World Championships Road Race 2000

65th edition

269 km

15 October 2000

Rider Team Time
1.
Romāns VAINŠTEINS
Vini Caldirola - Sidermec 6h15'28"
2.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin
3.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Mapei - Quick Step
4.
Michele BARTOLI
Mapei - Quick Step
5.
Tobias STEINHAUSER
Team Gerolsteiner
6.
Niki AEBERSOLD
Rabobank
7.
Scott SUNDERLAND
Palmans - Ideal
8.
William Chann MCRAE
Mapei - Quick Step
9.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step
10.
Francesco CASAGRANDE
Vini Caldirola - Sidermec
11.
Michael BOOGERD
Rabobank
12.
Axel MERCKX
Mapei - Quick Step
13.
Gorazd ŠTANGELJ
Liquigas - Pata
14.
Niklas AXELSSON
Panaria - Gaerne
15.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
16.
Dave BRUYLANDTS
Palmans - Ideal
17.
Maximilian SCIANDRI
Linda McCartney Racing Team
18.
Jean-Cyril ROBIN
Bonjour - Toupargel
19.
Andrei TCHMIL
Lotto - Adecco
20.
Nico MATTAN
Cofidis
21.
Mauro GIANETTI
Vini Caldirola - Sidermec
22.
Bo HAMBURGER
Memory Card - Jack & Jones
23.
Chris PEERS
Cofidis
24.
Raimondas RUMŠAS
Fassa Bortolo
25.
Davide REBELLIN
Liquigas - Pata 02"
26.
Stéphane HEULOT
La Francaise des Jeux 52"
27.
Beat ZBERG
Rabobank
28.
Gianni FARESIN
Mapei - Quick Step
29.
José Luis RUBIERA
Kelme - Costa Blanca 53"
30.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - Quick Step
31.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin
32.
Richard VIRENQUE
Team Polti
33.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 01'21"
34.
Piotr WADECKI
Mróz - Supradyn Witaminy 03'17"
35.
Sergei IVANOV
Farm Frites
36.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
37.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
38.
Andrej HAUPTMAN
Vini Caldirola - Sidermec
39.
Luca SCINTO
Mapei - Quick Step
40.
Jochen SUMMER
Phonak
41.
Nicki SØRENSEN
Team Fakta
42.
Marc WAUTERS
Rabobank
43.
Serge BAGUET
Lotto - Adecco
44.
Fabian JEKER
Festina - Lotus
45.
Rolf HUSER
Festina - Lotus
46.
Marc LOTZ
Rabobank
47.
Laurent BROCHARD
Jean Delatour
48.
Igor PUGACI
Saeco - Valli & Valli
49.
Markus ZBERG
Rabobank
50.
Peter VAN PETEGEM
Farm Frites 03'20"
51.
Denis ZANETTE
Liquigas - Pata 08'20"
52.
Sergio BARBERO
Lampre - Daikin
53.
Zbigniew PIĄTEK
Mat - Ceresit - CCC
54.
Alexandre VINOKOUROV
Team Deutsche Telekom
55.
Frédéric GUESDON
La Francaise des Jeux
56.
Daniel SCHNIDER
La Francaise des Jeux
57.
Janek TOMBAK
Cofidis
58.
Mirko CELESTINO
Team Polti
59.
Jaan KIRSIPUU
Ag2r - Décathlon
60.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank 11'34"
61.
Harald MORSCHER
Team Nürnberger
62.
Michael Steen NIELSEN
Memory Card - Jack & Jones
63.
Rolf SØRENSEN
Rabobank
64.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
65.
Bert DIETZ
Team Nürnberger
66.
Christopher JENNER
Crédit Agricole 12'20"
67.
Ralf GRABSCH
Team Deutsche Telekom
68.
Dominique PERRAS
Phonak
69.
Gerrit GLOMSER
Panaria - Gaerne
70.
Björnar VESTÖL
Linda McCartney Racing Team
71.
Danny JONASSON
Team Fakta
72.
Glenn MAGNUSSON
Farm Frites
73.
Tom LEAPER
Panaria - Gaerne
74.
Oleg KOZLITINE
Saint Quentin - Oktos
75.
Gerhard TRAMPUSCH
Team Deutsche Telekom
76.
Marcus LJUNGQVIST
Team Fakta
77.
Aart VIERHOUTEN
Rabobank
78.
Steven DE JONGH
Rabobank
79.
Oleg JOUKOV
BigMat - Auber 93
80.
Charles WEGELIUS
Mapei - Quick Step
81.
Christophe MENGIN
La Francaise des Jeux
82.
Kam Po WONG
Individual
83.
Jörg LUDEWIG
Saeco - Valli & Valli
84.
Pierre BOURQUENOUD
Phonak
85.
Ruslan IVANOV
Amica Chips - Tacconi Sport
86.
Karsten KROON
Rabobank
87.
Dmitriy FOFONOV
Besson Chaussures
88.
Grischa NIERMANN
Rabobank
89.
Jan SCHAFFRATH
Team Deutsche Telekom
90.
Patrice HALGAND
Jean Delatour
91.
Ondřej SOSENKA
PSK - Unit Expert
92.
Jens VOIGT
Crédit Agricole
93.
Milan KADLEC
Mobilvetta - Rossin
94.
Wilfried PEETERS
Mapei - Quick Step
95.
Max VAN HEESWIJK
Mapei - Quick Step
96.
Alexei SIVAKOV
BigMat - Auber 93
97.
Artur BABAITCHEV
Team Nürnberger
98.
Carlos SASTRE CANDIL
O.N.C.E. - Deutsche Bank
99.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Adecco
100.
Thierry MARICHAL
Lotto - Adecco
101.
Stuart O'GRADY
Crédit Agricole
102.
Serguei SMETANINE
Sport Lisboa e Benfica 16'58"
103.
Sergei LELEKIN
Mobilvetta - Rossin
104.
Martin Bo JOHANSSON
Collstrop - De Federale Verzekeringen
105.
Matthé PRONK
Rabobank
106.
Michael BARRY
Saturn Cycling Team
107.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Krka - Telekom Slovenije
108.
Ruslan PIDGORNYY
109.
Thor HUSHOVD
Crédit Agricole

Race information

Distance: 269 km

Date: 15 October 2000