Giro d'Italia 2000  |  Stage 4. Scalea - Matera   

83rd edition

235 km, 17 May 2000

Rider Team Time
1.
Mario CIPOLLINI
Saeco - Valli & Valli 6h16'58"
2.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo
3.
Silvio MARTINELLO
Team Polti
4.
Miguel Ángel MARTIN PERDIGUERO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
5.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
6.
Alberto ONGARATO
Mobilvetta - Rossin
7.
Davide REBELLIN
Liquigas - Pata
8.
Ruben Alveiro MARIN VALENCIA
Aguardiente Néctar - Selle Italia
9.
Tayeb BRAIKIA
Linda McCartney Racing Team
10.
Yvon LEDANOIS
Francaise des Jeux
11.
Cristian MORENI
Liquigas - Pata
12.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca
13.
Vladimir DUMA
Panaria - Gaerne
14.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
15.
Paolo SAVOLDELLI
Saeco - Valli & Valli
16.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Regain
17.
Francesco CASAGRANDE
Vini Caldirola - Sidermec
18.
Vitaly KOKORINE
Amica Chips - Tacconi Sport
19.
Mario MANZONI
Mobilvetta - Rossin
20.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
21.
Roberto SGAMBELLURI
Cantina Tollo - Regain
22.
Orlando Sergio Gomes RODRIGUES
Banesto
23.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo
24.
Giuliano FIGUERAS
Mapei - Quick Step
25.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
26.
Grzegorz GWIAZDOWSKI
Francaise des Jeux
27.
Milan KADLEC
Mobilvetta - Rossin
28.
Filippo CASAGRANDE
Vini Caldirola - Sidermec
29.
William Chann MCRAE
Mapei - Quick Step
30.
Niki AEBERSOLD
Rabobank
31.
Pavel PADRNOS
Saeco - Valli & Valli
32.
Ruslan IVANOV
Amica Chips - Tacconi Sport
33.
Axel MERCKX
Mapei - Quick Step
34.
Francisco MANCEBO
Banesto
35.
Nicolas VOGONDY
Francaise des Jeux
36.
José Luis RUBIERA VIGIL
Kelme - Costa Blanca
37.
Dariusz BARANOWSKI
Banesto
38.
Freddy Excelino GONZÁLEZ MARTÍNEZ
Aguardiente Néctar - Selle Italia
39.
Santiago BLANCO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
40.
Serhiy GONCHAR
Liquigas - Pata
41.
Massimo GIUNTI
Cantina Tollo - Regain
42.
Stefano CATTAI
Liquigas - Pata
43.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Kelme - Costa Blanca
44.
Raul Alexander MONTAÑA HERRERA
Aguardiente Néctar - Selle Italia
45.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step
46.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - Quick Step
47.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo
48.
Pavel TONKOV
Mapei - Quick Step
49.
Ivan Ramiro PARRA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
50.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
51.
Mirko GUALDI
Mobilvetta - Rossin
52.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
53.
Hernán BUENAHORA GUTIÉRREZ
Aguardiente Néctar - Selle Italia
54.
Ivan GOTTI
Team Polti
55.
Enrico ZAINA
Mercatone Uno - Albacom
56.
Marco PANTANI
Mercatone Uno - Albacom
57.
Daniële DE PAOLI
Mercatone Uno - Albacom
58.
Marco VELO
Mercatone Uno - Albacom
59.
Leonardo PIEPOLI
Banesto
60.
Mauro ZANETTI
Vini Caldirola - Sidermec
61.
Filippo BALDO
Mobilvetta - Rossin
62.
Stefano GARZELLI
Mercatone Uno - Albacom
63.
Ricardo OCHOA PALACIOS
Kelme - Costa Blanca
64.
Simone BORGHERESI
Mercatone Uno - Albacom
65.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Banesto
66.
Marco FINCATO
Fassa Bortolo
67.
Riccardo FORCONI
Mercatone Uno - Albacom
68.
José Javier GÓMEZ GOZALO
Kelme - Costa Blanca
69.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Kelme - Costa Blanca
70.
Andrea TONTI
Cantina Tollo - Regain
71.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca
72.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
73.
Tomasz BROŻYNA
Banesto
74.
Jan HRUŠKA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
75.
Enrico CASSANI
Team Polti
76.
José Jaime "Chepe" GONZÁLEZ PICO
Aguardiente Néctar - Selle Italia
77.
Ivan BASSO
Amica Chips - Tacconi Sport
78.
Daniel CLAVERO SEBASTIÁN
Team Polti
79.
José Manuel URÍA GONZÁLEZ
Team Polti
80.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
81.
Niklas AXELSSON
Panaria - Gaerne
82.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin
83.
Francesco SECCHIARI
Saeco - Valli & Valli
