1.1

Trofeo Inca 2009

5th edition

Inca - Inca 182.6 km

10 February 2009

Rider Team Time
1.
Daniele BENNATI
Liquigas 4h27'47"
2.
Tom LEEZER
Rabobank 01"
3.
Jérôme PINEAU
Quick Step
4.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
5.
Gerald CIOLEK
Team Milram
6.
Sergei IVANOV
Team Katusha
7.
Mathew HAYMAN
Rabobank
8.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia - HTC
9.
Javier BENITEZ POMARES
Contentpolis - Ampo
10.
Antonio COLÓM MAS
Team Katusha
11.
Christian KNEES
Team Milram
12.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
13.
Dirk MÜLLER
Team Nutrixxion Sparkasse
14.
Arjen Pieter DE BAAT
van Vliet EBH Elshof
15.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
16.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi
17.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Xacobeo Galicia
18.
Dries DEVENYNS
Quick Step
19.
Davide MALACARNE
Quick Step
20.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
21.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
22.
Aitor PEREZ ARRIETA
Contentpolis - Ampo
23.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank
24.
Markus FOTHEN
Team Milram
25.
Laurens TEN DAM
Rabobank
26.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne
27.
Sylvain CHAVANEL
Quick Step
28.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
29.
Hubert SCHWAB
Quick Step
30.
Pedro FERNANDEZ HERMIDA
Xacobeo Galicia
31.
Javier ECHARRI MARIN
Contentpolis - Ampo
32.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi
33.
Manuel CALVENTE CORBAS
Andalucia Cajasur
34.
Matteo TOSATTO
Quick Step
35.
Fabian WEGMANN
Team Milram
36.
Vladimir KARPETS
Team Katusha
37.
Alexandre BOTCHAROV
Team Katusha
38.
Rafael VALLS FERRI
Burgos Monumental - Castilla y Leon
39.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
40.
Morris POSSONI
Team Columbia - HTC
41.
Maxime MONFORT
Team Columbia - HTC
42.
Rui Alberto Faria da COSTA
Caisse d'Epargne
43.
Andreas SCHILLINGER
Team Nutrixxion Sparkasse
44.
Javier MORENO BAZÁN
Andalucia Cajasur
45.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Columbia - HTC
46.
Jose Antonio REDONDO RAMOS
Andalucia Cajasur
47.
Martin VELITS
Team Milram 14"
48.
Michael ALBASINI
Team Columbia - HTC
49.
Matthias RUSS
Team Milram
50.
Valerio AGNOLI
Liquigas 22"
51.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram
52.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
53.
Linus GERDEMANN
Team Milram 35"
54.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas 47"
55.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Contentpolis - Ampo 01'16"
56.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia Cajasur 01'22"
57.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne 01'26"
58.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne 01'40"
59.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne
60.
Manuel QUINZIATO
Liquigas
61.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne 02'00"
62.
Miguel MINGUEZ AYALA
Orbea 09'44"
63.
Evan OLIPHANT
Endura Racing
64.
Jonathan TIERNAN LOCKE
Plowman Craven - Madison
65.
Francisco José PACHECO TORRES
Contentpolis - Ampo
66.
Stefan RUCKER
Elk Haus
67.
Daniel SESMA
Orbea
68.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
69.
David FRANCISCO DELGADO
Burgos Monumental - Castilla y Leon
70.
Ricardo GARCIA AMBROA
Orbea
71.
Joseba LARRALDE ALZUGARAY
Orbea
72.
Matthias BRÄNDLE
Elk Haus
73.
Stefan GANSER
Team Kuota - Indeland
74.
Andrés Avelino ANTUÑA CORO
Burgos Monumental - Castilla y Leon
75.
Romain SICARD
Orbea
76.
Marco PINOTTI
Team Columbia - HTC
77.
Alexander KUSCHYNSKI
Liquigas
78.
Gerhard TRAMPUSCH
Elk Haus
79.
Thomas MURRAY
Plowman Craven - Madison
80.
Björn THURAU
Elk Haus
81.
Enrico FRANZOI
Liquigas
82.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Caisse d'Epargne
83.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Contentpolis - Ampo
84.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia
85.
Juan Javier ESTRADA RUIZ
Andalucia Cajasur
86.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia Cajasur
87.
Alexander GOTTFRIED
Team Kuota - Indeland
88.
Marcus BURGHARDT
Team Columbia - HTC
