Vuelta a España 2000  |  Stage 2. Malaga - Cordoba   

55th edition

168 km, 27 August 2000

Rider Team Time
1.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Mapei - Quick Step 4h01'23"
2.
Jans KOERTS
Farm Frites
3.
Marco ZANOTTI
Liquigas - Pata
4.
Martin GARRIDO
Relax - Fuenlabrada
5.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom
6.
Endrio LEONI
Alessio
7.
Mario TRAVERSONI
Jazztel - Costa de Almeria
8.
Mario CIPOLLINI
Saeco - Valli & Valli
9.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom
10.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo
11.
Giancarlo RAIMONDI
Liquigas - Pata
12.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin
13.
Geert VAN BONDT
Farm Frites
14.
Leonardo GUIDI
Alessio
15.
Pedro DÍAZ LOBATO
Relax - Fuenlabrada
16.
Martin HVASTIJA
Alessio
17.
David CLINGER
Festina - Lotus
18.
Matteo FRUTTI
Lampre - Daikin
19.
Guennadi MIKHAILOV
Farm Frites
20.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
21.
Stefano CASAGRANDA
Alessio
22.
Bruno THIBOUT
Jean Delatour
23.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Regain
24.
Glenn MAGNUSSON
Farm Frites
25.
Pablo SOLER SILES
Jazztel - Costa de Almeria
26.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
27.
Gilles BOUVARD
Jean Delatour
28.
César GARCÍA CALVO
Relax - Fuenlabrada
29.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
30.
Rolf HUSER
Festina - Lotus
31.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
32.
Remco VAN DER VEN
Farm Frites
33.
Abraham OLANO MANZANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
34.
Gorka GERRIKAGOITIA ARRIEN
Euskaltel - Euskadi
35.
Andrei ZINTCHENKO
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
36.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto
37.
Alex ZÜLLE
Banesto
38.
Giuseppe DI GRANDE
Festina - Lotus
39.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
40.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Regain
41.
Ruben OARBEASCOA ISPIZUA
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
42.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
43.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
44.
Nicola LODA
Fassa Bortolo
45.
Federico COLONNA
Cantina Tollo - Regain
46.
Laurent DUFAUX
Saeco - Valli & Valli
47.
Fabio ROSCIOLI
Jazztel - Costa de Almeria
48.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
49.
Laurent BROCHARD
Jean Delatour
50.
Gerben LÖWIK
Farm Frites
51.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
52.
Saulius ŠARKAUSKAS
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
53.
Francisco Javier CEREZO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
54.
David ETXEBARRIA ALKORTA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
55.
Félix GARCÍA CASAS
Festina - Lotus
56.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step
57.
Ángel Luis CASERO
Festina - Lotus
58.
Ellis RASTELLI
Liquigas - Pata
59.
Santos GONZALEZ CAPILLA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
60.
Alexandre VINOKOUROV
Team Deutsche Telekom
61.
Andreas KLÖDEN
Team Deutsche Telekom
62.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Banesto
63.
Jon ODRIOZOLA
Banesto
64.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step
65.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - Quick Step
66.
Roberto SGAMBELLURI
Cantina Tollo - Regain
67.
Richard VIRENQUE
Team Polti
68.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
69.
Santiago BLANCO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
70.
Raimondas RUMŠAS
Fassa Bortolo
71.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
72.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
73.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
74.
Ralf GRABSCH
Team Deutsche Telekom
75.
Francisco CABELLO
Kelme - Costa Blanca
76.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca
77.
Pedro Miguel LOPES GONÇALVES
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
78.
Eleuterio ANGUITA
Jazztel - Costa de Almeria
79.
Patrice HALGAND
Jean Delatour
80.
Alessandro SPEZIALETTI
Liquigas - Pata
81.
Biagio CONTE
Saeco - Valli & Valli
82.
Igor PUGACI
Saeco - Valli & Valli
83.
Fernando ESCARTÍN COTI
Kelme - Costa Blanca
84.
Ivan Ramiro PARRA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
85.
Federico GIABBECUCCI
Cantina Tollo - Regain
86.
Andrea PERON
Fassa Bortolo
87.
Ginés SALMERÓN MARTÍNEZ
Jazztel - Costa de Almeria
88.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus
89.
Íñigo CHAURREAU BERNÁRDEZ
Euskaltel - Euskadi
90.
Cyril DESSEL
Jean Delatour
91.
Eddy SEIGNEUR
Jean Delatour
92.
Alessandro BERTOLINI
