2.HC

Bayern Rundfahrt 2010  |  Stage 1. Erding - Viechtach   

14th edition

189.8 km, 26 May 2010

Rider Team Time
1.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi 4h41'50"
2.
Leigh HOWARD
Team HTC - Columbia
3.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
4.
Gerald CIOLEK
Team Milram
5.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank
6.
Geraint THOMAS
Sky Professional Cycling Team
7.
Steve HOUANARD
Skil - Shimano
8.
Steffen RADOCHLA
Team Nutrixxion Sparkasse
9.
Davide VIGANO
Sky Professional Cycling Team
10.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil Pro Cycling Team
11.
Grega BOLE
Lampre - Farnese Vini
12.
Wout POELS
Vacansoleil Pro Cycling Team
13.
Alex MEENHORST
Team NetAPP
14.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano
15.
Simon ŠPILAK
Lampre - Farnese Vini
16.
Andreas SCHILLINGER
Team NetAPP
17.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
18.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Xacobeo Galicia
19.
Reto HOLLENSTEIN
Vorarlberg - Corratec
20.
Jonas AAEN JØRGENSEN
Team Saxo Bank
21.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
22.
Christian KNEES
Team Milram
23.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
24.
Arnoud VAN GROEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
25.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
26.
Stefan DENIFL
Cervelo Test Team
27.
Dimitri CLAEYS
Team NetAPP
28.
Travis MEYER
Garmin - Transitions
29.
Niki TERPSTRA
Team Milram
30.
Kristof VANDEWALLE
Topsport Vlaanderen - Mercator
31.
Piergiorgio CAMUSSA
Vorarlberg - Corratec
32.
Jan BÁRTA
Team NetAPP
33.
Edvald BOASSON HAGEN
Sky Professional Cycling Team
34.
Sebastian SIEDLER
Vorarlberg - Corratec
35.
Christian MEIER
Garmin - Transitions
36.
Manman VAN RUITENBEEK
Team Kuota - Indeland
37.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
38.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
39.
Diego ULISSI
Lampre - Farnese Vini
40.
Björn GLASNER
Team Kuota - Indeland
41.
Johan VAN SUMMEREN
Garmin - Transitions
42.
David GARCÍA DAPENA
Xacobeo Galicia
43.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Cervelo Test Team
44.
Maxime MONFORT
Team HTC - Columbia
45.
Peter VELITS
Team HTC - Columbia
46.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
47.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
48.
Robin CHAIGNEAU
Skil - Shimano
49.
Romain SICARD
Euskaltel - Euskadi
50.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
51.
Johan COENEN
Topsport Vlaanderen - Mercator
52.
Andreas KLIER
Cervelo Test Team
53.
Andreas DIETZIKER
Vorarlberg - Corratec
54.
Danny PATE
Garmin - Transitions
55.
Sylvain CALZATI
Sky Professional Cycling Team
56.
Sergej FUCHS
Team Nutrixxion Sparkasse
57.
Alexander GOTTFRIED
Team NetAPP
58.
Delio FERNÁNDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia
59.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Xacobeo Galicia
60.
Martin REIMER
Cervelo Test Team
61.
Martin VELITS
Team HTC - Columbia
62.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
63.
Dirk MÜLLER
Team Nutrixxion Sparkasse
64.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale
65.
Tassilo FRICKE
Team NetAPP
66.
Peter WROLICH
Team Milram
67.
Pieter JACOBS
Topsport Vlaanderen - Mercator
68.
Marcin SAPA
Lampre - Farnese Vini
69.
Adriano MALORI
Lampre - Farnese Vini
70.
Joost VAN LEIJEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
71.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
72.
Kirk CARLSEN
Garmin - Transitions
73.
Roger HAMMOND
Cervelo Test Team
74.
Hayden ROULSTON
Team HTC - Columbia
75.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram
76.
Daniel WESTMATTELMANN
Team Kuota - Indeland
77.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
78.
Kanstantsin SIUTSOU
Team HTC - Columbia
79.
Martijn MAASKANT
Garmin - Transitions
80.
Sébastian BALDAUF
Vorarlberg - Corratec
81.
Dominik NERZ
Team Milram
82.
Nils PLOTNER
Heizomat
83.
Patrick GRETSCH
Team HTC - Columbia 00'31"
84.
Mirco LORENZETTO
Lampre - Farnese Vini 00'44"
85.
Lars Petter NORDHAUG
Sky Professional Cycling Team 01'04"
86.
Peter KENNAUGH
Sky Professional Cycling Team 01'22"
87.
Davide APPOLLONIO
Cervelo Test Team 03'20"
88.
Jarosław MARYCZ
Team Saxo Bank 04'18"
89.
Roy SENTJENS
Team Milram
90.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi
91.
Kurt Asle ARVESEN
Sky Professional Cycling Team 05'40"
92.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia 07'20"
93.
Tim BARTH
Heizomat 08'07"
94.
Luc HAGENAARS
Team Kuota - Indeland 08'39"
95.
Gregory JOSEPH
Topsport Vlaanderen - Mercator 10'42"
96.
Klaas LODEWYCK
Topsport Vlaanderen - Mercator
97.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
98.
Frank HØJ
Team Saxo Bank
99.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale
100.
Daniel SCHORN
Team NetAPP
101.
Jens MOURIS
Vacansoleil Pro Cycling Team
102.
Wouter MOL
Vacansoleil Pro Cycling Team
103.
Kim LACHMANN
Team Nutrixxion Sparkasse
104.
Robert WAGNER
Skil - Shimano
105.
René WEISSINGER
Vorarlberg - Corratec
106.
Alexander KRIEGER
Heizomat
107.
Angelo FURLAN
Lampre - Farnese Vini
108.
Ricardo VAN DER VELDE
Garmin - Transitions
109.
Alexander GRAD
Team Kuota - Indeland
110.
Felix RINKER
Heizomat
111.
Piet ROOIJAKKERS
Skil - Shimano
112.
Rene OBST
Team Nutrixxion Sparkasse
113.
Ralf MATZKA
Heizomat
114.
René HASELBACHER
Vorarlberg - Corratec
115.
Feng HAN
Skil - Shimano
116.
Fabian SCHAAR
Heizomat
117.
Lars WACKERNAGEL
Team Nutrixxion Sparkasse
118.
Jonas SCHMEISER
Heizomat
119.
Preben VAN HECKE
Topsport Vlaanderen - Mercator
120.
Alex RASMUSSEN
Team Saxo Bank 12'47"
121.
Matthias BERTLING
Team Kuota - Indeland
122.
Marcel MEISEN
Team Kuota - Indeland
123.
Michael SCHWEIZER
Team Nutrixxion Sparkasse

Stage information

Start, finish: Stage 1. Erding - Viechtach

Distance: 189.8 km

Date: 26 May 2010