Tour de France 1988  |  Stage 11. Besançon - Morzine   

75th edition

232 km, 13 July 1988

Rider Team Time
1.
Fabio PARRA
Kelme - Iberia 6h04'54"
2.
Thierry CLAVEYROLAT
R.M.O. 00'20"
3.
Steven ROOKS
PDM - Ultima - Concorde
4.
Jérôme SIMON
Z - Peugeot
5.
Gerhard ZADROBILEK
Weinmann - La Suisse - SMM Uster 00'23"
6.
Raúl ALCALÁ
7-Eleven - Hoonved
7.
Peter WINNEN
Panasonic - Isostar
8.
Álvaro PINO
BH
9.
Claude CRIQUIELION
Hitachi - Bosal - B.C.E. Snooker
10.
Charly MOTTET
Système U
11.
Pedro DELGADO
Reynolds - Reynolon - Pinarello
12.
Andrew HAMPSTEN
7-Eleven - Hoonved
13.
Pascal SIMON
Système U
14.
Luis HERRERA
Café de Colombia
15.
Erik BREUKINK
Panasonic - Isostar
16.
Mariano SÁNCHEZ MARTÍNEZ
Teka
17.
Gert-Jan THEUNISSE
PDM - Ultima - Concorde
18.
Éric BOYER
Système U
19.
Ronan PENSEC
Z - Peugeot
20.
Jaanus KUUM
ADR - Mini-Flat - Enerday
21.
Denis ROUX
Z - Peugeot
22.
Steve BAUER
Weinmann - La Suisse - SMM Uster
23.
Marc MADIOT
Toshiba
24.
Roberto VISENTINI
Carrera - Vagabond
25.
Laudelino CUBINO
BH
26.
Michael WILSON
Weinmann - La Suisse - SMM Uster
27.
Urs ZIMMERMANN
Carrera - Vagabond
28.
Marino LEJARRETA
Caja Rural - Orbea
29.
Jean-François BERNARD
Toshiba 02'33"
30.
Sean KELLY
Kas - Canal 10
31.
Jean-Claude LECLERCQ
Weinmann - La Suisse - SMM Uster
32.
Frédéric VICHOT
Weinmann - La Suisse - SMM Uster
33.
Julio Cesar CADENA VILLEJAS
Café de Colombia
34.
Jacques DECRION
Système U
35.
Ángel ARROYO
Reynolds - Reynolon - Pinarello
36.
Jos HAEX
Hitachi - Bosal - B.C.E. Snooker
37.
Federico ECHAVE
BH
38.
Miguel INDURÁIN
Reynolds - Reynolon - Pinarello
39.
Jesús RODRÍGUEZ RODRÍGUEZ
Helios - Colchon CR
40.
Martín RAMÍREZ
Café de Colombia
41.
Robert MILLAR
Fagor - MBK
42.
Gerard VELDSCHOLTEN
Weinmann - La Suisse - SMM Uster 04'02"
43.
Eduardo CHOZAS
Kelme - Iberia
44.
Israel CORREDOR
Café de Colombia
45.
Vicente BELDA
Kelme - Iberia 04'06"
46.
Eddy SCHEPERS
Fagor - MBK
47.
Edgar CORREDOR
Café de Colombia
48.
Dag Otto LAURITZEN
7-Eleven - Hoonved 05'25"
49.
Johnny WELTZ
Fagor - MBK 05'49"
50.
Jörg MÜLLER
PDM - Ultima - Concorde
51.
Jokin MÚJIKA
Caja Rural - Orbea
52.
Éric CARITOUX
Kas - Canal 10
53.
Samuel CABRERA CASTAÑEDA
Café de Colombia
54.
Jon UNZAGA BOMBÍN
Kas - Canal 10
55.
Gianni BUGNO
Château d'Ax - Salotti
56.
Niki RÜTTIMANN
Weinmann - La Suisse - SMM Uster
57.
Julián GOROSPE
Reynolds - Reynolon - Pinarello
58.
Omar HERNANDEZ
Reynolds - Reynolon - Pinarello
59.
Anselmo FUERTE
BH
60.
Jean-Claude COLOTTI
R.M.O. 06'52"
