2.PS

Tour de Wallonie 2020  |  Stage 1. Soignies - Templeuve   

25th edition

185.8 km, 16 August 2020

Rider Team Time
1.
Caleb EWAN
Lotto - Soudal 4h17'20"
2.
Sam BENNETT
Deceuninck - Quick Step
3.
Tim MERLIER
Alpecin - Fenix
4.
Arvid DE KLEIJN
Riwal - Readynez Cycling Team
5.
Nacer BOUHANNI
Team Arkéa - Samsic
6.
Itmar EINHORN
Israel Start - Up Nation
7.
Arnaud DÉMARE
Groupama - FDJ
8.
Manuel PENALVER ANIORTE
Burgos - BH
9.
Silvan DILLIER
Ag2r La Mondiale
10.
Clément VENTURINI
Ag2r La Mondiale
11.
Lionel TAMINIAUX
Bingoal WB
12.
Bryan COQUARD
B&B Hotels - Vital Concept
13.
Ryan GIBBONS
NTT Pro Cycling
14.
Amaury CAPIOT
Sport Vlaanderen - Baloise
15.
Jonas KOCH
CCC Team
16.
Lawrence NAESEN
Ag2r La Mondiale
17.
Kenneth VAN ROOY
Sport Vlaanderen - Baloise
18.
Giacomo NIZZOLO
NTT Pro Cycling
19.
Jenthe BIERMANS
Israel Start - Up Nation
20.
André Rodrigues CARVALHO
Hagens Berman - Axeon
21.
Piotr HAVIK
Riwal - Readynez Cycling Team
22.
Loïc VLIEGEN
Circus - Wanty Gobert
23.
Timothy DUPONT
Circus - Wanty Gobert
24.
Ryan KAMP
Pauwels Sauzen - Bingoal
25.
Greg VAN AVERMAET
CCC Team
26.
Oliver NAESEN
Ag2r La Mondiale
27.
Jarrad DRIZNERS
Hagens Berman - Axeon
28.
Mark CAVENDISH
Bahrain - McLaren
29.
Jonas VAN GENECHTEN
B&B Hotels - Vital Concept
30.
Jasper DE BUYST
Lotto - Soudal
31.
Andrea VENDRAME
Ag2r La Mondiale
32.
Scott THWAITES
Alpecin - Fenix
33.
August JENSEN
Riwal - Readynez Cycling Team
34.
Christopher LAWLESS
Team Ineos Grenadiers
35.
Jens REYNDERS
Hagens Berman - Axeon
36.
Eliot LIETAER
Bingoal WB
37.
Nick VAN DER LIJKE
Riwal - Readynez Cycling Team
38.
Romain HARDY
Team Arkéa - Samsic
39.
Kevin VERMAERKE
Hagens Berman - Axeon
40.
Alexis RENARD
Israel Start - Up Nation
41.
Cole DAVIS
Hagens Berman - Axeon
42.
Marco HALLER
Bahrain - McLaren
43.
Michaël VAN STAEYEN
Tarteletto - Isorex
44.
Roy JANS
Alpecin - Fenix
45.
Guy SAGIV
Israel Start - Up Nation
46.
Gijs VAN HOECKE
CCC Team
47.
Pieter VANSPEYBROUCK
Circus - Wanty Gobert
48.
Tom WIRTGEN
Bingoal WB
49.
Enzo WOUTERS
Tarteletto - Isorex
50.
Franck BONNAMOUR
Team Arkéa - Samsic
51.
Christophe NOPPE
Team Arkéa - Samsic
52.
Owain DOULL
Team Ineos Grenadiers
53.
Alexander KRIEGER
Alpecin - Fenix
54.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Team Ineos Grenadiers
55.
Frederik BACKAERT
B&B Hotels - Vital Concept
56.
James FOUCHE
Hagens Berman - Axeon
57.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise
58.
Max WALSCHEID
NTT Pro Cycling
59.
Jetse BOL
Burgos - BH
60.
Philippe GILBERT
Lotto - Soudal
61.
Matteo TRENTIN
CCC Team
62.
Nathan VAN HOOYDONCK
CCC Team
63.
Andreas Lorentz KRON
Riwal - Readynez Cycling Team
64.
Ángel FUENTES
Burgos - BH
65.
Zdeněk ŠTYBAR
Deceuninck - Quick Step
66.
Stijn VANDENBERGH
Ag2r La Mondiale
67.
Adrien PETIT
Total Direct Energie
68.
Aaron VAN POUCKE
Sport Vlaanderen - Baloise
69.
Michael MØRKØV
Deceuninck - Quick Step
70.
Alex MOLENAAR
Burgos - BH
71.
Kevin DELTOMBE
Sport Vlaanderen - Baloise
72.
Reto HOLLENSTEIN
Israel Start - Up Nation
73.
Kévin GENIETS
Groupama - FDJ
74.
Jens DEBUSSCHERE
B&B Hotels - Vital Concept
75.
Rasmus Fossum TILLER
NTT Pro Cycling
76.
Michael Carbel SVENDGAARD
NTT Pro Cycling
77.
Lucas ERIKSSON
Riwal - Readynez Cycling Team
78.
Josef ČERNÝ
CCC Team
79.
Otto VERGAERDE
Alpecin - Fenix
80.
Ludovic ROBEET
Bingoal WB