84.
Oscar PELLICIOLI
Team Polti
85.
Jean Michel TESSIER
Francaise des Jeux
86.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Panaria - Gaerne
87.
Massimo DONATI
Vini Caldirola - Sidermec
88.
Roberto CONTI
Vini Caldirola - Sidermec
89.
Marco VERGNANI
Cantina Tollo - Regain
90.
Antonio VARRIALE
Panaria - Gaerne 44"
91.
Eddy MAZZOLENI
Team Polti
92.
Biagio CONTE
Saeco - Valli & Valli 01'16"
93.
Matthew WHITE
Vini Caldirola - Sidermec 01'47"
94.
Mario SCIREA
Saeco - Valli & Valli 02'42"
95.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin
96.
Robbie MCEWEN
Farm Frites
97.
Cândido BARBOSA
Banesto
98.
Fortunato BALIANI
Aguardiente Néctar - Selle Italia
99.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
100.
Dario PIERI
Saeco - Valli & Valli
101.
Matthé PRONK
Rabobank
102.
Ruggero BORGHI
Vini Caldirola - Sidermec
103.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
104.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno - Albacom 03'33"
105.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Regain
106.
Moreno DI BIASE
Cantina Tollo - Regain
107.
Rinaldo NOCENTINI
Mapei - Quick Step 05'33"
108.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step
109.
Jeroen BLIJLEVENS
Team Polti
110.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin
111.
Marzio BRUSEGHIN
Banesto
112.
Koos MOERENHOUT
Farm Frites
113.
Aart VIERHOUTEN
Rabobank
114.
Elio AGGIANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
115.
Mauro GEROSA
Amica Chips - Tacconi Sport
116.
Matthew STEPHENS
Linda McCartney Racing Team
117.
Luis Orán CASTAÑEDA RAMOS
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
118.
Filippo SIMEONI
Amica Chips - Tacconi Sport
119.
Fabrizio GUIDI
Francaise des Jeux
120.
Leonardo SCARSELLI
Aguardiente Néctar - Selle Italia
121.
Paolo VALOTI
Mobilvetta - Rossin
122.
Michel LAFIS
Farm Frites 06'33"
123.
Ludo DIERCKXSSENS
Lampre - Daikin
124.
Oscar POZZI
Amica Chips - Tacconi Sport
125.
Sergio BARBERO
Lampre - Daikin
126.
Wim VANSEVENANT
Farm Frites
127.
Pieter VRIES
Farm Frites
128.
Domenico ROMANO
Panaria - Gaerne
129.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno - Albacom
130.
Andrea PERON
Fassa Bortolo
131.
Cristian GASPERONI
Cantina Tollo - Regain
132.
Maximilian SCIANDRI
Linda McCartney Racing Team
133.
Addy ENGELS
Rabobank
134.
David MCKENZIE
Linda McCartney Racing Team
135.
Karsten KROON
Rabobank
136.
Marco ZANOTTI
Liquigas - Pata 07'30"
137.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin
138.
Enrico DEGANO
Panaria - Gaerne
139.
Maurizio DE PASQUALE
Linda McCartney Racing Team
140.
Giuseppe CALCATERRA
Saeco - Valli & Valli
141.
Ivan QUARANTA
Mobilvetta - Rossin
142.
Alessio GALLETTI
Saeco - Valli & Valli
143.
Martin VAN STEEN
Farm Frites
144.
Justin SPINELLI
Farm Frites 08'16"
145.
Tom LEAPER
Panaria - Gaerne
146.
Graziano RECINELLA
Mobilvetta - Rossin 09'00"
147.
Giuseppe PALUMBO
Amica Chips - Tacconi Sport
148.
Daniel SCHNIDER
Francaise des Jeux
149.
Alessandro SPEZIALETTI
Liquigas - Pata
150.
Marcel DUIJN
Rabobank 09'34"
151.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin 11'37"
152.
Gianpaolo MONDINI
Cantina Tollo - Regain
153.
Ciaran POWER
Linda McCartney Racing Team
154.
Luca CEI
Panaria - Gaerne
155.
Miquel VAN KESSEL
Farm Frites
156.
Bart VOSKAMP
Team Polti
157.
Cristiano FRATTINI
Liquigas - Pata
158.
Daniele CONTRINI
Liquigas - Pata
159.
Bradley MCGEE
Francaise des Jeux 12'44"
160.
Jimmy CASPER
Francaise des Jeux
161.
Diego FERRARI
Amica Chips - Tacconi Sport
162.
Pietro CAUCCHIOLI
Amica Chips - Tacconi Sport
163.
Andris NAUDUŽS
Aguardiente Néctar - Selle Italia
164.
Alessio GIRELLI
Aguardiente Néctar - Selle Italia
165.
Denis ZANETTE
Liquigas - Pata
166.
Gianluca BORTOLAMI
Vini Caldirola - Sidermec
167.
Andrea FERRIGATO
Fassa Bortolo
168.
Steven DE JONGH
Rabobank
169.
Marco MILESI
Vini Caldirola - Sidermec
170.
Erik DEKKER
Rabobank
171.
Yauheni SENIUSHKIN
Panaria - Gaerne
172.
Björnar VESTÖL
Linda McCartney Racing Team
173.
Coen BOERMAN
Rabobank
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 4. Scalea - Matera

Race Type: Sprint stage

Distance: 235 km

Date: 17 May 2000