Paris - Nice 2001  |  General classification    

59th edition

General classification

11 March 2001 - 18 March 2001

Rider Team Time
1.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo 30h32'29"
2.
Raimondas RUMŠAS
Fassa Bortolo 26"
3.
Peter VAN PETEGEM
Collstrop - Palmans 52"
4.
David MONCOUTIÉ
Cofidis 55"
5.
José AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski 01'01"
6.
Mario AERTS
Lotto - Adecco
7.
Alexandre VINOKOUROV
Team Deutsche Telekom 01'10"
8.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski 01'22"
9.
Tobias STEINHAUSER
Gerolsteiner 01'36"
10.
Michele BARTOLI
Mapei - Quick Step 01'42"
11.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites - Latexco 01'51"
12.
Patrice HALGAND
Jean Delatour 02'04"
13.
Andrei TCHMIL
Lotto - Adecco 02'24"
14.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com 02'30"
15.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi 02'31"
16.
Laurent DUFAUX
Saeco
17.
Alex ZÜLLE
Team Coast - Buffalo 02'43"
18.
Laurent BROCHARD
Jean Delatour 02'44"
19.
Bobby JULICH
Crédit Agricole 02'45"
20.
Stéphane HEULOT
BigMat - Auber 93 02'58"
21.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Euskaltel - Euskadi 03'04"
22.
Emmanuel MAGNIEN
La Francaise des Jeux 03'14"
23.
Nico MATTAN
Cofidis 03'28"
24.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski 03'40"
25.
Florent BRARD
Festina - Lotus 03'58"
26.
Andrei KIVILEV
Cofidis 04'02"
27.
Christopher JENNER
Crédit Agricole 04'08"
28.
Didier ROUS
Bonjour
29.
Íñigo CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi 04'10"
30.
Stive VERMAUT
Lotto - Adecco 04'16"
31.
Rolf HUSER
Team Coast - Buffalo 04'21"
32.
Serge BAGUET
Lotto - Adecco 04'50"
33.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski 04'56"
34.
Cyril DESSEL
Jean Delatour
35.
Piotr WADECKI
Domo - Farm Frites - Latexco 05'08"
36.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom 05'21"
37.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Adecco 05'28"
38.
Dariusz BARANOWSKI
iBanesto.com 05'29"
39.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step
40.
Niki AEBERSOLD
Team Coast - Buffalo 05'32"
41.
Txema DEL OLMO
Euskaltel - Euskadi 05'34"
42.
Roger BEUCHAT
Phonak 05'54"
43.
Christophe MENGIN
La Francaise des Jeux 06'34"
44.
Torsten SCHMIDT
Gerolsteiner 06'56"
45.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r - Décathlon 07'21"
46.
Loic LAMOULLER
BigMat - Auber 93 07'51"
47.
Tristan HOFFMAN
Team CSC - Tiscali 07'59"
48.
Steven KLEYNEN
Domo - Farm Frites - Latexco 08'06"
49.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski 08'13"
50.
Tomasz BROŻYNA
iBanesto.com 08'29"
51.
Floyd LANDIS
Mercury - Viatel 09'33"
52.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step 10'41"
53.
Denis MENCHOV
iBanesto.com 11'13"
54.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca 11'53"
55.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner 12'18"
56.
Tomáš KONEČNÝ
Domo - Farm Frites - Latexco 12'23"
57.
Sandy CASAR
La Francaise des Jeux 12'29"
58.
Guennadi MIKHAILOV
Lotto - Adecco 12'56"
59.
Andrey MIZOUROV
Team Deutsche Telekom 13'22"
60.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo 14'05"
61.
Luca MAZZANTI
Fassa Bortolo 14'58"
62.
Arvis PIZIKS
Team CSC - Tiscali 15'05"
63.
Christophe AGNOLUTTO
Ag2r - Décathlon 17'53"
64.
Marcelino GARCIA ALONSO
Team CSC - Tiscali 17'57"
65.
Steve DE WOLF
Domo - Farm Frites - Latexco 19'53"