81.
Florian SÉNÉCHAL
Deceuninck - Quick Step
82.
Dries DE BONDT
Alpecin - Fenix
83.
Kevin INKELAAR
Bahrain - McLaren
84.
Cyril BARTHE
B&B Hotels - Vital Concept
85.
Toon AERTS
Telenet Lions
86.
Carlos CANAL
Burgos - BH
87.
Anthony TURGIS
Total Direct Energie
88.
Aimé DE GENDT
Circus - Wanty Gobert
89.
Michał GOŁAŚ
Team Ineos Grenadiers
90.
Santiago BUITRAGO
Bahrain - McLaren
91.
Yukiya ARASHIRO
Bahrain - McLaren
92.
Edward PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
93.
Jacopo GUARNIERI
Groupama - FDJ
94.
Isaac CANTON SERRANO
Burgos - BH
95.
Cameron WURF
Team Ineos Grenadiers
96.
Baptiste PLANCKAERT
Bingoal WB
97.
Jesús EZQUERRA MUELA
Burgos - BH
98.
Andreas GOEMAN
Telenet Lions
99.
Fabian LIENHARD
Groupama - FDJ
100.
Milan MENTEN
Sport Vlaanderen - Baloise
101.
Jacob RELAES
Tarteletto - Isorex
102.
Gianni MARCHAND
Tarteletto - Isorex
103.
Nicolas CLEPPE
Telenet Lions
104.
Lennert TEUGELS
Tarteletto - Isorex
105.
Toon VANDEBOSCH
Pauwels Sauzen - Bingoal
106.
Lars VAN DEN BERG
Groupama - FDJ Continental Team
107.
Daniel MCLAY
Team Arkéa - Samsic
108.
Stijn STEELS
Deceuninck - Quick Step
109.
Jelle VANENDERT
Bingoal WB
110.
Ignatas KONOVALOVAS
Groupama - FDJ
111.
Dries VAN GESTEL
Total Direct Energie
112.
Kevin VAN MELSEN
Circus - Wanty Gobert
113.
Alexander RICHARDSON
Alpecin - Fenix
114.
Luke ROWE
Team Ineos Grenadiers
115.
Eli ISERBYT
Pauwels Sauzen - Bingoal
116.
Lars VAN DER HAAR
Telenet Lions
117.
Christian KNEES
Team Ineos Grenadiers
118.
Jim AERNOUTS
Telenet Lions
119.
Donavan GRONDIN
Team Arkéa - Samsic
120.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal
121.
Jannik STEIMLE
Deceuninck - Quick Step 00'24"
122.
Stan DEWULF
Lotto - Soudal 00'27"
123.
John DEGENKOLB
Lotto - Soudal 00'28"
124.
Phil BAUHAUS
Bahrain - McLaren 00'32"
125.
Jakob EGHOLM
Hagens Berman - Axeon
126.
Benoît JARRIER
Team Arkéa - Samsic
127.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
CCC Team
128.
Ramon SINKELDAM
Groupama - FDJ 00'53"
129.
Roger KLUGE
Lotto - Soudal 00'59"
130.
Marcel SIEBERG
Bahrain - McLaren 01'12"
131.
Corné VAN KESSEL
Circus - Wanty Gobert 01'15"
132.
Michael VANTHOURENHOUT
Pauwels Sauzen - Bingoal 01'23"
133.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
NTT Pro Cycling 01'37"
134.
Yentl BEKAERT
Telenet Lions 01'58"
135.
Kévin REZA
B&B Hotels - Vital Concept 02'25"
136.
Ludwig DE WINTER
Circus - Wanty Gobert 02'28"
137.
Rory SUTHERLAND
Israel Start - Up Nation
138.
Iljo KEISSE
Deceuninck - Quick Step
139.
Pim LIGTHART
Total Direct Energie
140.
Lorenzo MANZIN
Total Direct Energie
141.
Christoffer LISSON
Riwal - Readynez Cycling Team
142.
Niki TERPSTRA
Total Direct Energie
143.
Laurens SWEECK
Pauwels Sauzen - Bingoal
144.
Tom PAQUOT
Wallonie - Bruxelles Development Team
145.
Julien DUVAL
Ag2r La Mondiale
146.
Pim RONHAAR
Pauwels Sauzen - Bingoal
147.
Damien GAUDIN
Total Direct Energie
148.
Bert DE BACKER
B&B Hotels - Vital Concept
149.
Thijs AERTS
Telenet Lions
150.
Elias VAN BREUSSEGEM
Tarteletto - Isorex 06'27"
151.
Dieter VANTHOURENHOUT
Pauwels Sauzen - Bingoal 07'25"
152.
Julien VAN DEN BRANDE
Tarteletto - Isorex
153.
Dylan SUNDERLAND
NTT Pro Cycling 07'44"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Soignies - Templeuve

Race Type: Sprint stage

Distance: 185.8 km

Date: 16 August 2020