Giro d'Italia 2000  |  Stage 9. Prato - Abetone   

83rd edition

140 km, 22 May 2000

Rider Team Time
1.
Francesco CASAGRANDE
Vini Caldirola - Sidermec 4h22'58"
2.
Stefano GARZELLI
Mercatone Uno - Albacom 01'39"
3.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo
4.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin
5.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Regain
6.
Ivan GOTTI
Team Polti
7.
Pavel TONKOV
Mapei - Quick Step 01'41"
8.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo
9.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step 01'50"
10.
Leonardo PIEPOLI
Banesto 01'53"
11.
Hernán BUENAHORA GUTIÉRREZ
Aguardiente Néctar - Selle Italia 03'21"
12.
Davide REBELLIN
Liquigas - Pata 03'43"
13.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - Quick Step
14.
Jan HRUŠKA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
15.
Axel MERCKX
Mapei - Quick Step
16.
José Luis RUBIERA VIGIL
Kelme - Costa Blanca
17.
Serhiy GONCHAR
Liquigas - Pata
18.
Ivan Ramiro PARRA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
19.
Paolo SAVOLDELLI
Saeco - Valli & Valli
20.
Santiago BLANCO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
21.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 06'25"
22.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Banesto 06'41"
23.
Oscar PELLICIOLI
Team Polti
24.
Enrico ZAINA
Mercatone Uno - Albacom 06'54"
25.
Marco VELO
Mercatone Uno - Albacom
26.
Marco PANTANI
Mercatone Uno - Albacom
27.
Andrea TONTI
Cantina Tollo - Regain
28.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
29.
Marco FINCATO
Fassa Bortolo
30.
Dariusz BARANOWSKI
Banesto
31.
Tomasz BROŻYNA
Banesto
32.
Roberto SGAMBELLURI
Cantina Tollo - Regain
33.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
34.
William Chann MCRAE
Mapei - Quick Step
35.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Kelme - Costa Blanca
36.
José Javier GÓMEZ GOZALO
Kelme - Costa Blanca
37.
José Manuel URÍA GONZÁLEZ
Team Polti
38.
Oscar POZZI
Amica Chips - Tacconi Sport
39.
Daniel CLAVERO SEBASTIÁN
Team Polti
40.
Mario SCIREA
Saeco - Valli & Valli 07'19"
41.
Riccardo FORCONI
Mercatone Uno - Albacom 07'44"
42.
Ruslan IVANOV
Amica Chips - Tacconi Sport 08'53"
43.
Vladimir DUMA
Panaria - Gaerne
44.
Francisco MANCEBO
Banesto 09'27"
45.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin 10'14"
46.
Daniële DE PAOLI
Mercatone Uno - Albacom
47.
Stefano CATTAI
Liquigas - Pata
48.
Filippo BALDO
Mobilvetta - Rossin 10'20"
49.
Pavel PADRNOS
Saeco - Valli & Valli 10'45"
50.
Ricardo OCHOA PALACIOS
Kelme - Costa Blanca 11'32"
51.
Alberto ONGARATO
Mobilvetta - Rossin
52.
Massimo GIUNTI
Cantina Tollo - Regain
53.
Mirko GUALDI
Mobilvetta - Rossin 12'43"
54.
Roberto CONTI
Vini Caldirola - Sidermec
55.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin
56.
Andrea PERON
Fassa Bortolo
57.
Marzio BRUSEGHIN
Banesto
58.
Massimo DONATI
Vini Caldirola - Sidermec
59.
Grzegorz GWIAZDOWSKI
Francaise des Jeux
60.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
61.
Cristiano FRATTINI
Liquigas - Pata
62.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca
63.
Marco VERGNANI
Cantina Tollo - Regain
64.
Addy ENGELS
Rabobank
65.
Mauro ZANETTI
Vini Caldirola - Sidermec 14'18"
66.
Raul Alexander MONTAÑA HERRERA
Aguardiente Néctar - Selle Italia 14'42"
67.
Freddy Excelino GONZÁLEZ MARTÍNEZ
Aguardiente Néctar - Selle Italia
68.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin
69.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 15'04"
70.
Francesco SECCHIARI
Saeco - Valli & Valli
71.
Rinaldo NOCENTINI
Mapei - Quick Step 15'16"
72.
Orlando Sergio Gomes RODRIGUES
Banesto
73.
Vitaly KOKORINE
Amica Chips - Tacconi Sport 15'35"
74.
Ivan BASSO
Amica Chips - Tacconi Sport
75.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno - Albacom 16'11"
76.
Michel LAFIS
Farm Frites 17'24"
77.
Niki AEBERSOLD
Rabobank
78.
Fortunato BALIANI
Aguardiente Néctar - Selle Italia
79.
Matthé PRONK
Rabobank
80.
