Vuelta a España 1999  |  Stage 11. Huesca - Pla de Beret   

54th edition

201 km, 16 September 1999

Rider Team Time
1.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step 5h01'37"
2.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
3.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
4.
Jose Manuel URIA
Kelme - Costa Blanca
5.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Banesto 06"
6.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Banesto 31"
7.
Ruslan IVANOV
Liquigas 01'30"
8.
David GARCIA MARQUINA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
9.
Melchor MAURI PRAT
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
10.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin 01'42"
11.
Salvatore COMMESSO
Saeco - Cannondale 02'25"
12.
Christophe RINERO
Cofidis 03'20"
13.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step 06'38"
14.
Oscar POZZI
Riso Scotti - Vinavil
15.
Fabrizio GUIDI
Team Polti 06'47"
16.
Frank VANDENBROUCKE
Cofidis
17.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
18.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom 06'59"
19.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto
20.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca
21.
Santiago BLANCO GIL
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
22.
Pavel TONKOV
Mapei - Quick Step
23.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Banesto
24.
Angel Luis CASERO MORENO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
25.
Leonardo PIEPOLI
Banesto
26.
Robert HUNTER
Lampre - Daikin
27.
José Luis RUBIERA
Kelme - Costa Blanca 07'08"
28.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
29.
Nicola MICELI
Liquigas
30.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
31.
Davide REBELLIN
Team Polti
32.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
33.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank 07'28"
34.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 08'10"
35.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Mobistar 08'28"
36.
Niki AEBERSOLD
Rabobank
37.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step
38.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto
39.
Gianni FARESIN
Mapei - Quick Step
40.
William Chann MCRAE
Mapei - Quick Step
41.
Txema DEL OLMO
Euskaltel - Euskadi
42.
Íñigo CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi
43.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step
44.
Alexandr SHEFER
Riso Scotti - Vinavil
45.
Joona LAUKKA
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
46.
Jörg JAKSCHE
Team Deutsche Telekom
47.
Pedro DÍAZ LOBATO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 09'15"
48.
Andrei TETERYUK
Liquigas 09'33"
49.
Michel LAFIS
TVM - Farm Frites 10'14"
50.
Andrei ZINTCHENKO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
51.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
52.
Óscar LÓPEZ URIARTE
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 10'49"
53.
César SOLAUN
Banesto
54.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 11'07"
55.
Cesar PEREZ PADRON
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 11'23"
56.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca 12'22"
57.
Orlando RODRIGUES
Banesto
58.
Stefano CATTAI
Team Polti
59.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
60.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
61.
Grischa NIERMANN
Rabobank 13'12"
62.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin 13'54"
63.
Markus ZBERG
Rabobank
64.
Andrès BERMEJO SILLER
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
65.
Viatcheslav EKIMOV
Amica Chips - Costa de Almeria
66.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
67.
Daniel BAYÉS
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
68.
José Antonio GARRIDO LIMA
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
69.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
70.
Eddy MAZZOLENI
Saeco - Cannondale 13'59"
71.
Stefano VERZIAGI
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
72.
Massimiliano LELLI
Cofidis 15'41"
73.
Massimiliano MORI
Saeco - Cannondale
74.
Daniele CONTRINI
Liquigas 20'29"
75.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Deutsche Bank 21'05"
76.
Cristian SALVATO
Team Polti 26'13"
77.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
78.
Marco GILI
Amica Chips - Costa de Almeria
79.
Fabio ROSCIOLI
Amica Chips - Costa de Almeria
80.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi
81.
Quintino Da Silva RODRIGUES
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
82.
Oscar POZZI
Riso Scotti - Vinavil
83.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Euskaltel - Euskadi
84.
Laurent BROCHARD
Festina - Lotus
85.
Frank HØJ
US Postal Service
86.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus
87.
Fabian JEKER
Festina - Lotus
88.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin
89.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
90.
Carlos Ramon GOLBANO
Amica Chips - Costa de Almeria
91.
Aart VIERHOUTEN
Rabobank
92.
Ralf GRABSCH
Team Deutsche Telekom
93.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Costa Blanca
94.
Leonardo GUIDI
Team Polti
95.
Paul VAN HYFTE
Lotto - Mobistar
96.
Matias CAGIGAS AMEDO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
97.
Eleuterio ANGUITA
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
98.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
99.
Alain TURICCHIA
Riso Scotti - Vinavil
100.
Laurent JALABERT
O.N.C.E. - Deutsche Bank
101.
Angel CASTRESANA DEL VAL
Euskaltel - Euskadi
102.
Rossano BRASI
Team Polti
103.
Rolf SØRENSEN
Rabobank
104.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom
105.
Mario TRAVERSONI
Saeco - Cannondale
106.
Benoît JOACHIM
US Postal Service
107.
Chris PEERS
Lotto - Mobistar
108.
Jan BOVEN
Rabobank
109.
Glenn MAGNUSSON
US Postal Service
110.
Wladimir BELLI
Festina - Lotus
111.
Frankie ANDREU
US Postal Service
112.
Serguei SMETANINE
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
113.
German NIETO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
114.
Giancarlo RAIMONDI
Liquigas
115.
Cristian MORENI
Liquigas
116.
Giuseppe PALUMBO
Riso Scotti - Vinavil
117.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom
118.
Dirk BALDINGER
Team Deutsche Telekom
119.
Andreas KLÖDEN
Team Deutsche Telekom
120.
Alex ZÜLLE
Banesto
121.
Andreas KLIER
TVM - Farm Frites
122.
Sergei IVANOV
TVM - Farm Frites
123.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
124.
Dylan CASEY
US Postal Service 28'31"
125.
Bram DE GROOT
Rabobank
126.
Remco VAN DER VEN
TVM - Farm Frites
127.
Servais KNAVEN
TVM - Farm Frites
128.
Enrico CASSANI
Team Polti
129.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin
130.
Koen BEECKMAN
Lotto - Mobistar
131.
Sergei OUTCHAKOV
TVM - Farm Frites
132.
Alessio BONGIONI
Riso Scotti - Vinavil
133.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
134.
Stefano CASAGRANDA
Amica Chips - Costa de Almeria
135.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Deutsche Bank
136.
Geert VAN BONDT
TVM - Farm Frites
137.
Julian DEAN
US Postal Service
138.
David GEORGE
US Postal Service
139.
Marco MILESI
Liquigas
140.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites
141.
Anthony ROKIA
Cofidis
142.
Simone ZUCCHI
Team Polti
143.
Igor PUGACI
Saeco - Cannondale
144.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus
145.
Marcel WÜST
Festina - Lotus
146.
José Ramón URIARTE
Festina - Lotus
147.
Arnoldas SAPRYKINAS
Riso Scotti - Vinavil
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 11. Huesca - Pla de Beret

Race Type: Mountain stage

Distance: 201 km

Date: 16 September 1999