Giro d'Italia 2000  |  Stage 6. Peschici - Vasto   

83rd edition

170 km, 19 May 2000

Rider Team Time
1.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo 4h42'49"
2.
Jeroen BLIJLEVENS
Team Polti
3.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin
4.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno - Albacom
5.
Moreno DI BIASE
Cantina Tollo - Regain
6.
Bradley MCGEE
Francaise des Jeux
7.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin
8.
Vladimir DUMA
Panaria - Gaerne
9.
Steven DE JONGH
Rabobank
10.
Aart VIERHOUTEN
Rabobank
11.
Miguel Ángel MARTIN PERDIGUERO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
12.
Ludo DIERCKXSSENS
Lampre - Daikin
13.
Fabrizio GUIDI
Francaise des Jeux
14.
Mauro GEROSA
Amica Chips - Tacconi Sport
15.
Ivan QUARANTA
Mobilvetta - Rossin
16.
Stefano GARZELLI
Mercatone Uno - Albacom
17.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
18.
Marco ZANOTTI
Liquigas - Pata
19.
Luca CEI
Panaria - Gaerne
20.
Marco PANTANI
Mercatone Uno - Albacom
21.
Marco VELO
Mercatone Uno - Albacom
22.
Freddy Excelino GONZÁLEZ MARTÍNEZ
Aguardiente Néctar - Selle Italia
23.
José Luis RUBIERA VIGIL
Kelme - Costa Blanca
24.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Regain
25.
Axel MERCKX
Mapei - Quick Step
26.
Ruslan IVANOV
Amica Chips - Tacconi Sport
27.
Paolo SAVOLDELLI
Saeco - Valli & Valli
28.
Pavel PADRNOS
Saeco - Valli & Valli
29.
Davide REBELLIN
Liquigas - Pata
30.
Francisco MANCEBO
Banesto
31.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
32.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
33.
Silvio MARTINELLO
Team Polti
34.
Ivan BASSO
Amica Chips - Tacconi Sport
35.
Roberto SGAMBELLURI
Cantina Tollo - Regain
36.
Tayeb BRAIKIA
Linda McCartney Racing Team
37.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - Quick Step
38.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step
39.
Pavel TONKOV
Mapei - Quick Step
40.
Hernán BUENAHORA GUTIÉRREZ
Aguardiente Néctar - Selle Italia
41.
Vitaly KOKORINE
Amica Chips - Tacconi Sport
42.
William Chann MCRAE
Mapei - Quick Step
43.
Orlando Sergio Gomes RODRIGUES
Banesto
44.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo
45.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin
46.
Gianluca BORTOLAMI
Vini Caldirola - Sidermec
47.
Ivan GOTTI
Team Polti
48.
Stefano CATTAI
Liquigas - Pata
49.
Francesco CASAGRANDE
Vini Caldirola - Sidermec
50.
Santiago BLANCO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
51.
Robbie MCEWEN
Farm Frites
52.
Serhiy GONCHAR
Liquigas - Pata
53.
Marco MILESI
Vini Caldirola - Sidermec
54.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo
55.
Mirko GUALDI
Mobilvetta - Rossin
56.
Dariusz BARANOWSKI
Banesto
57.
Enrico ZAINA
Mercatone Uno - Albacom
58.
Daniële DE PAOLI
Mercatone Uno - Albacom
59.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
60.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step
61.
Leonardo PIEPOLI
Banesto
62.
Massimo DONATI
Vini Caldirola - Sidermec
63.
Mario CIPOLLINI
Saeco - Valli & Valli
64.
Mauro ZANETTI
Vini Caldirola - Sidermec
65.
José Manuel URÍA GONZÁLEZ
Team Polti
66.
Ivan Ramiro PARRA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
67.
Nicolas VOGONDY
Francaise des Jeux
68.
Raul Alexander MONTAÑA HERRERA
Aguardiente Néctar - Selle Italia
69.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
70.
Niki AEBERSOLD
Rabobank
71.
Andrea FERRIGATO
Fassa Bortolo
72.
Daniel SCHNIDER
Francaise des Jeux
73.
Cristian MORENI
Liquigas - Pata
74.
Massimo GIUNTI
Cantina Tollo - Regain
75.
Daniele CONTRINI
Liquigas - Pata
76.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Regain
77.
Andrea TONTI
Cantina Tollo - Regain
78.
Denis ZANETTE
Liquigas - Pata
79.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
80.
Tom LEAPER
Panaria - Gaerne
81.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Kelme - Costa Blanca
82.
Niklas AXELSSON
Panaria - Gaerne
83.
Oscar PELLICIOLI
Team Polti
84.
Francesco SECCHIARI
Saeco - Valli & Valli
85.
Erik DEKKER
Rabobank
86.
Marzio BRUSEGHIN
Banesto
87.
Andris NAUDUŽS
Aguardiente Néctar - Selle Italia
88.
