Setmana Catalana 2001  |  General classification    

38th edition

General classification

26 March 2001 - 30 March 2001

Rider Team Time
1.
Michael BOOGERD
Rabobank 19h55'29"
2.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
3.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - Quick Step 07"
4.
Alex ZÜLLE
Team Coast - Buffalo 30"
5.
Marcelino GARCIA ALONSO
Team CSC - Tiscali 01'06"
6.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski 01'07"
7.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Euskaltel - Euskadi 01'08"
8.
Lance ARMSTRONG
US Postal Service 01'13"
9.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com 01'29"
10.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites - Latexco 01'50"
11.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Kelme - Costa Blanca 02'09"
12.
Beat ZBERG
Rabobank 02'35"
13.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com 02'37"
14.
Angel CASTRESANA DEL VAL
Euskaltel - Euskadi 02'48"
15.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom
16.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca
17.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca 03'09"
18.
Dariusz BARANOWSKI
iBanesto.com 03'20"
19.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Relax - Fuenlabrada 03'24"
20.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
21.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada
22.
Aitor KINTANA
Jazztel - Costa de Almeria 03'32"
23.
Gerhard TRAMPUSCH
Team Deutsche Telekom 04'07"
24.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski 04'18"
25.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS 04'29"
26.
Laurent DUFAUX
Saeco 04'59"
27.
Peter LUTTENBERGER
Tacconi Sport - Vini Caldirola 06'24"
28.
Axel MERCKX
Domo - Farm Frites - Latexco 06'40"
29.
José Gonçalo AMORIM VALADA
Milaneza - MSS 07'10"
30.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski 07'18"
31.
Ricardo VALDÉS PRIETO
Jazztel - Costa de Almeria 07'26"
32.
Carlos SASTRE CANDIL
O.N.C.E. - Eroski 08'43"
33.
Filippo SIMEONI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 08'52"
34.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada 09'11"
35.
Nicki SØRENSEN
Team CSC - Tiscali 09'14"
36.
Eddy MAZZOLENI
Tacconi Sport - Vini Caldirola 09'31"
37.
Grischa NIERMANN
Rabobank 10'06"
38.
Bo HAMBURGER
Team CSC - Tiscali 10'29"
39.
Stefano GARZELLI
Mapei - Quick Step 10'32"
40.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS 12'33"
41.
Melchor MAURI PRAT
Milaneza - MSS
42.
José AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski
43.
Tomasz BROŻYNA
iBanesto.com
44.
Denis MENCHOV
iBanesto.com 15'17"
45.
José Luis RUBIERA
US Postal Service 15'28"
46.
Geert VERHEYEN
Rabobank 15'59"
47.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step 16'45"
48.
Denis ZANETTE
Liquigas - Pata 17'03"
49.
Piotr WADECKI
Domo - Farm Frites - Latexco 17'05"
50.
Victoriano FERNANDEZ
Milaneza - MSS 18'42"
51.
Daniel CLAVERO
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 18'54"
52.
Eddy RATTI
Mapei - Quick Step 19'32"
53.
José Luis REBOLLO
Festina - Lotus 19'36"
54.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 20'18"
55.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS 20'19"
56.
Aitor GARMENDIA
Team Coast - Buffalo 20'39"
57.
Matthias KESSLER
Team Deutsche Telekom 21'23"
58.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada 21'51"
59.
Pietro ZUCCONI
Tacconi Sport - Vini Caldirola 22'05"
60.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus 22'46"
61.
Jens HEPPNER
Team Deutsche Telekom 22'57"
62.
Cesar GARCIA CALVO
Relax - Fuenlabrada 24'27"
63.
Pedro DÍAZ LOBATO
Jazztel - Costa de Almeria 24'51"
64.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski 25'00"
65.
Gianni FARESIN
Liquigas - Pata 25'46"
66.
Armin MEIER
Saeco 26'12"
67.
Koos MOERENHOUT
Domo - Farm Frites - Latexco 27'19"
68.
Steve DE WOLF
Domo - Farm Frites - Latexco
69.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi 28'28"
