Vuelta a España 1999  |  Stage 12 . Sort - Estacio d'Esqui Ordino-Arcalis (And)   

54th edition

147 km, 17 September 1999

Rider Team Time
1.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 4h18'41"
2.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca 40"
3.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto 41"
4.
Leonardo PIEPOLI
Banesto
5.
José Luis RUBIERA
Kelme - Costa Blanca 01'00"
6.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Banesto
7.
Pavel TONKOV
Mapei - Quick Step
8.
Angel Luis CASERO MORENO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
9.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 01'02"
10.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
11.
Santiago BLANCO GIL
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 01'51"
12.
Jose Manuel URIA
Kelme - Costa Blanca
13.
Txema DEL OLMO
Euskaltel - Euskadi 03'37"
14.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 06'14"
15.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto 07'44"
16.
Frank VANDENBROUCKE
Cofidis 08'24"
17.
David GARCIA MARQUINA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
18.
William Chann MCRAE
Mapei - Quick Step
19.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
20.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
21.
Jörg JAKSCHE
Team Deutsche Telekom
22.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
23.
Melchor MAURI PRAT
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 09'32"
24.
Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 09'37"
25.
Niki AEBERSOLD
Rabobank
26.
Íñigo CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi 10'16"
27.
Markus ZBERG
Rabobank 12'04"
28.
Michel LAFIS
TVM - Farm Frites
29.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 12'47"
30.
Andreas KLÖDEN
Team Deutsche Telekom 19'01"
31.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Euskaltel - Euskadi 20'00"
32.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
33.
Alexandr SHEFER
Riso Scotti - Vinavil
34.
Óscar LÓPEZ URIARTE
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 20'37"
35.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step 21'35"
36.
Fabio ROSCIOLI
Amica Chips - Costa de Almeria 22'14"
37.
Pedro DÍAZ LOBATO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 25'24"
38.
Massimiliano LELLI
Cofidis 29'11"
39.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step
40.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
41.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
42.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Costa Blanca
43.
Paul VAN HYFTE
Lotto - Mobistar
44.
Gianni FARESIN
Mapei - Quick Step
45.
Glenn MAGNUSSON
US Postal Service
46.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step
47.
Quintino Da Silva RODRIGUES
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
48.
Joona LAUKKA
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
49.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin
50.
Andrei ZINTCHENKO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
51.
Angel CASTRESANA DEL VAL
Euskaltel - Euskadi
52.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Banesto
53.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
54.
Bram DE GROOT
Rabobank
55.
Fabian JEKER
Festina - Lotus
56.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Deutsche Bank
57.
Davide REBELLIN
Team Polti
58.
Dirk BALDINGER
Team Deutsche Telekom
59.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Mobistar
60.
Eddy MAZZOLENI
Saeco - Cannondale
61.
Nicola MICELI
Liquigas
62.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
63.
Grischa NIERMANN
Rabobank
64.
Laurent BROCHARD
Festina - Lotus
65.
José Ramón URIARTE
Festina - Lotus
66.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus
67.
César SOLAUN
Banesto
68.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
69.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
70.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
71.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
72.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step
73.
Matias CAGIGAS AMEDO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
74.
Alex ZÜLLE
Banesto
75.
Ralf GRABSCH
Team Deutsche Telekom
76.
Viatcheslav EKIMOV
Amica Chips - Costa de Almeria
77.
Stefano CATTAI
Team Polti
78.
Ruslan IVANOV
Liquigas
79.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
80.
Sergei IVANOV
TVM - Farm Frites
81.
Andrei TETERYUK
Liquigas
82.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi
83.
Orlando RODRIGUES
Banesto
84.
Serguei SMETANINE
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
85.
Andreas KLIER
TVM - Farm Frites
86.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
87.
Salvatore COMMESSO
Saeco - Cannondale
88.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Banesto
89.
Cristian MORENI
Liquigas
90.
José Antonio GARRIDO LIMA
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 30'01"
91.
German NIETO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 32'05"
92.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
93.
Daniel BAYÉS
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
94.
Robert HUNTER
Lampre - Daikin
95.
Remco VAN DER VEN
TVM - Farm Frites
96.
Chris PEERS
Lotto - Mobistar
97.
Sergei OUTCHAKOV
TVM - Farm Frites
98.
Marco GILI
Amica Chips - Costa de Almeria
99.
Jan BOVEN
Rabobank
100.
Stefano VERZIAGI
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
101.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom
102.
Servais KNAVEN
TVM - Farm Frites
103.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom
104.
Rossano BRASI
Team Polti
105.
Alessio BONGIONI
Riso Scotti - Vinavil
106.
Eleuterio ANGUITA
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
107.
Enrico CASSANI
Team Polti
108.
Mario TRAVERSONI
Saeco - Cannondale
109.
Andrès BERMEJO SILLER
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
110.
Geert VAN BONDT
TVM - Farm Frites
111.
Cesar PEREZ PADRON
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
112.
Cristian SALVATO
Team Polti
113.
Carlos Ramon GOLBANO
Amica Chips - Costa de Almeria
114.
Christophe RINERO
Cofidis
115.
Aart VIERHOUTEN
Rabobank
116.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
117.
Massimiliano MORI
Saeco - Cannondale
118.
Arnoldas SAPRYKINAS
Riso Scotti - Vinavil
119.
Igor PUGACI
Saeco - Cannondale
120.
Oscar POZZI
Riso Scotti - Vinavil
121.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites
122.
Frankie ANDREU
US Postal Service
123.
Koen BEECKMAN
Lotto - Mobistar
124.
Giancarlo RAIMONDI
Liquigas 32'26"
125.
Oscar POZZI
Riso Scotti - Vinavil 32'30"
126.
Stefano CASAGRANDA
Amica Chips - Costa de Almeria
127.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus 33'11"
128.
Marcel WÜST
Festina - Lotus
129.
Simone ZUCCHI
Team Polti
130.
Anthony ROKIA
Cofidis
131.
Julian DEAN
US Postal Service
132.
Frank HØJ
US Postal Service
133.
Giuseppe PALUMBO
Riso Scotti - Vinavil 34'38"
134.
Rolf SØRENSEN
Rabobank 35'16"
135.
Laurent JALABERT
O.N.C.E. - Deutsche Bank
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 12 . Sort - Estacio d'Esqui Ordino-Arcalis (And)

Race Type: Mountain stage

Distance: 147 km

Date: 17 September 1999