89.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Contentpolis - Ampo
90.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia Cajasur
91.
Sylwester SZMYD
Liquigas
92.
Frederik WILLEMS
Liquigas
93.
Peter VELITS
Team Milram
94.
František RABOŇ
Team Columbia - HTC
95.
Ján VALACH
Elk Haus
96.
Graeme BROWN
Rabobank
97.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank
98.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
99.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
100.
Roman KREUZIGER
Liquigas
101.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
102.
Nick NUYENS
Rabobank
103.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit en Ligne
104.
Rikke DIJKXHOORN
van Vliet EBH Elshof
105.
Lars VIERBERGEN
van Vliet EBH Elshof
106.
Rick FLENS
Rabobank
107.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Euskaltel - Euskadi
108.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Xacobeo Galicia
109.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Xacobeo Galicia
110.
Ángel MADRAZO RUIZ
Caisse d'Epargne
111.
Jon MOZLEY
Plowman Craven - Madison 11'07"
112.
Bernhard EISEL
Team Columbia - HTC
113.
Stefan VREUGDENHIL
van Vliet EBH Elshof
114.
Wesley KREDER
van Vliet EBH Elshof
115.
Jeffrey WIERSMA
van Vliet EBH Elshof
116.
Ronan VAN ZANDBEEK
van Vliet EBH Elshof
117.
Bram DE GROOT
Rabobank
118.
Pedro Jose VERA ALCARAZ
Contentpolis - Ampo
119.
Eric BAUMANN
Team Nutrixxion Sparkasse
120.
Bram SCHMITZ
van Vliet EBH Elshof
121.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Team Columbia - HTC
122.
Lluís Guillermo MAS BONET
Burgos Monumental - Castilla y Leon
123.
Alejandro PALEO
Xacobeo Galicia
124.
Andres Sergio DE LIS
Euskaltel - Euskadi
125.
Eneko ECHEVERZ CARTE
Orbea
126.
Stephen ADAMS
Plowman Craven - Madison
127.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
128.
Tom BARRAS
Plowman Craven - Madison
129.
Guillaume BLOT
Cofidis, Le Credit en Ligne
130.
Robbie MCEWEN
Team Katusha
131.
Gert STEEGMANS
Team Katusha
132.
Marc PERRY
Plowman Craven - Madison
133.
Kurt HOVELYNCK
Quick Step
134.
Kenny DEHAES
Silence - Lotto
135.
Jochen SUMMER
Elk Haus
136.
Marlon Alirio PÉREZ ARANGO
Caisse d'Epargne
137.
James MILLARD
Plowman Craven - Madison
138.
Mauro FACCI
Quick Step
139.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia
140.
Michael KURTH
Team Kuota - Indeland
141.
Claudio Jose CASAS GALLEGO
Contentpolis - Ampo
142.
Andoni BLAZQUEZ
Orbea
143.
Mikel GAZTAÑAGA ETXEBERRIA
Contentpolis - Ampo
144.
Jean Mitja SCHLÜTER
Team Nutrixxion Sparkasse
145.
Lars WACKERNAGEL
Team Nutrixxion Sparkasse
146.
Björn GLASNER
Team Kuota - Indeland 11'29"
147.
Florent BRARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
148.
Diego GALLEGO ARNAIZ
Burgos Monumental - Castilla y Leon
149.
Dennis POHL
Team Kuota - Indeland
150.
Eriz RUIZ DE ERENTXUN ANTETARA
Orbea
151.
Enrique MATA
Burgos Monumental - Castilla y Leon
152.
Raul SANTAMARTA
Burgos Monumental - Castilla y Leon
153.
Alexander GRAD
Team Kuota - Indeland
154.
Joaquin SOBRINO MARTINEZ
Burgos Monumental - Castilla y Leon
155.
Christophe KERN
Cofidis, Le Credit en Ligne 11'32"
156.
Romain VILLA
Cofidis, Le Credit en Ligne
157.
Steffen RADOCHLA
Elk Haus
158.
Markus EICHLER
Team Milram
159.
Manman VAN RUITENBEEK
Team Kuota - Indeland
160.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Andalucia Cajasur
161.
Esteban PLAZA MIRA
Andalucia Cajasur
162.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia Cajasur
163.
Harald STARZENGRUBER
Elk Haus
164.
Nico SIJMENS
Cofidis, Le Credit en Ligne 11'45"
165.
Florenz KNAUER
Team Kuota - Indeland 14'19"
166.
Thomas BONTENACKELS
Team Kuota - Indeland 14'22"
167.
Alexandre USOV
Cofidis, Le Credit en Ligne 19'58"
168.
Lars JUN
van Vliet EBH Elshof 23'33"
169.
Delio FERNÁNDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia
170.
Hector ESPASANDIN RAMA
Xacobeo Galicia
171.
Mikel ILUNDAIN TIRAPU
Orbea
172.
Juan Francisco MOURON DOLDAN
Xacobeo Galicia
173.
Dennis KREDER
van Vliet EBH Elshof
174.
Mathias JELITTO
Team Kuota - Indeland

Race information

Start, finish: Inca - Inca

Distance: 182.6 km

Date: 10 February 2009