CdM

Paris - Tours 2001

95th edition

255 km

7 October 2001

Rider Team Time
1.
Richard VIRENQUE
Domo - Farm Frites - Latexco 6h58'32"
2.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Mapei - Quick Step 02"
3.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom
4.
Thor HUSHOVD
Crédit Agricole
5.
Andrej HAUPTMAN
Tacconi Sport - Vini Caldirola
6.
Romāns VAINŠTEINS
Domo - Farm Frites - Latexco
7.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
8.
Jaan KIRSIPUU
Ag2r - Décathlon
9.
Niko EECKHOUT
Lotto - Adecco
10.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin
11.
Luca PAOLINI
Mapei - Quick Step
12.
Guennadi MIKHAILOV
Lotto - Adecco
13.
Erik DEKKER
Rabobank
14.
Jo PLANCKAERT
Cofidis
15.
Andrei TCHMIL
Lotto - Adecco
16.
Nicola LODA
Fassa Bortolo
17.
Arvis PIZIKS
Team CSC - Tiscali
18.
Sergei IVANOV
Fassa Bortolo
19.
Stefan ADAMSSON
Team Coast - Buffalo
20.
Marc LOTZ
Rabobank
21.
Eddy MAZZOLENI
Tacconi Sport - Vini Caldirola
22.
Luca MAZZANTI
Fassa Bortolo
23.
Roger HAMMOND
Collstrop - Palmans
24.
Mickaël PICHON
Bonjour
25.
Raphael SCHWEDA
Team Coast - Buffalo
26.
Alexandre CHOUFFE
BigMat - Auber 93
27.
Alessandro BERTOLINI
Alessio
28.
Fabio SACCHI
Saeco
29.
Mauro GEROSA
Tacconi Sport - Vini Caldirola
30.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi
31.
Jean-Patrick NAZON
La Francaise des Jeux
32.
Rolf HUSER
Team Coast - Buffalo
33.
Karsten KROON
Rabobank
34.
Paolo BOSSONI
Tacconi Sport - Vini Caldirola
35.
Christophe BRANDT
Lotto - Adecco
36.
Peter VAN PETEGEM
Collstrop - Palmans
37.
Marco SERPELLINI
Lampre - Daikin
38.
Matthé PRONK
Rabobank
39.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r - Décathlon
40.
Nico MATTAN
Cofidis
41.
Johan VERSTREPEN
Lampre - Daikin
42.
Andy FLICKINGER
Festina - Lotus
43.
Sven TEUTENBERG
Festina - Lotus
44.
Rolf SØRENSEN
Team CSC - Tiscali
45.
Serge BAGUET
Lotto - Adecco
46.
Mauro RADAELLI
Tacconi Sport - Vini Caldirola
47.
Massimiliano MORI
Saeco
48.
Cristiano FRATTINI
Liquigas - Pata
49.
Kevin HULSMANS
Mapei - Quick Step
50.
Jacob Moe RASMUSSEN
Team CSC - Tiscali
51.
Chris PEERS
Cofidis
52.
Angelo FURLAN
Alessio
53.
Stefano CASAGRANDA
Alessio
54.
Johan MUSEEUW
Domo - Farm Frites - Latexco
55.
Cadel EVANS
Saeco
56.
Jeremy HUNT
BigMat - Auber 93
57.
Alberto VINALE
Alessio
58.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco
59.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin
60.
Piotr WADECKI
Domo - Farm Frites - Latexco
61.
Marc WAUTERS
Rabobank
62.
Wilfried PEETERS
Domo - Farm Frites - Latexco
63.
Nicolas VOGONDY
La Francaise des Jeux
64.
Stefano ZANINI
Mapei - Quick Step
65.
Malte URBAN
Team Coast - Buffalo
66.
Laurent BROCHARD
Jean Delatour
67.
Christophe MENGIN
La Francaise des Jeux
68.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom
69.
Stéphane HEULOT
BigMat - Auber 93
70.
Paolo VALOTI
Alessio
71.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
72.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step
73.
Axel MERCKX
Domo - Farm Frites - Latexco
74.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank
75.
Diego FERRARI
Tacconi Sport - Vini Caldirola
