Tour de France 1994  |  Stage 11. Cahors - Hautacam   

81st edition

263.5 km, 13 July 1994

Rider Team Time
1.
Luc LEBLANC
Festina - Lotus 6h58'04"
2.
Miguel INDURÁIN LARRAYA
Banesto 00'02"
3.
Marco PANTANI
Carrera - Tassoni 00'18"
4.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus 00'56"
5.
Armand DE LAS CUEVAS
Castorama 00'58"
6.
Pavel TONKOV
Lampre - Panaria 11'42"
7.
Piotr UGRUMOV
Gewiss - Ballan
8.
Enrico ZAINA
Gewiss - Ballan 01'36"
9.
Roberto CONTI
Lampre - Panaria 01'46"
10.
Laudelino CUBINO GONZÁLEZ
Kelme - Avianca 01'50"
11.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E. 01'52"
12.
Vladimir PULNIKOV
Carrera - Tassoni
13.
Nelson RODRÍGUEZ SERNA
ZG Mobili - Selle Italia 02'05"
14.
Oscar PELLICIOLI
Team Polti - Vaporetto 02'21"
15.
Bjarne RIIS
Gewiss - Ballan
16.
Tony ROMINGER
Mapei - Clas
17.
Udo BÖLTS
Telekom
18.
Pascal LINO
Festina - Lotus 02'31"
19.
Jean-François BERNARD
Banesto 02'35"
20.
Oliverio RINCÓN QUINTANA
O.N.C.E. 02'51"
21.
Abraham OLANO MANZANO
Mapei - Clas
22.
Giorgio FURLAN
Gewiss - Ballan 03'21"
23.
Alberto ELLI
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 03'28"
24.
Franco VONA
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
25.
Ángel Yesid CAMARGO OCHOA
Kelme - Avianca 03'44"
26.
Gerd AUDEHM
Telekom
27.
Laurent DUFAUX
O.N.C.E.
28.
Thomas DAVY
Castorama
29.
Hernán BUENAHORA GUTIÉRREZ
Kelme - Avianca
30.
Jim VAN DE LAER
Lotto
31.
Álvaro MEJÍA CASTRILLÓN
Motorola 03'51"
32.
Ronan PENSEC
Novemail - Histor - Laser Computer
33.
Andrea PERON
Team Polti - Vaporetto 04'03"
34.
Federico ECHAVE MUSATADI
Mapei - Clas 04'20"
35.
Sergei OUTCHAKOV
Team Polti - Vaporetto
36.
Federico MUÑOZ FERNÁNDEZ
Kelme - Avianca
37.
Gianluca BORTOLAMI
Mapei - Clas 04'39"
38.
Beat ZBERG
Carrera - Tassoni
39.
Arsenio GONZÁLEZ GUTIÉRREZ
Mapei - Clas
40.
Roberto TORRES TOLEDANO
Festina - Lotus
41.
Éric CARITOUX
Chazal - MBK - König
42.
Bruno CENGHIALTA
Gewiss - Ballan
43.
Eddy SEIGNEUR
GAN
44.
Fernando ESCARTÍN COTI
Mapei - Clas 04'50"
45.
Viatcheslav EKIMOV
WordPerfect 04'55"
46.
Erik BREUKINK
O.N.C.E. 05'08"
47.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Banesto
48.
Charly MOTTET
Novemail - Histor - Laser Computer
49.
Gianni BUGNO
Team Polti - Vaporetto 05'18"
50.
Jesper SKIBBY
TVM - Bison Kit 05'20"
51.
Bo HAMBURGER
TVM - Bison Kit
52.
Steven ROOKS
TVM - Bison Kit
53.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus 05'44"
54.
Dag Otto LAURITZEN
TVM - Bison Kit 06'01"
55.
Bart VOSKAMP
TVM - Bison Kit
56.
Miguel ARROYO
Chazal - MBK - König 06'21"
57.
Gert-Jan THEUNISSE
TVM - Bison Kit 06'23"
58.
Dzamolidine ABDUZHAPAROV
Team Polti - Vaporetto
59.
Jens HEPPNER
Telekom
60.
Rolf ALDAG
Telekom
61.
Flavio VANZELLA
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
62.
Paolo LANFRANCHI
Mercatone Uno - Medeghini 06'39"
63.
Vladislav BOBRIK
Gewiss - Ballan
64.
Lance ARMSTRONG
Motorola 07'03"
65.
Thierry MARIE
Castorama
66.
Atle KVÅLSVOLL
WordPerfect
67.
Christophe MANIN
Chazal - MBK - König 07'34"
68.
Raúl ALCALÁ
Motorola 07'44"
69.
Marco ZEN
Lampre - Panaria
70.
Mauro Antonio SANTAROMITA
ZG Mobili - Selle Italia
71.
Vicente APARICIO VILA
Banesto 07'47"
72.
Ignacio GARCÍA CAMACHO
Kelme - Avianca 07'54"
73.
Guy NULENS
Novemail - Histor - Laser Computer 07'57"
74.
Luc ROOSEN
Lotto
75.
Laurent MADOUAS
Castorama 08'01"
76.
Jean-Claude BAGOT
Festina - Lotus 08'13"
77.
Thierry GOUVENOU
GAN 08'32"
78.
Peter MEINERT NIELSEN
TVM - Bison Kit 08'49"
79.
Dimitri ZHDANOV
Team Polti - Vaporetto
80.
Patrick JONKER
Novemail - Histor - Laser Computer 09'05"
81.
Pascal CHANTEUR
Chazal - MBK - König
82.
Johan CAPIOT
TVM - Bison Kit 09'25"
83.
Andrei TCHMIL
Lotto
84.
Jean-Pierre BOURGEOT
Chazal - MBK - König 09'46"
85.
Gerrit DE VRIES