61.
Patrice ESNAULT
R.M.O.
62.
Christophe LAVAINNE
Système U
63.
Peter STEVENHAAGEN
PDM - Ultima - Concorde
64.
Marc SERGEANT
Hitachi - Bosal - B.C.E. Snooker
65.
Jan NEVENS
Sigma - Fina
66.
Jean-Philippe VAN DEN BRANDE
Hitachi - Bosal - B.C.E. Snooker
67.
Philippe LELEU
Toshiba
68.
Guy NULENS
Panasonic - Isostar
69.
Ron KIEFEL
7-Eleven - Hoonved
70.
Jeff PIERCE
7-Eleven - Hoonved
71.
Atle KVÅLSVOLL
Z - Peugeot
72.
Charly BÉRARD
Fagor - MBK
73.
Gilles SANDERS
Kas - Canal 10
74.
Jesús BLANCO VILLAR
Teka
75.
Dominique ARNAUD
Reynolds - Reynolon - Pinarello
76.
Bernard RICHARD
Fagor - MBK
77.
Henk LUBBERDING
Panasonic - Isostar
78.
Eric VAN LANCKER
Panasonic - Isostar
79.
Henri ABADIE
Z - Peugeot
80.
Roland LE CLERC
Caja Rural - Orbea
81.
Jørgen Vagn PEDERSEN
BH
82.
Alessandro POZZI
Château d'Ax - Salotti
83.
Roque DE LA CRUZ MARTÍNEZ
Caja Rural - Orbea
84.
Vicente RIDAURA
Caja Rural - Orbea
85.
Ludo PEETERS
SuperConfex - Yoko
86.
Yvon MADIOT
Toshiba 07'06"
87.
Philippe BOUVATIER
BH 09'17"
88.
Luis Javier LUKIN
Reynolds - Reynolon - Pinarello
89.
José Patrocinio JIMÉNEZ
Café de Colombia
90.
Gilbert DUCLOS-LASSALLE
Z - Peugeot 11'02"
91.
José Salvador SANCHIS TORMO
Caja Rural - Orbea
92.
Jean-Claude BAGOT
Fagor - MBK
93.
Martin EARLEY
Kas - Canal 10
94.
Marco Antonio LEON CASTRO
Café de Colombia
95.
Juan MARTINEZ OLIVER
Kelme - Iberia
96.
Stefan MORJEAN
Hitachi - Bosal - B.C.E. Snooker 13'19"
97.
Régis CLÈRE
Teka 14'17"
98.
Guido WINTERBERG
Weinmann - La Suisse - SMM Uster
99.
Bob ROLL
7-Eleven - Hoonved 14'49"
100.
Adrie VAN DER POEL
PDM - Ultima - Concorde
101.
Martial GAYANT
Toshiba
102.
Rudy DHAENENS
PDM - Ultima - Concorde
103.
Frédéric GARNIER
Toshiba
104.
Dante REZZE
R.M.O.
105.
Frédéric BRUN
Z - Peugeot
106.
Marc VAN ORSOUW
PDM - Ultima - Concorde
107.
Tony ROMINGER
Château d'Ax - Salotti
108.
Reimund DIETZEN
Teka
109.
Arsenio GONZALEZ
Teka
110.
Marco BERGAMO
Carrera - Vagabond
111.
Enrique AJA
Teka
112.
Davis PHINNEY
7-Eleven - Hoonved
113.
Herminio DÍAZ ZABALA
Reynolds - Reynolon - Pinarello
114.
Jens VEGGERBY
7-Eleven - Hoonved
115.
Michel BIBOLLET
R.M.O.
116.
Celestino PRIETO
Kas - Canal 10
117.
Pedro MUÑÓZ
Fagor - MBK
118.
Massimo GHIROTTO
Carrera - Vagabond
119.
Ennio VANOTTI
Château d'Ax - Salotti
120.
Guido BONTEMPI
Carrera - Vagabond
121.
Marco TABAI
Carrera - Vagabond
122.
Bruno LEALI
Carrera - Vagabond
123.
Dirk DE WOLF
Hitachi - Bosal - B.C.E. Snooker
124.
Valerio TEBALDI
Château d'Ax - Salotti
125.