Alessio
93.
Peter LUTTENBERGER
O.N.C.E. - Deutsche Bank
94.
Nacor BURGOS
Relax - Fuenlabrada
95.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
96.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto
97.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
98.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin
99.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo
100.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin
101.
Fabian JEKER
Festina - Lotus
102.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
103.
José Ángel VIDAL MARTÍNEZ
Kelme - Costa Blanca
104.
Miquel VAN KESSEL
Farm Frites
105.
Steven KLEYNEN
Farm Frites
106.
Serhiy GONCHAR
Liquigas - Pata
107.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
108.
Ivan GOTTI
Team Polti
109.
Carlos Ramón GOLBANO GARCÍA
Jazztel - Costa de Almeria
110.
Christophe BASSONS
Jean Delatour
111.
Cesar PEREZ PADRON
Jazztel - Costa de Almeria
112.
Paolo BOSSONI
Cantina Tollo - Regain
113.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo
114.
Alexandr SHEFER
Alessio
115.
Diego Luis PRIOR JIMÉNEZ
Jazztel - Costa de Almeria
116.
Andrei TETERYUK
Liquigas - Pata
117.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
118.
José Manuel URÍA GONZÁLEZ
Team Polti
119.
Tomasz BROŻYNA
Banesto
120.
Cristian MORENI
Liquigas - Pata
121.
Fernando MOTA DOS SANTOS
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
122.
José Luis RUBIERA VIGIL
Kelme - Costa Blanca
123.
Michele COLLEONI
Team Polti
124.
Jörg LUDEWIG
Saeco - Valli & Valli
125.
Txema DEL OLMO ZENDEGI
Euskaltel - Euskadi
126.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
127.
Pascal HERVÉ
Team Polti
128.
Mikel ZARRABEITIA URANGA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
129.
Armin MEIER
Saeco - Valli & Valli
130.
Carlos SASTRE
O.N.C.E. - Deutsche Bank
131.
Eduardo HERNANDEZ BAILO
Relax - Fuenlabrada
132.
Youri SOURKOV
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
133.
Daniel CLAVERO SEBASTIÁN
Team Polti
134.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Banesto
135.
Bruno Miguel CASTANHEIRA
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
136.
José Agostinho ROSA
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
137.
Rafael MATEOS PEREZ
Team Polti
138.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
139.
Inigo CUESTA LÓPEZ DE CASTRO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
140.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - Quick Step
141.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN RUIZ DE GAUNA
Euskaltel - Euskadi
142.
Marcelino GARCÍA ALONSO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
143.
Jan HRUŠKA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
144.
Gianni FARESIN
Mapei - Quick Step
145.
Christophe ORIOL
Jean Delatour
146.
Frédéric BESSY
Jean Delatour
147.
Santiago BOTERO
Kelme - Costa Blanca
148.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
149.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step
150.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Kelme - Costa Blanca
151.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Euskaltel - Euskadi
152.
Pavel TONKOV
Mapei - Quick Step
153.
Carlo FINCO
Alessio
154.
Gabriele COLOMBO
Cantina Tollo - Regain
155.
Oscar PELLICIOLI
Team Polti
156.
Florent BRARD
Festina - Lotus
157.
Marco MAGNANI
Alessio
158.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
159.
Matthias KESSLER
Team Deutsche Telekom
160.
Giuseppe CALCATERRA
Saeco - Valli & Valli
161.
Antonio Segismundo DE LA TORRE VIEL
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
162.
Juan Manuel GÁRATE CEPA
Lampre - Daikin
163.
Rodolfo MASSI
Cantina Tollo - Regain
164.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Relax - Fuenlabrada
165.
Rafael CASERO MORENO
Festina - Lotus
166.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
167.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto
168.
Nicola MICELI
Alessio
169.
Francesco SECCHIARI
Saeco - Valli & Valli
170.
Dirk RONELLENFITSCH
Farm Frites
171.
José Vicente GARCÍA ACOSTA
Banesto
172.
Alessio GALLETTI
Saeco - Valli & Valli
173.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Regain
174.
Mirco MARINI
Liquigas - Pata
175.
Mirko CREPALDI
Team Polti
176.
Roberto LAISEKA JAIO
Euskaltel - Euskadi 42"
177.
Daniele CONTRINI
Liquigas - Pata 01'44"
178.
Ricardo VALDÉS PRIETO
Jazztel - Costa de Almeria 08'06"
179.
Andrès BERMEJO SILLER
Relax - Fuenlabrada
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 2. Malaga - Cordoba

Race Type: Sprint stage

Distance: 168 km

Date: 27 August 2000