Setmana Catalana 2003  |  Stage 5. Bagá - Vic   

40th edition

176 km, 28 March 2003

Rider Team Time
1.
Erik ZABEL
Team Telekom 4h30'53"
2.
Beat ZBERG
Rabobank
3.
Salvatore COMMESSO
Saeco
4.
Isaac GÁLVEZ LÓPEZ
Kelme - Costa Blanca
5.
Angel CASTRESANA DEL VAL
O.N.C.E. - Eroski
6.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
7.
Jordi RIERA
Kelme - Costa Blanca
8.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski
9.
David LATASA
Kelme - Costa Blanca
10.
Viatcheslav EKIMOV
US Postal Service p/b Berry Floor
11.
Marco SERPELLINI
Lampre
12.
Rafael CASERO MORENO
Paternina - Costa de Almeria
13.
Carlos TORRENT TARRES
Paternina - Costa de Almeria
14.
Addy ENGELS
Rabobank
15.
Michael RASMUSSEN
Rabobank
16.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner
17.
Aitor KINTANA
Labarca 2 - Café Baqué
18.
Josep JUFRE POU
Relax - Fuenlabrada
19.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak
20.
Udo BÖLTS
Gerolsteiner
21.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank
22.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo
23.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Fassa Bortolo
24.
David ARROYO DURAN
O.N.C.E. - Eroski
25.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski
26.
Gustavo OTERO GOMEZ
Labarca 2 - Café Baqué
27.
Damiano CUNEGO
Saeco
28.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
29.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada
30.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
31.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak
33.
Steffen KJÆRGAARD
US Postal Service p/b Berry Floor
34.
José AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski
35.
Gilberto SIMONI
Saeco
36.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
37.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com
38.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
39.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre
40.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca
41.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
42.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Kelme - Costa Blanca
43.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
44.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi
45.
Grischa NIERMANN
Rabobank
46.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Fuenlabrada
47.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco
48.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo
49.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Bianchi
50.
Lance ARMSTRONG
US Postal Service p/b Berry Floor
51.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
iBanesto.com
52.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
53.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service p/b Berry Floor
54.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Imax
55.
Adolfo GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
56.
Giuseppe GUERINI
Team Telekom
57.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com
58.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com
59.
Remmert WIELINGA
Rabobank
60.
Christian VAN DE VELDE
US Postal Service p/b Berry Floor
61.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
62.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com
63.
Koldo GIL PÉREZ
O.N.C.E. - Eroski
64.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com
65.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom
66.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Labarca 2 - Café Baqué
67.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Paternina - Costa de Almeria
68.
Marco FERTONANI
Phonak
69.
Marco PINOTTI
Lampre
70.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
71.
Gorka ARRIZABALAGA
Euskaltel - Euskadi
72.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
73.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
74.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada
75.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Labarca 2 - Café Baqué
76.
Leandro NAVARRETTE GUTIERREZ
Labarca 2 - Café Baqué
77.
Xavier TONDO VOLPINI
Paternina - Costa de Almeria
78.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
79.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
80.
Bobby JULICH
Team Telekom
81.
David FERNANDEZ DOMINGO
Relax - Fuenlabrada
82.
Alexandre USOV
Phonak
83.
Sergio BARBERO
Lampre
84.
Ronald MUTSAARS
Rabobank
85.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco
86.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Phonak
87.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Bianchi
88.
Iván HERRERO ATIENZE
Labarca 2 - Café Baqué
89.
Domingo José SEGADO SANCHEZ
Paternina - Costa de Almeria
90.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Paternina - Costa de Almeria
91.
Marzio BRUSEGHIN
Fassa Bortolo

Stage information

Start, finish: Stage 5. Bagá - Vic

Race Type: Sprint stage

Distance: 176 km

Date: 28 March 2003