Gilles MAS
R.M.O.
126.
Laurent FIGNON
Système U 18'52"
127.
Dominique GARDE
Système U
128.
Hennie KUIPER
Sigma - Fina 20'44"
129.
Søren LILHOLT
Sigma - Fina
130.
Rick VAN SLYCKE
Sigma - Fina 23'43"
131.
Milan JURČO
Château d'Ax - Salotti
132.
Jacques HANEGRAAF
Toshiba
133.
Malcolm ELLIOTT
Fagor - MBK
134.
Etienne DE WILDE
Sigma - Fina
135.
Jean-Pierre HEYNDERICKX
Sigma - Fina
136.
Walter MAGNAGO
Carrera - Vagabond
137.
Ángel CAMARILLO
Teka
138.
Andreas KAPPES
Toshiba
139.
René MARTENS
ADR - Mini-Flat - Enerday
140.
Hartmut BÖLTS
R.M.O.
141.
Roy KNICKMAN
7-Eleven - Hoonved
142.
Jan WIJNANTS
Hitachi - Bosal - B.C.E. Snooker
143.
Toine POELS
SuperConfex - Yoko
144.
Eric VANDERAERDEN
Panasonic - Isostar
145.
Andy BISHOP
PDM - Ultima - Concorde
146.
Rolf GÖLZ
SuperConfex - Yoko
147.
Jelle NIJDAM
SuperConfex - Yoko
148.
Philippe CASADO
Z - Peugeot
149.
Carlos HERNÁNDEZ BAILO
Teka
150.
Michel VERMOTE
R.M.O.
151.
Dirk DEMOL
ADR - Mini-Flat - Enerday
152.
Gert JAKOBS
SuperConfex - Yoko
153.
Régis SIMON
R.M.O.
154.
Theo DE ROOIJ
Panasonic - Isostar
155.
Javier MURGUIALDAY
BH
156.
Bruno BRUYERE
Hitachi - Bosal - B.C.E. Snooker
157.
Francisco ANTEQUERA
BH
158.
Frank HOSTE
ADR - Mini-Flat - Enerday
159.
Eddy PLANCKAERT
ADR - Mini-Flat - Enerday
160.
Johan LAMMERTS
Toshiba
161.
Sean YATES
Fagor - MBK
162.
Thierry MARIE
Système U
163.
Johan MUSEEUW
ADR - Mini-Flat - Enerday
164.
Joël PELIER
Système U
165.
Frans MAASSEN
SuperConfex - Yoko
166.
Erwin NIJBOER
Caja Rural - Orbea
167.
Acacio DA SILVA
Kas - Canal 10
168.
Erich MÄCHLER
Carrera - Vagabond
169.
Iñaki GASTÓN
Kelme - Iberia
170.
Stefano GIULIANI
Château d'Ax - Salotti
171.
José RECIO ARIZA
Kelme - Iberia
172.
Fons DE WOLF
ADR - Mini-Flat - Enerday
173.
Stefano ZANATTA
Château d'Ax - Salotti
174.
Roberto AMADIO
Château d'Ax - Salotti
175.
Jean-Paul VAN POPPEL
SuperConfex - Yoko
176.
John TALEN
Panasonic - Isostar
177.
Gerrit SOLLEVELD
SuperConfex - Yoko
178.
Alfred ACHERMANN
Kas - Canal 10
179.
Manuel Jorge DOMÍNGUEZ DÍAZ
BH
180.
Nico VERHOEVEN
SuperConfex - Yoko
181.
Rene BEUKER
Caja Rural - Orbea
182.
Mathieu HERMANS
Caja Rural - Orbea
183.
Dirk WAYENBERG
ADR - Mini-Flat - Enerday 29'35"
184.
Patrick ONNOCKX
ADR - Mini-Flat - Enerday
185.
Willem WIJNANT
Sigma - Fina 42'10"
186.
Ludwig WIJNANTS
Sigma - Fina
187.
Roger ILEGEMS
Sigma - Fina
188.
Alfonso GUTIÉRREZ
Teka 45'21"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 11. Besançon - Morzine

Distance: 232 km

Date: 13 July 1988