Ludo DIERCKXSSENS
Lampre - Daikin
81.
Erik DEKKER
Rabobank
82.
Leonardo SCARSELLI
Aguardiente Néctar - Selle Italia
83.
Gianluca BORTOLAMI
Vini Caldirola - Sidermec
84.
José Jaime "Chepe" GONZÁLEZ PICO
Aguardiente Néctar - Selle Italia
85.
Matthew STEPHENS
Linda McCartney Racing Team 18'06"
86.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno - Albacom 18'58"
87.
Miguel Ángel MARTIN PERDIGUERO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
88.
Koos MOERENHOUT
Farm Frites 19'00"
89.
Ruben Alveiro MARIN VALENCIA
Aguardiente Néctar - Selle Italia
90.
Mario CIPOLLINI
Saeco - Valli & Valli
91.
Gianpaolo MONDINI
Cantina Tollo - Regain
92.
Maurizio DE PASQUALE
Linda McCartney Racing Team
93.
Sergio BARBERO
Lampre - Daikin
94.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin
95.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
96.
Björnar VESTÖL
Linda McCartney Racing Team
97.
Simone BORGHERESI
Mercatone Uno - Albacom
98.
Mauro GEROSA
Amica Chips - Tacconi Sport
99.
Antonio VARRIALE
Panaria - Gaerne
100.
Maximilian SCIANDRI
Linda McCartney Racing Team
101.
Andrea FERRIGATO
Fassa Bortolo
102.
Aart VIERHOUTEN
Rabobank
103.
Eddy MAZZOLENI
Team Polti
104.
Pietro CAUCCHIOLI
Amica Chips - Tacconi Sport
105.
Jeroen BLIJLEVENS
Team Polti
106.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step
107.
Enrico CASSANI
Team Polti
108.
Ciaran POWER
Linda McCartney Racing Team
109.
Wim VANSEVENANT
Farm Frites
110.
Diego FERRARI
Amica Chips - Tacconi Sport
111.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
112.
Pieter VRIES
Farm Frites
113.
Marcel DUIJN
Rabobank
114.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
115.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
116.
Marco ZANOTTI
Liquigas - Pata
117.
Silvio MARTINELLO
Team Polti
118.
Alessio GALLETTI
Saeco - Valli & Valli
119.
Nicolas VOGONDY
Francaise des Jeux
120.
Denis ZANETTE
Liquigas - Pata
121.
Steven DE JONGH
Rabobank
122.
Elio AGGIANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
123.
Luis Orán CASTAÑEDA RAMOS
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
124.
Tayeb BRAIKIA
Linda McCartney Racing Team
125.
Mario MANZONI
Mobilvetta - Rossin
126.
Tom LEAPER
Panaria - Gaerne 19'09"
127.
Yauheni SENIUSHKIN
Panaria - Gaerne
128.
Milan KADLEC
Mobilvetta - Rossin
129.
Graziano RECINELLA
Mobilvetta - Rossin
130.
Giuseppe CALCATERRA
Saeco - Valli & Valli
131.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca
132.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Kelme - Costa Blanca
133.
Cristian GASPERONI
Cantina Tollo - Regain
134.
Coen BOERMAN
Rabobank
135.
David MCKENZIE
Linda McCartney Racing Team
136.
Karsten KROON
Rabobank
137.
Cândido BARBOSA
Banesto
138.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo
139.
Moreno DI BIASE
Cantina Tollo - Regain
140.
Bart VOSKAMP
Team Polti
141.
Miquel VAN KESSEL
Farm Frites
142.
Marco MILESI
Vini Caldirola - Sidermec
143.
Matthew WHITE
Vini Caldirola - Sidermec
144.
Filippo CASAGRANDE
Vini Caldirola - Sidermec
145.
Filippo SIMEONI
Amica Chips - Tacconi Sport 19'48"
146.
Paolo VALOTI
Mobilvetta - Rossin 19'55"
147.
Biagio CONTE
Saeco - Valli & Valli
148.
Ivan QUARANTA
Mobilvetta - Rossin
149.
Cristian MORENI
Liquigas - Pata
150.
Dario PIERI
Saeco - Valli & Valli
151.
Justin SPINELLI
Farm Frites 20'02"
152.
Enrico DEGANO
Panaria - Gaerne 20'07"
153.
Luca CEI
Panaria - Gaerne
154.
Giuseppe PALUMBO
Amica Chips - Tacconi Sport 20'19"
155.
Fabrizio GUIDI
Francaise des Jeux 20'23"
156.
Daniel SCHNIDER
Francaise des Jeux
157.
Bradley MCGEE
Francaise des Jeux
158.
Daniele CONTRINI
Liquigas - Pata
159.
Robbie MCEWEN
Farm Frites 20'26"
160.
Jean Michel TESSIER
Francaise des Jeux 20'29"
161.
Martin VAN STEEN
Farm Frites 20'40"
162.
Alessio GIRELLI
Aguardiente Néctar - Selle Italia 20'49"
163.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Regain

Stage information

Start, finish: Stage 9. Prato - Abetone

Race Type: Mountain stage

Distance: 140 km

Date: 22 May 2000