76.
Jean-Cyril ROBIN
Bonjour
77.
Enrico CASSANI
Domo - Farm Frites - Latexco
78.
Mario AERTS
Lotto - Adecco
79.
Aitor GARMENDIA
Team Coast - Buffalo
80.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
81.
László BODROGI
Mapei - Quick Step
82.
Michele BARTOLI
Mapei - Quick Step
83.
Jean Michel TESSIER
Cofidis
84.
Sylvain CHAVANEL
Bonjour
85.
Oscar POZZI
Fassa Bortolo 17"
86.
Eddy LEMBO
Jean Delatour 25"
87.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step
88.
Ivan BASSO
Fassa Bortolo 57"
89.
Giancarlo RAIMONDI
Liquigas - Pata
90.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi 01'43"
91.
Robert HUNTER
Lampre - Daikin 01'54"
92.
Ralf GRABSCH
Team Deutsche Telekom
93.
Steven DE JONGH
Rabobank
94.
Eric DE CLERCQ
Collstrop - Palmans
95.
Jan BOVEN
Rabobank
96.
Tristan HOFFMAN
Team CSC - Tiscali
97.
Franck RÉNIER
Bonjour
98.
Jacky DURAND
La Francaise des Jeux
99.
Médéric CLAIN
Cofidis 04'21"
100.
Guillaume AUGER
BigMat - Auber 93
101.
Artūras TRUMPAUSKAS
Saint Quentin - Oktos
102.
Daniel BECKE
Team Coast - Buffalo
103.
Linas BALČIŪNAS
Ag2r - Décathlon
104.
Jörg LUDEWIG
Saeco
105.
Bruno THIBOUT
Jean Delatour
106.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
107.
Stéphane GOUBERT
Jean Delatour
108.
Ivaylo GABROVSKI
Jean Delatour
109.
Christoph VON KLEINSORGEN
Team Coast - Buffalo
110.
Fausto DOTTI
Liquigas - Pata
111.
Marco MILESI
Domo - Farm Frites - Latexco
112.
Gianluca SIRONI
Tacconi Sport - Vini Caldirola
113.
Benoît POILVET
Crédit Agricole
114.
Ludovic AUGER
BigMat - Auber 93
115.
Franck BOUYER
Bonjour
116.
Erwin THIJS
Collstrop - Palmans
117.
Marc STREEL
Collstrop - Palmans
118.
Geert OMLOOP
Collstrop - Palmans
119.
Patrick D'HONT
La Francaise des Jeux
120.
Charles GUILBERT
Bonjour
121.
Ludovic TURPIN
Ag2r - Décathlon
122.
Cyril SAUGRAIN
BigMat - Auber 93
123.
Maxim SMIRNOV
Saint Quentin - Oktos
124.
Andreas KLIER
Team Deutsche Telekom
125.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Euskaltel - Euskadi
126.
Salvatore COMMESSO
Saeco
127.
Claude LAMOUR
Cofidis
128.
Patrice HALGAND
Jean Delatour 05'25"
129.
Alexandar NIKACEVIC
Alessio 06'24"
130.
Michaël BLAUDZUN
Team CSC - Tiscali
131.
Frédéric MAINGUENAUD
Bonjour
132.
Lauri AUS
Ag2r - Décathlon
133.
Xavier JAN
BigMat - Auber 93
134.
Kristof TROUVÉ
Collstrop - Palmans
135.
Frédéric BESSY
Crédit Agricole
136.
Glenn D'HOLLANDER
Lotto - Adecco
137.
André KORFF
Festina - Lotus
138.
Pierrick FÉDRIGO
Crédit Agricole
139.
Sandy CASAR
La Francaise des Jeux
140.
Stéphane AUGÉ
Festina - Lotus
141.
Jan SCHAFFRATH
Team Deutsche Telekom
142.
Stephan SCHRECK
Team Deutsche Telekom
143.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
144.
Frank HØJ
Team Coast - Buffalo
145.
Danny JONASSON
Team CSC - Tiscali
146.
Nicola MINALI
Tacconi Sport - Vini Caldirola
147.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
148.
Christophe GAUTHIER
Saint Quentin - Oktos
149.
Hans DE MEESTER
Collstrop - Palmans 09'33"
150.
Christophe MOREL
Saint Quentin - Oktos
151.
Gorka GONZÁLEZ LARRAÑAGA
Euskaltel - Euskadi

Race information

Distance: 255 km

Date: 7 October 2001