2.1

Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol 2011  |  Prologue. Benahavís - Benahavís   

57th edition

6.8 km, 20 February 2011

Rider Team Time
1.
Jimmy ENGOULVENT
Saur - Sojasun 09'28"
2.
Markel IRIZAR ARANBURU
Team RadioShack
3.
Jurgen VAN DEN BROECK
Omega Pharma - Lotto 00'01"
4.
Levi LEIPHEIMER
Team RadioShack 00'02"
5.
Jérôme COPPEL
Saur - Sojasun 00'03"
6.
Paul POUX
Saur - Sojasun 00'07"
7.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Movistar Team 00'08"
8.
Thomas LÖVKVIST
Sky Procycling
9.
Rigoberto URÁN URÁN
Sky Procycling 00'09"
10.
Ivan ROVNY
Team RadioShack 00'10"
11.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team
12.
Jan BÁRTA
Team NetAPP 00'11"
13.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Team RadioShack 00'12"
14.
Alex DOWSETT
Sky Procycling 00'13"
15.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Sky Procycling
16.
Javier MORENO BAZÁN
Caja Rural 00'15"
17.
Dimitri MURAVYEV
Team RadioShack
18.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi 00'16"
19.
Artem OVECHKIN
Katusha Team
20.
Dennis VAN WINDEN
Rabobank Cycling Team 00'17"
21.
Robert HUNTER
Team RadioShack
22.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano 00'18"
23.
Leopold KÖNIG
Team NetAPP
24.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
25.
Jesús HERRADA LÓPEZ
Movistar Team 00'19"
26.
Christopher FROOME
Sky Procycling 00'20"
27.
Laurens TEN DAM
Rabobank Cycling Team
28.
Vladimir KARPETS
Katusha Team
29.
Fränk SCHLECK
Leopard Trek
30.
Iñigo CUESTA
Caja Rural
31.
Tom STAMSNIJDER
Leopard Trek
32.
Grischa NIERMANN
Rabobank Cycling Team 00'22"
33.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank Cycling Team 00'23"
34.
Jonathan HIVERT
Saur - Sojasun
35.
Janez BRAJKOVIČ
Team RadioShack 00'24"
36.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Andalucia Caja Granada
37.
Stijn DEVOLDER
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
38.
Francis DE GREEF
Omega Pharma - Lotto
39.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank Cycling Team 00'25"
40.
Andy SCHLECK
Leopard Trek
41.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
42.
Cyril BESSY
Saur - Sojasun 00'26"
43.
Christian KNEES
Sky Procycling
44.
Jens VOIGT
Leopard Trek
45.
Yury TROFIMOV
Katusha Team
46.
Pello BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Euskaltel - Euskadi
47.
Matteo CARRARA
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 00'27"
48.
Jean Marc MARINO
Saur - Sojasun
49.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia Caja Granada
50.
Tom LEEZER
Rabobank Cycling Team
51.
Romain SICARD
Euskaltel - Euskadi
52.
Davide APPOLLONIO
Sky Procycling 00'28"
53.
Marco MARCATO
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 00'30"
54.
Matthias BRÄNDLE
Geox - TMC
55.
Adrián PALOMARES VILLAPLANA
Andalucia Caja Granada 00'31"
56.
Ricardo GARCIA AMBROA
Orbea Continental
57.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Andalucia Caja Granada
58.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP 00'33"
59.
Marcel WYSS
Geox - TMC
60.
Arkaitz DURÁN AROCA
Geox - TMC 00'34"
61.
Hector GONZALEZ BAEZA
KTM - Murcia
62.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
63.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
64.
Bauke MOLLEMA
Rabobank Cycling Team 00'35"
65.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Movistar Team
66.
Gert DOCKX
Omega Pharma - Lotto
67.
Yann HUGUET
Skil - Shimano
68.
Sergei IVANOV
Katusha Team 00'36"
69.
Andreas DIETZIKER
Team NetAPP 00'37"
70.
Victor CABEDO
Orbea Continental
71.
Giacomo NIZZOLO
Leopard Trek 00'38"
72.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia Caja Granada
73.
Jesús DEL NERO MONTES
Team NetAPP
74.
Jelle VANENDERT
Omega Pharma - Lotto 00'39"
75.
Juan José COBO ACEBO
Geox - TMC 00'40"
76.
Mikel LANDA MEANA
Euskaltel - Euskadi
77.
Guillaume LEVARLET
Saur - Sojasun
78.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Geox - TMC 00'41"
79.
Johannes FRÖHLINGER
Skil - Shimano
80.
Yukihiro DOI
Skil - Shimano
81.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi 00'42"
82.
Mirko SELVAGGI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
83.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Movistar Team
84.
Vladimir ISAYCHEV
Katusha Team 00'43"
85.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
86.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Caja Rural
87.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto
88.
Rafael VALLS FERRI
Geox - TMC
89.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Andalucia Caja Granada 00'44"
90.
Javier BENITEZ POMARES
KTM - Murcia
91.
Mario AERTS
Omega Pharma - Lotto 00'45"
92.
Daniel SCHORN
Team NetAPP 00'46"
93.
Jaume ROVIRA POUS
KTM - Murcia 00'47"
94.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Caja Rural
95.
Gorik GARDEYN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
96.
Joan HORRACH RIPPOLL
Katusha Team 00'49"
97.
Alexander GOTTFRIED
Team NetAPP 00'51"
98.
Anders LUND
Leopard Trek 00'52"
99.
Salvador GUARDIOLA TORA
KTM - Murcia
100.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Omega Pharma - Lotto 00'53"
101.
Antonio CABELLO BAENA
Andalucia Caja Granada
102.
Dominic KLEMME
Leopard Trek
103.
Aritz ETXEBARRIA
Orbea Continental 00'54"
104.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Movistar Team 00'55"
105.
Diego MILÁN JIMÉNEZ
Caja Rural 00'58"
106.
Jon ABERASTURI IZAGA
Orbea Continental 00'59"
107.
Aitor GALDÓS ALONSO
Caja Rural 01'00"
108.
Benat URAIN EPELDE
Orbea Continental
109.
Higinio FERNANDEZ
Caja Rural 01'01"
110.
Egor SILIN
Katusha Team 01'02"
111.
Robin CHAIGNEAU
Skil - Shimano 01'04"
112.
Jose Antonio CARRASCO RAMIREZ
KTM - Murcia
113.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
KTM - Murcia 01'05"
114.
Xabier ZABALO IMAZ
Orbea Continental 01'07"
115.
Thomas BONNIN
Skil - Shimano 01'13"
116.
Marcello PAVARIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 01'26"
117.
Oscar GARCIA CASARRUBIOS PINTOR
KTM - Murcia
118.
Feng HAN
Skil - Shimano 01'27"
119.
David DE LA FUENTE RASILLA
Geox - TMC 01'29"

Stage information

Start, finish: Prologue. Benahavís - Benahavís

Race Type: Prologue

Distance: 6.8 km

Date: 20 February 2011