66.
Pascal CHANTEUR
Festina - Lotus 20'07"
67.
Bert GRABSCH
Phonak 20'19"
68.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
iBanesto.com 20'22"
69.
Fabien DE WAELE
Lotto - Adecco 20'52"
70.
Kim KIRCHEN
Fassa Bortolo 21'36"
71.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
iBanesto.com 21'46"
72.
Fabrice GOUGOT
Crédit Agricole 22'52"
73.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis 22'55"
74.
Geert VAN BONDT
Mercury - Viatel 23'35"
75.
Pavel TONKOV
Mercury - Viatel 23'47"
76.
Pierre BOURQUENOUD
Phonak 24'18"
77.
Fabrizio GUIDI
Mercury - Viatel 24'31"
78.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo 24'49"
79.
Stéphane GOUBERT
Jean Delatour 25'29"
80.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi 26'52"
81.
Franck BOUYER
Bonjour 26'58"
82.
Philippe GAUMONT
Cofidis 27'16"
83.
Christophe ORIOL
Jean Delatour 29'25"
84.
Jérôme BERNARD
Jean Delatour 29'53"
85.
Nicolas VOGONDY
La Francaise des Jeux 32'03"
86.
Nicolas FRITSCH
La Francaise des Jeux 33'29"
87.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski 34'15"
88.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step 36'01"
89.
Thierry LODER
Ag2r - Décathlon 36'13"
90.
Jo PLANCKAERT
Cofidis 36'33"
91.
Laurent LEFÈVRE
Cofidis 37'06"
92.
Frédéric MAINGUENAUD
Bonjour 37'10"
93.
Koos MOERENHOUT
Domo - Farm Frites - Latexco 38'57"
94.
Federico MORINI
Gerolsteiner 39'22"
95.
Stuart O'GRADY
Crédit Agricole 39'24"
96.
Thierry MARICHAL
Lotto - Adecco 40'08"
97.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca 44'35"
98.
Laurent MADOUAS
Festina - Lotus 44'49"
99.
Mauro GIANETTI
Team Coast - Buffalo 45'25"
100.
Igor PUGACI
Saeco 45'33"
101.
René ANDRLE
O.N.C.E. - Eroski 46'07"
102.
Thor HUSHOVD
Crédit Agricole 46'34"
103.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom 46'39"
104.
César SOLAUN
iBanesto.com 46'52"
105.
Stephan SCHRECK
Team Deutsche Telekom 47'01"
106.
Frédéric FINOT
Crédit Agricole 47'03"
107.
Pascal DERAMÉ
Bonjour 47'13"
108.
Nicolas JALABERT
Team CSC - Tiscali 47'29"
109.
Lukas ZUMSTEG
Phonak 50'24"
110.
Edouard GRITSOUN
Team Coast - Buffalo 50'36"
111.
Aitor SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi 53'04"
112.
Damien NAZON
Bonjour 54'10"
113.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca 54'48"
114.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco 55'08"
115.
Matthias KESSLER
Team Deutsche Telekom 56'13"
116.
Guillaume AUGER
BigMat - Auber 93 56'37"
117.
Leonardo GIORDANI
Fassa Bortolo 57'15"
118.
Saulius RUŠKYS
Gerolsteiner 57'24"
119.
Oscar CAVAGNIS
Saeco 58'39"
120.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi 59'11"
121.
David NAVAS CHICA
iBanesto.com 1h00'12"
122.
Anton CHANTYR
Team Coast - Buffalo 1h05'30"
123.
Martin RITTSEL
Team CSC - Tiscali
124.
Arnaud PRÉTOT
Festina - Lotus 1h05'52"
125.
Stephane BERGES
Ag2r - Décathlon 1h06'16"
126.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Kelme - Costa Blanca 1h06'31"
127.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi 1h06'32"
128.
Peter WROLICH
Gerolsteiner 1h06'42"
129.
Alexei SIVAKOV
BigMat - Auber 93 1h08'05"
130.
Lauri AUS
Ag2r - Décathlon 1h12'13"
131.
Raphael JEUNE
Team CSC - Tiscali 1h12'22"
132.
Jean-Patrick NAZON
La Francaise des Jeux 1h17'06"
133.
Rene STADELMANN
Phonak 1h17'10"
134.
Jacky DURAND
La Francaise des Jeux 1h17'15"
135.
Andy FLICKINGER
Festina - Lotus 1h21'01"
136.
Alexandre USOV
Phonak 1h24'06"