70.
Igor PUGACI
Saeco 28'39"
71.
Steven KLEYNEN
Domo - Farm Frites - Latexco 28'45"
72.
Oscar MASON
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 30'14"
73.
Roland MEIER
Team Coast - Buffalo
74.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom 30'31"
75.
Daniële DE PAOLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 30'44"
76.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service 31'37"
77.
Serguei SMETANINE
Jazztel - Costa de Almeria 32'06"
78.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 32'22"
79.
Carlos TORRENT TARRES
Jazztel - Costa de Almeria 32'47"
80.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Mapei - Quick Step 33'11"
81.
Andrea TONTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 33'59"
82.
Iván Ramiro PARRA PINTO
O.N.C.E. - Eroski 34'10"
83.
David GEORGE
Tacconi Sport - Vini Caldirola 34'16"
84.
Erik DEKKER
Rabobank 34'54"
85.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi 34'56"
86.
Aitor SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi 35'30"
87.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski 35'35"
88.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca 35'36"
89.
Eleuterio ANGUITA
Jazztel - Costa de Almeria
90.
Sylwester SZMYD
Tacconi Sport - Vini Caldirola
91.
Ruben DIAZ DE CERIO
Euskaltel - Euskadi 35'47"
92.
Steffen KJÆRGAARD
US Postal Service
93.
Rinaldo NOCENTINI
Mapei - Quick Step 35'54"
94.
Marcello SIBONI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 36'24"
95.
Fernando ESCARTÍN
Team Coast - Buffalo
96.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS 36'51"
97.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada 37'11"
98.
Stefan RÜTIMANN
Tacconi Sport - Vini Caldirola 37'13"
99.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
iBanesto.com 37'43"
100.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom 38'05"
101.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 38'28"
102.
Gonzalo BAYARRI
Jazztel - Costa de Almeria 38'40"
103.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi 39'37"
104.
Bekim CHRISTENSEN
Team Coast - Buffalo 39'42"
105.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada 40'43"
106.
Roberto CONTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 40'54"
107.
Cristian SALVATO
Liquigas - Pata 41'04"
108.
Marco ZANOTTI
Liquigas - Pata 41'23"
109.
Marc LOTZ
Rabobank 41'42"
110.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Festina - Lotus 41'47"
111.
Ramon BIANCHI
Liquigas - Pata 42'46"
112.
Davide SCALMANA
Liquigas - Pata 43'28"
113.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service 43'47"
114.
Pablo FERNANDEZ PEREZ
Relax - Fuenlabrada 44'10"
115.
Nicola MICELI
Tacconi Sport - Vini Caldirola 44'33"
116.
Cristian PEPOLI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 44'47"
117.
Ivan SASTRE
Festina - Lotus 45'13"
118.
Kevin LIVINGSTON
Team Deutsche Telekom 46'17"
119.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca 46'26"
120.
Karsten KROON
Rabobank 46'29"
121.
René JØRGENSEN
Team CSC - Tiscali 46'38"
122.
Tyler HAMILTON
US Postal Service 47'04"
123.
José María JIMÉNEZ SASTRE
iBanesto.com 47'33"
124.
Antonio COLÓM MAS
Jazztel - Costa de Almeria 48'20"
125.
Angel Luis CASERO MORENO
Festina - Lotus 50'31"
126.
Gianluca SIRONI
Tacconi Sport - Vini Caldirola 51'18"
127.
Bram DE GROOT
Rabobank 52'13"
128.
Rafael CASERO MORENO
Festina - Lotus 52'52"
129.
Renato SILVA
Milaneza - MSS 53'03"
130.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 53'34"
131.
Matthew WHITE
US Postal Service 54'51"
132.
Nicola GAVAZZI
Saeco 57'39"
133.
Klaus MUTSCHLER
Team Coast - Buffalo 58'39"
134.
Justin SPINELLI
Saeco 1h01'02"
135.
Robbie MCEWEN
Domo - Farm Frites - Latexco 1h01'43"
136.
Francisco LEON
Kelme - Costa Blanca 1h02'57"
137.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca 1h05'07"
138.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Team CSC - Tiscali 1h08'21"
139.
Bjarke NIELSEN
Team CSC - Tiscali 1h11'09"