2.HC

Bayern Rundfahrt 2010  |  Stage 2. Viechtach - Bayreuth   

14th edition

200.5 km, 27 May 2010

Rider Team Time
1.
Robert WAGNER
Skil - Shimano 5h12'14"
2.
Leigh HOWARD
Team HTC - Columbia
3.
Steffen RADOCHLA
Team Nutrixxion Sparkasse
4.
Martijn MAASKANT
Garmin - Transitions
5.
Davide VIGANO
Sky Professional Cycling Team
6.
Sebastian SIEDLER
Vorarlberg - Corratec
7.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
8.
Wout POELS
Vacansoleil Pro Cycling Team
9.
Gerald CIOLEK
Team Milram
10.
Dirk MÜLLER
Team Nutrixxion Sparkasse
11.
Mirco LORENZETTO
Lampre - Farnese Vini
12.
Klaas LODEWYCK
Topsport Vlaanderen - Mercator
13.
Christian MEIER
Garmin - Transitions
14.
Joost VAN LEIJEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
15.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank
16.
Martin REIMER
Cervelo Test Team
17.
Davide APPOLLONIO
Cervelo Test Team
18.
Luc HAGENAARS
Team Kuota - Indeland
19.
Roger HAMMOND
Cervelo Test Team
20.
Daniel SCHORN
Team NetAPP
21.
Travis MEYER
Garmin - Transitions
22.
Christian KNEES
Team Milram
23.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia
24.
Kristof VANDEWALLE
Topsport Vlaanderen - Mercator
25.
Arnoud VAN GROEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
26.
Alexander KRIEGER
Heizomat
27.
Sébastian BALDAUF
Vorarlberg - Corratec
28.
Reto HOLLENSTEIN
Vorarlberg - Corratec
29.
Ralf MATZKA
Heizomat
30.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram
31.
Delio FERNÁNDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia
32.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Xacobeo Galicia
33.
Andreas DIETZIKER
Vorarlberg - Corratec
34.
Sergej FUCHS
Team Nutrixxion Sparkasse
35.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
36.
Sylvain CALZATI
Sky Professional Cycling Team
37.
Lars Petter NORDHAUG
Sky Professional Cycling Team
38.
Steve HOUANARD
Skil - Shimano
39.
Marcel MEISEN
Team Kuota - Indeland
40.
Grega BOLE
Lampre - Farnese Vini
41.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
42.
Adriano MALORI
Lampre - Farnese Vini
43.
Alexander GOTTFRIED
Team NetAPP
44.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
45.
Johan VAN SUMMEREN
Garmin - Transitions
46.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
47.
Jonas AAEN JØRGENSEN
Team Saxo Bank
48.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
49.
Pieter JACOBS
Topsport Vlaanderen - Mercator
50.
Jan BÁRTA
Team NetAPP
51.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
52.
Danny PATE
Garmin - Transitions
53.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano
54.
Alexander GRAD
Team Kuota - Indeland
55.
Geraint THOMAS
Sky Professional Cycling Team
56.
Simon ŠPILAK
Lampre - Farnese Vini
57.
Hayden ROULSTON
Team HTC - Columbia
58.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
59.
Kirk CARLSEN
Garmin - Transitions
60.
Niki TERPSTRA
Team Milram
61.
Dominik NERZ
Team Milram
62.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale
63.
Stefan DENIFL
Cervelo Test Team
64.
Kanstantsin SIUTSOU
Team HTC - Columbia
65.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
66.
Nils PLOTNER
Heizomat
67.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil Pro Cycling Team
68.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Cervelo Test Team
69.
Johan COENEN
Topsport Vlaanderen - Mercator
70.
Kim LACHMANN
Team Nutrixxion Sparkasse
71.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Xacobeo Galicia
72.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale
73.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
74.
David GARCÍA DAPENA
Xacobeo Galicia
75.
René WEISSINGER
Vorarlberg - Corratec
76.
Martin VELITS
Team HTC - Columbia
77.
Piergiorgio CAMUSSA
Vorarlberg - Corratec
78.
Björn GLASNER
Team Kuota - Indeland
79.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
80.
Andreas KLIER
Cervelo Test Team
81.
Robin CHAIGNEAU
Skil - Shimano
82.
Andreas SCHILLINGER
Team NetAPP
83.
René HASELBACHER
Vorarlberg - Corratec
84.
Peter KENNAUGH
Sky Professional Cycling Team
85.
Jarosław MARYCZ
Team Saxo Bank
86.
Piet ROOIJAKKERS
Skil - Shimano
87.
Dimitri CLAEYS
Team NetAPP
88.
Preben VAN HECKE
Topsport Vlaanderen - Mercator
89.
Tassilo FRICKE
Team NetAPP
90.
Romain SICARD
Euskaltel - Euskadi
91.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
92.
Daniel WESTMATTELMANN
Team Kuota - Indeland
93.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
94.
Peter VELITS
Team HTC - Columbia
95.
Alex MEENHORST
Team NetAPP
96.
Patrick GRETSCH
Team HTC - Columbia
97.
Maxime MONFORT
Team HTC - Columbia
98.
Wouter MOL
Vacansoleil Pro Cycling Team
99.
Manman VAN RUITENBEEK
Team Kuota - Indeland
100.
Angelo FURLAN
Lampre - Farnese Vini 02'44"
101.
Marcin SAPA
Lampre - Farnese Vini
102.
Jens MOURIS
Vacansoleil Pro Cycling Team 04'44"
103.
Alex RASMUSSEN
Team Saxo Bank
104.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
105.
Gregory JOSEPH
Topsport Vlaanderen - Mercator
106.
Tim BARTH
Heizomat
107.
Peter WROLICH
Team Milram
108.
Diego ULISSI
Lampre - Farnese Vini
109.
Roy SENTJENS
Team Milram
110.
Matthias BERTLING
Team Kuota - Indeland
111.
Ricardo VAN DER VELDE
Garmin - Transitions
112.
Jonas SCHMEISER
Heizomat
113.
Feng HAN
Skil - Shimano
114.
Edvald BOASSON HAGEN
Sky Professional Cycling Team
115.
Felix RINKER
Heizomat
116.
Frank HØJ
Team Saxo Bank
117.
Kurt Asle ARVESEN
Sky Professional Cycling Team
118.
Rene OBST
Team Nutrixxion Sparkasse
119.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi
120.
Michael SCHWEIZER
Team Nutrixxion Sparkasse
121.
Lars WACKERNAGEL
Team Nutrixxion Sparkasse
122.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi

Stage information

Start, finish: Stage 2. Viechtach - Bayreuth

Distance: 200.5 km

Date: 27 May 2010