Vuelta a España 1999  |  Stage 13. Andorra (And) - Rassos de Peguera   

54th edition

149 km, 18 September 1999

Rider Team Time
1.
Alex ZÜLLE
Banesto 3h54'34"
2.
Nicola MICELI
Liquigas 14"
3.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto 32"
4.
Leonardo PIEPOLI
Banesto 36"
5.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom 38"
6.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca
7.
Jose Manuel URIA
Kelme - Costa Blanca 47"
8.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Banesto
9.
José Luis RUBIERA
Kelme - Costa Blanca
10.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 51"
11.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 02'06"
12.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
13.
Angel Luis CASERO MORENO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 02'11"
14.
Santiago BLANCO GIL
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 02'45"
15.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Banesto 03'09"
16.
Txema DEL OLMO
Euskaltel - Euskadi 03'18"
17.
Pavel TONKOV
Mapei - Quick Step 03'35"
18.
Massimiliano LELLI
Cofidis 04'09"
19.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto 05'52"
20.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca 07'24"
21.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
22.
Joona LAUKKA
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
23.
Grischa NIERMANN
Rabobank
24.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
25.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
26.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step
27.
William Chann MCRAE
Mapei - Quick Step
28.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step
29.
Íñigo CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi
30.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
31.
Gianni FARESIN
Mapei - Quick Step
32.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
33.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
34.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Euskaltel - Euskadi
35.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 07'34"
36.
Angel CASTRESANA DEL VAL
Euskaltel - Euskadi 08'29"
37.
José Ramón URIARTE
Festina - Lotus 09'31"
38.
Michel LAFIS
TVM - Farm Frites
39.
Óscar LÓPEZ URIARTE
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 09'51"
40.
Markus ZBERG
Rabobank 10'25"
41.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
42.
Pedro DÍAZ LOBATO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
43.
Andrei TETERYUK
Liquigas
44.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom 11'27"
45.
Jörg JAKSCHE
Team Deutsche Telekom
46.
Quintino Da Silva RODRIGUES
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 11'48"
47.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step 12'03"
48.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step 12'23"
49.
Andreas KLÖDEN
Team Deutsche Telekom
50.
Jan BOVEN
Rabobank 12'29"
51.
Niki AEBERSOLD
Rabobank
52.
Davide REBELLIN
Team Polti
53.
Orlando RODRIGUES
Banesto 13'59"
54.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
55.
Stefano CATTAI
Team Polti
56.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank 15'36"
57.
German NIETO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 16'06"
58.
Melchor MAURI PRAT
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 17'00"
59.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Costa Blanca 21'00"
60.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus
61.
Fabio ROSCIOLI
Amica Chips - Costa de Almeria
62.
Daniel BAYÉS
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
63.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom
64.
Marco GILI
Amica Chips - Costa de Almeria
65.
Bram DE GROOT
Rabobank
66.
Oscar POZZI
Riso Scotti - Vinavil
67.
David GARCIA MARQUINA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
68.
Servais KNAVEN
TVM - Farm Frites
69.
Carlos Ramon GOLBANO
Amica Chips - Costa de Almeria
70.
Andrei ZINTCHENKO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
71.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Deutsche Bank
72.
Laurent BROCHARD
Festina - Lotus
73.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin
74.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
75.
Andrès BERMEJO SILLER
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
76.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
77.
César SOLAUN
Banesto
78.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
79.
Ruslan IVANOV
Liquigas
80.
Paul VAN HYFTE
Lotto - Mobistar
81.
Stefano VERZIAGI
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
82.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi
83.
Cristian SALVATO
Team Polti
84.
Aart VIERHOUTEN
Rabobank
85.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Mobistar
86.
Frank VANDENBROUCKE
Cofidis
87.
Robert HUNTER
Lampre - Daikin
88.
Matias CAGIGAS AMEDO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
89.
Ralf GRABSCH
Team Deutsche Telekom
90.
Eddy MAZZOLENI
Saeco - Cannondale
91.
Koen BEECKMAN
Lotto - Mobistar
92.
Fabian JEKER
Festina - Lotus
93.
Christophe RINERO
Cofidis
94.
Julian DEAN
US Postal Service
95.
Viatcheslav EKIMOV
Amica Chips - Costa de Almeria
96.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
97.
Alexandr SHEFER
Riso Scotti - Vinavil
98.
Eleuterio ANGUITA
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
99.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus
100.
Chris PEERS
Lotto - Mobistar
101.
Stefano CASAGRANDA
Amica Chips - Costa de Almeria
102.
Andreas KLIER
TVM - Farm Frites
103.
Geert VAN BONDT
TVM - Farm Frites
104.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Banesto
105.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom
106.
Mario TRAVERSONI
Saeco - Cannondale
107.
Serguei SMETANINE
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
108.
Rossano BRASI
Team Polti
109.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
110.
Massimiliano MORI
Saeco - Cannondale
111.
Rolf SØRENSEN
Rabobank
112.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
113.
Dirk BALDINGER
Team Deutsche Telekom
114.
Glenn MAGNUSSON
US Postal Service
115.
Cristian MORENI
Liquigas 21'19"
116.
Alessio BONGIONI
Riso Scotti - Vinavil
117.
Giuseppe PALUMBO
Riso Scotti - Vinavil
118.
Arnoldas SAPRYKINAS
Riso Scotti - Vinavil
119.
Oscar POZZI
Riso Scotti - Vinavil
120.
Salvatore COMMESSO
Saeco - Cannondale
121.
Igor PUGACI
Saeco - Cannondale 21'30"
122.
Simone ZUCCHI
Team Polti 23'33"
123.
Cesar PEREZ PADRON
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
124.
José Antonio GARRIDO LIMA
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
125.
Marcel WÜST
Festina - Lotus
126.
Frank HØJ
US Postal Service 24'25"
127.
Remco VAN DER VEN
TVM - Farm Frites
128.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites 24'38"
129.
Anthony ROKIA
Cofidis
130.
Frankie ANDREU
US Postal Service 25'09"
131.
Giancarlo RAIMONDI
Liquigas
132.
Enrico CASSANI
Team Polti
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 13. Andorra (And) - Rassos de Peguera

Race Type: Mountain stage

Distance: 149 km

Date: 18 September 1999