2.HC

Bayern Rundfahrt 2010  |  Stage 3. Bayreuth - Hersbruck   

14th edition

175.1 km, 28 May 2010

Rider Team Time
1.
Gerald CIOLEK
Team Milram 4h25'11"
2.
Grega BOLE
Lampre - Farnese Vini
3.
Steve HOUANARD
Skil - Shimano
4.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
5.
Stefan DENIFL
Cervelo Test Team
6.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil Pro Cycling Team
7.
Geraint THOMAS
Sky Professional Cycling Team
8.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
9.
David GARCÍA DAPENA
Xacobeo Galicia
10.
Alexander GOTTFRIED
Team NetAPP
11.
Reto HOLLENSTEIN
Vorarlberg - Corratec
12.
Björn GLASNER
Team Kuota - Indeland
13.
Jan BÁRTA
Team NetAPP
14.
Kristof VANDEWALLE
Topsport Vlaanderen - Mercator
15.
Andreas DIETZIKER
Vorarlberg - Corratec
16.
Christian MEIER
Garmin - Transitions
17.
Lars Petter NORDHAUG
Sky Professional Cycling Team
18.
Maxime MONFORT
Team HTC - Columbia
19.
Sergej FUCHS
Team Nutrixxion Sparkasse
20.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano
21.
Christian KNEES
Team Milram
22.
Johan COENEN
Topsport Vlaanderen - Mercator
23.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
24.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Xacobeo Galicia
25.
Niki TERPSTRA
Team Milram
26.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
27.
Sylvain CALZATI
Sky Professional Cycling Team
28.
Simon ŠPILAK
Lampre - Farnese Vini
29.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Xacobeo Galicia
30.
Adriano MALORI
Lampre - Farnese Vini
31.
Wout POELS
Vacansoleil Pro Cycling Team
32.
Cyril DESSEL
Ag2r La Mondiale
33.
Danny PATE
Garmin - Transitions
34.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
35.
Frederik VEUCHELEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
36.
Nils PLOTNER
Heizomat
37.
Romain SICARD
Euskaltel - Euskadi
38.
Dimitri CLAEYS
Team NetAPP
39.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
40.
Patrick GRETSCH
Team HTC - Columbia 03'21"
41.
Daniel WESTMATTELMANN
Team Kuota - Indeland
42.
Roy SENTJENS
Team Milram
43.
Robin CHAIGNEAU
Skil - Shimano
44.
Alex MEENHORST
Team NetAPP
45.
Hayden ROULSTON
Team HTC - Columbia
46.
Alexander KRIEGER
Heizomat
47.
Alexander GRAD
Team Kuota - Indeland
48.
Martin REIMER
Cervelo Test Team
49.
Dirk MÜLLER
Team Nutrixxion Sparkasse
50.
Albert TIMMER
Skil - Shimano
51.
Sebastian SIEDLER
Vorarlberg - Corratec
52.
Manman VAN RUITENBEEK
Team Kuota - Indeland
53.
Dominik NERZ
Team Milram
54.
Daniel SCHORN
Team NetAPP
55.
Marcel MEISEN
Team Kuota - Indeland
56.
René WEISSINGER
Vorarlberg - Corratec
57.
Diego ULISSI
Lampre - Farnese Vini
58.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
59.
Kirk CARLSEN
Garmin - Transitions
60.
Sébastian BALDAUF
Vorarlberg - Corratec
61.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram
62.
Kim LACHMANN
Team Nutrixxion Sparkasse
63.
Mirco LORENZETTO
Lampre - Farnese Vini
64.
Tassilo FRICKE
Team NetAPP
65.
Kanstantsin SIUTSOU
Team HTC - Columbia
66.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
67.
Andreas SCHILLINGER
Team NetAPP
68.
Arnoud VAN GROEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
69.
Joost VAN LEIJEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
70.
Steffen RADOCHLA
Team Nutrixxion Sparkasse
71.
Martin VELITS
Team HTC - Columbia
72.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank
73.
Andreas KLIER
Cervelo Test Team
74.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Cervelo Test Team
75.
Martijn MAASKANT
Garmin - Transitions
76.
Johan VAN SUMMEREN
Garmin - Transitions
77.
Daniel SESMA
Euskaltel - Euskadi
78.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
79.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
80.
Davide APPOLLONIO
Cervelo Test Team
81.
Travis MEYER
Garmin - Transitions
82.
Davide VIGANO
Sky Professional Cycling Team
83.
Peter KENNAUGH
Sky Professional Cycling Team
84.
Felix RINKER
Heizomat 10'04"
85.
Delio FERNÁNDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia
86.
Piergiorgio CAMUSSA
Vorarlberg - Corratec 12'55"
87.
Peter WROLICH
Team Milram 14'48"
88.
Matthias BERTLING
Team Kuota - Indeland
89.
Michael SCHWEIZER
Team Nutrixxion Sparkasse
90.
Leigh HOWARD
Team HTC - Columbia
91.
Jonas AAEN JØRGENSEN
Team Saxo Bank
92.
Frank HØJ
Team Saxo Bank
93.
Feng HAN
Skil - Shimano
94.
Pieter JACOBS
Topsport Vlaanderen - Mercator
95.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
96.
Kurt Asle ARVESEN
Sky Professional Cycling Team
97.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
98.
Tim BARTH
Heizomat
99.
Luc HAGENAARS
Team Kuota - Indeland
100.
Jarosław MARYCZ
Team Saxo Bank
101.
René HASELBACHER
Vorarlberg - Corratec
102.
Marcin SAPA
Lampre - Farnese Vini
103.
Angelo FURLAN
Lampre - Farnese Vini
104.
Piet ROOIJAKKERS
Skil - Shimano
105.
Edvald BOASSON HAGEN
Sky Professional Cycling Team
106.
Jonas SCHMEISER
Heizomat
107.
Robert WAGNER
Skil - Shimano
108.
Rene OBST
Team Nutrixxion Sparkasse
109.
Alex RASMUSSEN
Team Saxo Bank
110.
Roger HAMMOND
Cervelo Test Team
111.
Wouter MOL
Vacansoleil Pro Cycling Team
112.
Jens MOURIS
Vacansoleil Pro Cycling Team
113.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia
114.
Ralf MATZKA
Heizomat
115.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale
116.
Lars WACKERNAGEL
Team Nutrixxion Sparkasse
117.
Preben VAN HECKE
Topsport Vlaanderen - Mercator

Stage information

Start, finish: Stage 3. Bayreuth - Hersbruck

Distance: 175.1 km

Date: 28 May 2010