Novemail - Histor - Laser Computer 09'50"
86.
Artūras KASPUTIS
Chazal - MBK - König 10'22"
87.
José Ramón URIARTE ZUBERO
Banesto 10'54"
88.
Julio César CADENA VILLEGAS
Kelme - Avianca
89.
Gérard RUÉ
Banesto
90.
Guido BONTEMPI
Gewiss - Ballan 12'07"
91.
Marc SERGEANT
Novemail - Histor - Laser Computer
92.
Rob MULDERS
WordPerfect
93.
Phil ANDERSON
Motorola
94.
Eric VAN LANCKER
WordPerfect
95.
Stephen HODGE
Festina - Lotus
96.
Rolf SØRENSEN
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
97.
Uwe RAAB
Telekom
98.
Rudy VERDONCK
Lotto
99.
Davide PERONA
ZG Mobili - Selle Italia
100.
Massimo GHIROTTO
ZG Mobili - Selle Italia
101.
Cezary ZAMANA
Kelme - Avianca
102.
Francisco CABELLO
Kelme - Avianca
103.
Giancarlo PERINI
ZG Mobili - Selle Italia
104.
Silvio MARTINELLO
Mercatone Uno - Medeghini
105.
Philippe LOUVIOT
Novemail - Histor - Laser Computer
106.
Jean-Philippe DOJWA
GAN
107.
Herman FRISON
Lotto
108.
Mario KUMMER
Telekom
109.
Mario DE CLERCQ
Lotto
110.
Marc WAUTERS
WordPerfect
111.
Peter FARAZIJN
Lotto
112.
Bruno THIBOUT
Castorama
113.
François SIMON
Castorama
114.
Hendrik REDANT
ZG Mobili - Selle Italia
115.
Dario BOTTARO
Gewiss - Ballan
116.
Peter DE CLERCQ
Lotto
117.
Franco CHIOCCIOLI
Mercatone Uno - Medeghini 12'16"
118.
Eros POLI
Mercatone Uno - Medeghini 12'34"
119.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Avianca 12'41"
120.
Leon VAN BON
WordPerfect 13'07"
121.
Rob HARMELING
TVM - Bison Kit 13'21"
122.
Rosario FINA
Mercatone Uno - Medeghini 14'05"
123.
Wilfried PEETERS
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
124.
Erik ZABEL
Telekom
125.
Jean-Paul VAN POPPEL
Festina - Lotus
126.
Olaf LUDWIG
Telekom
127.
Nico EMONDS
Mapei - Clas
128.
Carlo BOMANS
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
129.
Alessio GALLETTI
Lampre - Panaria
130.
Ján SVORADA
Lampre - Panaria
131.
Mario SCIREA
Team Polti - Vaporetto
132.
Giovanni FIDANZA
Team Polti - Vaporetto
133.
Edwig VAN HOOYDONCK
WordPerfect
134.
Neil STEPHENS
O.N.C.E. 14'30"
135.
Marco SERPELLINI
Lampre - Panaria
136.
Michel DERNIES
Motorola 15'11"
137.
Erik DEKKER
WordPerfect 15'14"
138.
Stephen SWART
Motorola
139.
Jean-Claude COLOTTI
GAN 15'43"
140.
Nicola MINALI
Gewiss - Ballan
141.
Davide CASSANI
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
142.
Francis MOREAU
GAN
143.
Michel VERMOTE
Festina - Lotus 15'58"
144.
Marco VERMEY
Chazal - MBK - König
145.
Frankie ANDREU
Motorola
146.
Sean YATES
Motorola
147.
Christian HENN
Telekom
148.
Johan MUSEEUW
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi
149.
Christophe CAPELLE
GAN
150.
Jon UNZAGA BOMBÍN
Mapei - Clas
151.
Jörg MÜLLER
Mapei - Clas
152.
Marco LIETTI
Lampre - Panaria
153.
Gianni FARESIN
Lampre - Panaria
154.
Erwin NIJBOER
Banesto 17'11"
155.
Marino ALONSO MONJE
Banesto
156.
Melcior MAURI
Banesto
157.
Giuseppe PETITO
Mercatone Uno - Medeghini
158.
Stefano COLAGÈ
ZG Mobili - Selle Italia
159.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E. 17'33"
160.
José Roberto SIERRA AGUERO
O.N.C.E.
161.
Alberto LEANIZBARRUTIA ABAUNZA
O.N.C.E.
162.
Rolf JÄRMANN
GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 18'16"
163.
Jaan KIRSIPUU
Chazal - MBK - König 18'22"
164.
John TALEN
Mercatone Uno - Medeghini 18'55"
165.
Laurent DESBIENS
Castorama 21'23"
166.
Jacky DURAND
Castorama 21'25"
167.
Emmanuel MAGNIEN
Castorama 21'26"
168.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Tassoni 23'57"
169.
Mario CHIESA
Carrera - Tassoni
170.
Mario MANTOVAN
Carrera - Tassoni
171.
Marco ARTUNGHI
Carrera - Tassoni
172.
Remo ROSSI
Carrera - Tassoni
173.
Alessandro BERTOLINI
Carrera - Tassoni

Stage information

Start, finish: Stage 11. Cahors - Hautacam

Race Type: Mountain stage

Distance: 263.5 km

Date: 13 July 1994