Vuelta a España 2002  |  Stage 14. Santander - Gijón   

57th edition

190 km, 21 September 2002

Rider Team Time
1.
Serguei SMETANINE
Jazztel - Costa de Almeria 4h17'23"
2.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada 01'57"
3.
Angelo FURLAN
Alessio 02'39"
4.
Erik ZABEL
Team Telekom
5.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
6.
Daniele BENNATI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
7.
Fabrizio GUIDI
Team Coast
8.
Gerrit GLOMSER
Saeco - Longoni Sport
9.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
10.
Andrej HAUPTMAN
Tacconi Sport - Emmegi
11.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
12.
Paolo BOSSONI
Tacconi Sport - Emmegi
13.
Fabio SACCHI
Saeco - Longoni Sport
14.
Sven TEUTENBERG
Phonak
15.
Elio AGGIANO
Mapei - Quick Step
16.
Miguel Ángel MARTIN PERDIGUERO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
17.
Alexei SIVAKOV
BigMat - Auber 93
18.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
19.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
20.
Nicola LODA
Fassa Bortolo
21.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Alessio
22.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
23.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Kelme - Costa Blanca
24.
Oskar CAMENZIND
Phonak
25.
Médéric CLAIN
Cofidis
26.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS
27.
Danilo DI LUCA
Saeco - Longoni Sport
28.
David MILLAR
Cofidis
29.
Patrick CALCAGNI
Tacconi Sport - Emmegi
30.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Milaneza - MSS
31.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo
32.
Gorka GERRIKAGOITIA ARRIEN
Euskaltel - Euskadi
33.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
34.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco - Longoni Sport
35.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
36.
José Luis RUBIERA VIGIL
US Postal Service
37.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
38.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r Prévoyance
39.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Team Coast
40.
Joseba BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
41.
Nacor BURGOS
Relax - Fuenlabrada
42.
Ángel Luis CASERO
Team Coast
43.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco - Longoni Sport
44.
Gilberto SIMONI
Saeco - Longoni Sport
45.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
46.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
47.
Félix GARCÍA CASAS
BigMat - Auber 93
48.
Antonio CRUZ
US Postal Service
49.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski
50.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service
51.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com
52.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS
53.
David PLAZA ROMERO
Team Coast
54.
Guido TRENTIN
Cofidis
55.
Alberto VINALE
Alessio
56.
João Paulo SILVA
Milaneza - MSS
57.
Rafael CASERO MORENO
Jazztel - Costa de Almeria
58.
Bert GRABSCH
Phonak
59.
José Vicente GARCÍA ACOSTA
iBanesto.com
60.
Andreas KLÖDEN
Team Telekom
61.
José Bento AZEVEDO CARVALHO
O.N.C.E. - Eroski
62.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom
63.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
64.
José Antonio PECHARROMÁN FABIÁN
Jazztel - Costa de Almeria
65.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step
66.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo
67.
Marco VELO
Fassa Bortolo
68.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
69.
Sylwester SZMYD
Tacconi Sport - Emmegi
70.
Matthias KESSLER
Team Telekom
71.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca
72.
Steven KLEYNEN
Domo - Farm Frites
73.
Denis ZANETTE
Fassa Bortolo
74.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
75.
Koos MOERENHOUT
Domo - Farm Frites
76.
Marcos Antonio SERRANO RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
77.
Aitor KINTANA
BigMat - Auber 93
78.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step
79.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
80.
Santiago BOTERO
Kelme - Costa Blanca
81.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca
82.
Cyril SAUGRAIN
BigMat - Auber 93
83.
Sébastien TALABARDON
BigMat - Auber 93
84.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Phonak
85.
Reto BERGMANN
Phonak
86.
Benoît SALMON
Phonak
87.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS
88.
David ZABRISKIE
US Postal Service
89.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r Prévoyance
90.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio
91.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo
92.
Daniel SCHNIDER
Phonak 09'15"
93.
Zoran KLEMENČIČ
Tacconi Sport - Emmegi 10'12"
94.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin
95.
Daniel ATIENZA
Cofidis
96.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
97.
Massimiliano LELLI
Cofidis
98.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
99.
Pietro ZUCCONI
Tacconi Sport - Emmegi
100.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin
101.
Jurgen VAN GOOLEN
Domo - Farm Frites
102.
Santiago BLANCO
iBanesto.com
103.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Jazztel - Costa de Almeria
104.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca
105.
José Antonio GARRIDO LIMA
Jazztel - Costa de Almeria
106.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak 14'49"
107.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN RUIZ DE GAUNA
Euskaltel - Euskadi
108.
Jorge FERRIO LUQUE
Jazztel - Costa de Almeria
109.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com
110.
Robert BARTKO
Team Telekom
111.
Rolf ALDAG
Team Telekom
112.
Andris REISS
Index - Alexia Alluminio
113.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
114.
Carlos TORRENT TARRES
Jazztel - Costa de Almeria
115.
Dario GADEO FERNANDEZ
Jazztel - Costa de Almeria
116.
Christophe ORIOL
Ag2r Prévoyance
117.
Ruben LOBATO ELVIRA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
118.
Nicolas PORTAL
Ag2r Prévoyance
119.
Giuseppe DI GRANDE
Index - Alexia Alluminio
120.
Pavel TONKOV
Lampre - Daikin
121.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
122.
Mikel ZARRABEITIA URANGA
O.N.C.E. - Eroski
123.
Peter LUTTENBERGER
Tacconi Sport - Emmegi
124.
Diego FERRARI
Tacconi Sport - Emmegi
125.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
126.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
iBanesto.com
127.
Alessandro GUERRA
Index - Alexia Alluminio
128.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
129.
Juan Manuel GÁRATE CEPA
Lampre - Daikin
130.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
131.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
132.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada
133.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
134.
Antonio COLÓM MAS
Relax - Fuenlabrada
135.
Daniel BECKE
Team Coast
136.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
137.
Leonardo BERTAGNOLLI
Saeco - Longoni Sport
138.
Fernando ESCARTÍN COTI
Team Coast
139.
Charles WEGELIUS
Mapei - Quick Step
140.
Melcior MAURI
Milaneza - MSS
141.
Robert SASSONE
Cofidis
142.
Bingen FERNÁNDEZ BUSTINZA
Cofidis
143.
Aitor GARMENDIA ARBILLA
Team Coast
144.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Team Coast
145.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites
146.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Team Coast
147.
Leif HOSTE
Domo - Farm Frites
148.
Christian VAN DE VELDE
US Postal Service
149.
Matthew WHITE
US Postal Service
150.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service
151.
Guillaume AUGER
BigMat - Auber 93
152.
Gorazd ŠTANGELJ
Fassa Bortolo
153.
Raffaele FERRARA
Alessio 18'01"

Stage information

Start, finish: Stage 14. Santander - Gijón

Distance: 190 km

Date: 21 September 2002