GT

Vuelta a España 2016  |  Stage 19. Xabia - Calp I.T.T.   

71st edition

37 km, 9 September 2016

Rider Team Time
1.
Christopher FROOME
Team Sky 46'33"
2.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLÁS
Movistar Team 44"
3.
Tobias LUDVIGSSON
Team Giant - Alpecin 01'24"
4.
Yves LAMPAERT
Etixx - Quick Step 01'26"
5.
Victor CAMPENAERTS
Team Lotto NL - Jumbo 01'47"
6.
Leopold KÖNIG
Team Sky 01'51"
7.
Andrew TALANSKY
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 01'54"
8.
Alberto CONTADOR VELASCO
Tinkoff 01'57"
9.
Fabio FELLINE
Trek - Segafredo 01'58"
10.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Astana Pro Team 02'10"
11.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Movistar Team 02'16"
12.
Riccardo ZOIDL
Trek - Segafredo 02'30"
13.
Thomas DE GENDT
Lotto - Soudal 02'33"
14.
Dario CATALDO
Astana Pro Team 02'38"
15.
Silvan DILLIER
BMC Racing Team 02'40"
16.
Lawrence WARBASSE
IAM Cycling 02'47"
17.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Movistar Team 02'50"
18.
Chad HAGA
Team Giant - Alpecin 02'51"
19.
Dries DEVENYNS
IAM Cycling 02'56"
20.
Ben HERMANS
BMC Racing Team 03'02"
21.
Jean-Christophe PÉRAUD
Ag2r La Mondiale
22.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team 03'04"
23.
Vegard Stake LAENGEN
IAM Cycling 03'07"
24.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Orica - BikeExchange 03'13"
25.
George BENNETT
Team Lotto NL - Jumbo 03'18"
26.
Maxime MONFORT
Lotto - Soudal 03'19"
27.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Movistar Team 03'20"
28.
Manuele BOARO
Tinkoff 03'30"
29.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Etixx - Quick Step 03'35"
30.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale 03'36"
31.
Tiago Jose Pinto MACHADO
Team Katusha 03'44"
32.
Simon YATES
Orica - BikeExchange 03'45"
33.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Trek - Segafredo 03'49"
34.
Michele SCARPONI
Astana Pro Team
35.
Zdeněk ŠTYBAR
Etixx - Quick Step 03'54"
36.
Matthieu LADAGNOUS
FDJ 03'57"
37.
Robert GESINK
Team Lotto NL - Jumbo 03'59"
38.
Marcel WYSS
IAM Cycling 04'01"
39.
Romain SICARD
Direct Energie 04'06"
40.
Jan BAKELANTS
Ag2r La Mondiale 04'14"
41.
Gianni MEERSMAN
Etixx - Quick Step 04'19"
42.
Stéphane ROSSETTO
Cofidis, Solutions Crédits 04'20"
43.
Pierre LATOUR
Ag2r La Mondiale
44.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
45.
Bram TANKINK
Team Lotto NL - Jumbo 04'25"
46.
Salvatore PUCCIO
Team Sky 04'34"
47.
Michał GOŁAŚ
Team Sky
48.
Lilian CALMEJANE
Direct Energie 04'45"
49.
Odd Christian EIKING
FDJ 04'50"
50.
Sven Erik BYSTRØM
Team Katusha 04'56"
51.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team 05'03"
52.
Koen BOUWMAN
Team Lotto NL - Jumbo 05'04"
53.
Maxime BOUET
Etixx - Quick Step 05'08"
54.
Dylan TEUNS
BMC Racing Team 05'12"
55.
Julien MORICE
Direct Energie 05'14"
56.
Davide FORMOLO
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 05'17"
57.
Daniele BENNATI
Tinkoff 05'19"
58.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale 05'20"
59.
Pavel KOCHETKOV
Team Katusha 05'24"
60.
Imanol ERVITI OLLO
Movistar Team 05'26"
61.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Caja Rural - Seguros RGA 05'28"
62.
Lorenzo MANZIN
FDJ 05'30"
63.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Tinkoff 05'32"
64.
Simon PELLAUD
IAM Cycling
65.
Davide VILLELLA
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 05'33"
66.
Jérôme COUSIN
Cofidis, Solutions Crédits 05'40"
67.
Moreno MOSER
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 05'44"
68.
Bart DE CLERCQ
Lotto - Soudal 05'48"
69.
Yury TROFIMOV
Tinkoff 05'49"
70.
José João Pimenta da Costa MENDES
Bora - Argon 18 05'54"
71.
Svein TUFT
Orica - BikeExchange
72.
Benjamin KING
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
73.
Jens KEUKELEIRE
Orica - BikeExchange 06'01"
74.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team 06'02"
75.
Gregor MÜHLBERGER
Bora - Argon 18 06'03"
76.
Gatis SMUKULIS
Astana Pro Team 06'06"
77.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
78.
Ryan ANDERSON
Direct Energie 06'08"
79.
