Saxo Bank 05'17"
70.
Nicolas HARTMANN
Cofidis, Le Credit par Telephone 05'29"
71.
Mathieu HEIJBOER
Cofidis, Le Credit par Telephone 05'33"
72.
Ludovic TURPIN
Ag2r La Mondiale 05'35"
73.
Gregory RAST
Astana 05'37"
74.
Wim VAN HUFFEL
Silence - Lotto
75.
Marcus LJUNGQVIST
Team CSC Saxo Bank
76.
Sylwester SZMYD
Lampre 05'38"
77.
Ronny SCHOLZ
Gerolsteiner 05'42"
78.
André GREIPEL
Team Columbia 05'43"
79.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano 05'47"
80.
Ralf GRABSCH
Team Milram 05'50"
81.
Yukihiro DOI
Skil - Shimano 05'52"
82.
Hector GONZALEZ BAEZA
Scott - American Beef 06'00"
83.
Benoît VAUGRENARD
Francaise des Jeux
84.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi 06'05"
85.
Guillaume LEVARLET
Francaise des Jeux 06'07"
86.
Lander APERRIBAY
Euskaltel - Euskadi 06'11"
87.
Roberto LONGO
Lampre
88.
Pieter WEENING
Rabobank 06'14"
89.
René WEISSINGER
Volksbank - Corratec 06'16"
90.
Marcus BURGHARDT
Team Columbia 06'17"
91.
Addy ENGELS
Quick Step 06'30"
92.
Marcel SIEBERG
Team Columbia 06'33"
93.
Alexandre BOTCHAROV
Crédit Agricole 06'34"
94.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi 06'39"
95.
Philipp LUDESCHER
Volksbank - Corratec 06'42"
96.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
97.
Julien BELGY
Bouygues Telecom 06'51"
98.
Thomas FOTHEN
Gerolsteiner 07'06"
99.
Johan VAN SUMMEREN
Silence - Lotto 07'07"
100.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano 07'12"
101.
Rémi PAURIOL
Crédit Agricole 07'13"
102.
Thomas Vedel KVIST
Quick Step 07'14"
103.
Johannes FRÖHLINGER
Gerolsteiner 07'23"
104.
Mario AERTS
Silence - Lotto 07'37"
105.
Dario David CIONI
Silence - Lotto 07'48"
106.
Marco BANDIERA
Lampre 08'08"
107.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne 08'14"
108.
Gerrit GLOMSER
Volksbank - Corratec 08'35"
109.
Jon BRU PASCAL
Euskaltel - Euskadi 09'37"
110.
René HASELBACHER
Astana 10'38"

Stage information

Start, finish: Stage 8. Bremen I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 34 km

Date: 6 September 2008