Enrico DEGANO
Panaria - Gaerne
89.
Michel LAFIS
Farm Frites
90.
Mario SCIREA
Saeco - Valli & Valli
91.
Eddy MAZZOLENI
Team Polti
92.
Jan HRUŠKA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
93.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin
94.
Sergio BARBERO
Lampre - Daikin
95.
Daniel CLAVERO SEBASTIÁN
Team Polti
96.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
97.
Filippo CASAGRANDE
Vini Caldirola - Sidermec
98.
Graziano RECINELLA
Mobilvetta - Rossin
99.
Karsten KROON
Rabobank
100.
Cristiano FRATTINI
Liquigas - Pata
101.
Matthew STEPHENS
Linda McCartney Racing Team
102.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Banesto
103.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
104.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
105.
Ciaran POWER
Linda McCartney Racing Team
106.
Grzegorz GWIAZDOWSKI
Francaise des Jeux
107.
Tomasz BROŻYNA
Banesto
108.
José Jaime "Chepe" GONZÁLEZ PICO
Aguardiente Néctar - Selle Italia
109.
Marco FINCATO
Fassa Bortolo
110.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Panaria - Gaerne
111.
Matthé PRONK
Rabobank
112.
Marco VERGNANI
Cantina Tollo - Regain
113.
Milan KADLEC
Mobilvetta - Rossin
114.
Roberto CONTI
Vini Caldirola - Sidermec
115.
José Javier GÓMEZ GOZALO
Kelme - Costa Blanca
116.
Filippo BALDO
Mobilvetta - Rossin
117.
Addy ENGELS
Rabobank
118.
Cândido BARBOSA
Banesto
119.
Cristian GASPERONI
Cantina Tollo - Regain
120.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca
121.
Björnar VESTÖL
Linda McCartney Racing Team
122.
Leonardo SCARSELLI
Aguardiente Néctar - Selle Italia
123.
Oscar POZZI
Amica Chips - Tacconi Sport
124.
Mario MANZONI
Mobilvetta - Rossin
125.
Andrea PERON
Fassa Bortolo
126.
Filippo SIMEONI
Amica Chips - Tacconi Sport
127.
Biagio CONTE
Saeco - Valli & Valli
128.
Maurizio DE PASQUALE
Linda McCartney Racing Team
129.
Dario PIERI
Saeco - Valli & Valli 25"
130.
Enrico CASSANI
Team Polti
131.
Gianpaolo MONDINI
Cantina Tollo - Regain
132.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step 33"
133.
Rinaldo NOCENTINI
Mapei - Quick Step
134.
Bart VOSKAMP
Team Polti 37"
135.
Alberto ONGARATO
Mobilvetta - Rossin 42"
136.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca 46"
137.
Fortunato BALIANI
Aguardiente Néctar - Selle Italia 49"
138.
Jean Michel TESSIER
Francaise des Jeux
139.
Alessandro SPEZIALETTI
Liquigas - Pata
140.
Coen BOERMAN
Rabobank
141.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca 55"
142.
Yauheni SENIUSHKIN
Panaria - Gaerne 01'13"
143.
Domenico ROMANO
Panaria - Gaerne
144.
Marcel DUIJN
Rabobank 01'17"
145.
Alessio GIRELLI
Aguardiente Néctar - Selle Italia 01'21"
146.
Giuseppe PALUMBO
Amica Chips - Tacconi Sport
147.
Antonio VARRIALE
Panaria - Gaerne
148.
Justin SPINELLI
Farm Frites
149.
Pietro CAUCCHIOLI
Amica Chips - Tacconi Sport
150.
Luis Orán CASTAÑEDA RAMOS
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
151.
Riccardo FORCONI
Mercatone Uno - Albacom 01'33"
152.
Wim VANSEVENANT
Farm Frites 01'48"
153.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Kelme - Costa Blanca
154.
Pieter VRIES
Farm Frites 01'54"
155.
Ricardo OCHOA PALACIOS
Kelme - Costa Blanca 01'57"
156.
Matthew WHITE
Vini Caldirola - Sidermec 02'02"
157.
Koos MOERENHOUT
Farm Frites
158.
David MCKENZIE
Linda McCartney Racing Team 02'13"
159.
Miquel VAN KESSEL
Farm Frites
160.
Diego FERRARI
Amica Chips - Tacconi Sport 02'22"
161.
Paolo VALOTI
Mobilvetta - Rossin 02'27"
162.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno - Albacom
163.
Giuliano FIGUERAS
Mapei - Quick Step
164.
Simone BORGHERESI
Mercatone Uno - Albacom
165.
Martin VAN STEEN
Farm Frites
166.
Ruben Alveiro MARIN VALENCIA
Aguardiente Néctar - Selle Italia 03'48"
167.
Giuseppe CALCATERRA
Saeco - Valli & Valli
168.
Alessio GALLETTI
Saeco - Valli & Valli
169.
Elio AGGIANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
170.
Maximilian SCIANDRI
Linda McCartney Racing Team
171.
Jimmy CASPER
Francaise des Jeux 05'22"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 6. Peschici - Vasto

Race Type: Sprint stage

Distance: 170 km

Date: 19 May 2000