Jempy DRUCKER
BMC Racing Team 06'10"
80.
Koen DE KORT
Team Giant - Alpecin 06'11"
81.
Sergey LAGUTIN
Team Katusha
82.
Yukiya ARASHIRO
Lampre - Merida 06'12"
83.
Brian NAULEAU
Direct Energie 06'13"
84.
Clement CHEVRIER
IAM Cycling 06'15"
85.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Movistar Team 06'16"
86.
Christian KNEES
Team Sky
87.
Perrig QUÉMÉNEUR
Direct Energie 06'21"
88.
David LÓPEZ GARCÍA
Team Sky
89.
Peter KENNAUGH
Team Sky 06'23"
90.
Jelle WALLAYS
Lotto - Soudal 06'24"
91.
Merhawi KUDUS GEBREMEDHIN
Team Dimension Data
92.
Nick DOUGALL
Team Dimension Data 06'28"
93.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
BMC Racing Team 06'29"
94.
Loïc CHETOUT
Cofidis, Solutions Crédits 06'34"
95.
Damien HOWSON
Orica - BikeExchange
96.
Egor SILIN
Team Katusha 06'35"
97.
Louis MEINTJES
Lampre - Merida 06'37"
98.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Team Katusha 06'38"
99.
Niki TERPSTRA
Etixx - Quick Step 06'45"
100.
Johannes FRÖHLINGER
Team Giant - Alpecin 06'46"
101.
Simon GERRANS
Orica - BikeExchange
102.
Luis Ángel MATÉ MARDONES
Cofidis, Solutions Crédits 06'47"
103.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Argon 18
104.
Jacobus VENTER
Team Dimension Data 06'48"
105.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto - Soudal
106.
Christoph PFINGSTEN
Bora - Argon 18
107.
Rudy MOLARD
Cofidis, Solutions Crédits 06'51"
108.
Mattia CATTANEO
Lampre - Merida
109.
Scott THWAITES
Bora - Argon 18 06'57"
110.
Kiel REIJNEN
Trek - Segafredo
111.
Pieter SERRY
Etixx - Quick Step 06'58"
112.
José HERRADA LÓPEZ
Movistar Team 07'05"
113.
Romain CARDIS
Direct Energie 07'06"
114.
Hugh CARTHY
Caja Rural - Seguros RGA 07'13"
115.
Laurent DIDIER
Trek - Segafredo 07'14"
116.
Michael GOGL
Tinkoff
117.
Alexandre GENIEZ
FDJ 07'15"
118.
Adam HANSEN
Lotto - Soudal 07'18"
119.
Romain HARDY
Cofidis, Solutions Crédits
120.
Pierre ROLLAND
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 07'23"
121.
Eduard PRADES REVERTE
Caja Rural - Seguros RGA 07'25"
122.
Magnus CORT NIELSEN
Orica - BikeExchange 07'29"
123.
Julien BERNARD
Trek - Segafredo 07'30"
124.
Jack HAIG
Orica - BikeExchange 07'34"
125.
Kristijan ĐURASEK
Lampre - Merida 07'36"
126.
Alessandro VANOTTI
Astana Pro Team 07'44"
127.
Ivan ROVNY
Tinkoff 07'54"
128.
Tom STAMSNIJDER
Team Giant - Alpecin 07'58"
129.
François BIDARD
Ag2r La Mondiale
130.
Cesare BENEDETTI
Bora - Argon 18 08'02"
131.
Sindre Skjøstad LUNKE
Team Giant - Alpecin 08'06"
132.
Gianluca BRAMBILLA
Etixx - Quick Step
133.
Quentin JAUREGUI
Ag2r La Mondiale 08'09"
134.
Jonathan RESTREPO VALENCIA
Team Katusha 08'12"
135.
Matvey MAMYKIN
Team Katusha
136.
Martijn KEIZER
Team Lotto NL - Jumbo 08'14"
137.
David ARROYO DURAN
Caja Rural - Seguros RGA
138.
Kenny ELISSONDE
FDJ 08'17"
139.
Omar FRAILE MATARRANZ
Team Dimension Data 08'19"
140.
Jaime ROSÓN GARCÍA
Caja Rural - Seguros RGA 08'21"
141.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Tinkoff
142.
Rory SUTHERLAND
Movistar Team 08'23"
143.
Fumiyuki BEPPU
Trek - Segafredo 08'24"
144.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
BMC Racing Team 08'27"
145.
Nikias ARNDT
Team Giant - Alpecin 08'31"
146.
Ilia KOSHEVOY
Lampre - Merida 08'34"
147.
Valerio CONTI
Lampre - Merida
148.
Martin VELITS
Etixx - Quick Step 08'35"
149.
Louis VERVAEKE
Lotto - Soudal
150.
Gert DOCKX
Lotto - Soudal 08'38"
151.
Jonas VAN GENECHTEN
IAM Cycling 08'44"
152.
Pello BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Caja Rural - Seguros RGA 08'58"
153.
Kristian SBARAGLI
Team Dimension Data 09'02"
154.
Tyler FARRAR
Team Dimension Data 09'04"
155.
Mathias FRANK
IAM Cycling 09'18"
156.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal
157.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
Lampre - Merida 09'32"
158.
Sam BEWLEY
Orica - BikeExchange 09'37"
159.
Ian BOSWELL
Team Sky 09'41"
160.
Rüdiger SELIG
Bora - Argon 18 09'50"
161.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 11'05"

Stage information

Start, finish: Stage 19. Xabia - Calp I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 37 km

Date: 9 September 2016