Vuelta a España 2001  |  Stage 13. Andorra - Salou (Port Aventura)   

56th edition

206 km, 21 September 2001

Rider Team Time
1.
Beat ZBERG
Rabobank 4h28'07"
2.
Richard VIRENQUE
Domo - Farm Frites - Latexco
3.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi
4.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski
5.
Dariusz BARANOWSKI
iBanesto.com
6.
Roberto SGAMBELLURI
Team Deutsche Telekom
7.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Jazztel - Costa de Almeria
8.
Massimo GIUNTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 04"
9.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom 35"
10.
Sven TEUTENBERG
Festina - Lotus
11.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Mapei - Quick Step
12.
Robert HUNTER
Lampre - Daikin
13.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
14.
Alberto VINALE
Alessio
15.
Glenn MAGNUSSON
Domo - Farm Frites - Latexco
16.
David FERNANDEZ DOMINGO
Relax - Fuenlabrada
17.
Eleuterio ANGUITA
Jazztel - Costa de Almeria
18.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom
19.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
20.
Julian DEAN
US Postal Service
21.
David MILLAR
Cofidis
22.
Karsten KROON
Rabobank
23.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Relax - Fuenlabrada
24.
David PLAZA ROMERO
Festina - Lotus
25.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service
26.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
27.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
28.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca
29.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS
30.
Robbie MCEWEN
Domo - Farm Frites - Latexco
31.
Janek TOMBAK
Cofidis
32.
Matthé PRONK
Rabobank
33.
Wilfried CRETSKENS
Domo - Farm Frites - Latexco
34.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
35.
Levi LEIPHEIMER
US Postal Service
36.
Raphael SCHWEDA
Team Coast - Buffalo
37.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca
38.
Angel Luis CASERO MORENO
Festina - Lotus
39.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Festina - Lotus
40.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com
41.
Franco PELLIZOTTI
Alessio
42.
Antonio CRUZ
US Postal Service
43.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
44.
Tomáš KONEČNÝ
Domo - Farm Frites - Latexco
45.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service
46.
Carlos TORRENT TARRES
Jazztel - Costa de Almeria
47.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Eroski
48.
José Luis RUBIERA
US Postal Service
49.
Fernando ESCARTÍN
Team Coast - Buffalo
50.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - Quick Step
51.
Massimiliano LELLI
Cofidis
52.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
53.
José María JIMÉNEZ SASTRE
iBanesto.com
54.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Euskaltel - Euskadi
55.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
56.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Kelme - Costa Blanca
57.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
58.
Carlos SASTRE CANDIL
O.N.C.E. - Eroski
59.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step
60.
Santos GONZALEZ CAPILLA
O.N.C.E. - Eroski
61.
Serguei SMETANINE
Jazztel - Costa de Almeria
62.
Addy ENGELS
Rabobank
63.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada
64.
Victoriano FERNANDEZ
Milaneza - MSS
65.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com
66.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
67.
José Luis REBOLLO
Festina - Lotus
68.
Luca PAOLINI
Mapei - Quick Step
69.
Jörg LUDEWIG
Saeco
70.
João Paulo SILVA
Milaneza - MSS
71.
Cristian MORENI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
72.
Peter FARAZIJN
Cofidis
73.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
74.
Frank HØJ
Team Coast - Buffalo
75.
Marc LOTZ
Rabobank
76.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
77.
Roberto CONTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
78.
Iñigo CUESTA
Cofidis
79.
Carlos Ramon GOLBANO
Jazztel - Costa de Almeria
80.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin
81.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites - Latexco
82.
José Antonio PECHARROMÁN
Jazztel - Costa de Almeria
83.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
84.
Jan BOVEN
Rabobank
85.
Cesar GARCIA CALVO
Relax - Fuenlabrada
86.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada
87.
Santiago BLANCO GIL
iBanesto.com
88.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
89.
Rolf HUSER
Team Coast - Buffalo
90.
Geert VERHEYEN
Rabobank
91.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
92.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
93.
Daniel ATIENZA
Cofidis
94.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
95.
Daniële DE PAOLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
96.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS
97.
Thorsten NITSCHE
Saeco
98.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
99.
Melchor MAURI PRAT
Milaneza - MSS
100.
Steven KLEYNEN
Domo - Farm Frites - Latexco 59"
101.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
102.
Carlos Alberto CARNEIRO SILVA
Milaneza - MSS
103.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step
104.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
105.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
106.
Giuliano FIGUERAS
Panaria - Fiordo
107.
Claude LAMOUR
Cofidis
108.
Rafael CASERO MORENO
Festina - Lotus
109.
Filippo SIMEONI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
110.
Niki AEBERSOLD
Team Coast - Buffalo
111.
Mauro GIANETTI
Team Coast - Buffalo
112.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
iBanesto.com
113.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
114.
Igor PUGACI
Saeco
115.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
116.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Panaria - Fiordo
117.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
118.
José Angel VIDAL
Kelme - Costa Blanca
119.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
120.
Daniel CLAVERO
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
121.
Jorge CAPITÁN PEREGRINA
Relax - Fuenlabrada
122.
William Chann MCRAE
US Postal Service
123.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski
124.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Mapei - Quick Step
125.
Jan SCHAFFRATH
Team Deutsche Telekom
126.
Michael ANDERSSON
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
127.
Guido TRENTIN
Cofidis
128.
Kyrylo POSPYEYEV
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
129.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Festina - Lotus
130.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
131.
Vladimir DUMA
Panaria - Fiordo
132.
Marco PINOTTI
Lampre - Daikin
133.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
134.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
135.
Alexandr SHEFER
Alessio
136.
Alex ZÜLLE
Team Coast - Buffalo 01'13"
137.
Stefano CASAGRANDA
Alessio
138.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin
139.
Joseba BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
140.
Andrea TONTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
141.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom 01'17"
142.
Nathan O'NEILL
Panaria - Fiordo
143.
Alberto ELLI
Team Deutsche Telekom
144.
Stephan SCHRECK
Team Deutsche Telekom
145.
Andreas KLIER
Team Deutsche Telekom
146.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 01'30"
147.
Pedro DÍAZ LOBATO
Jazztel - Costa de Almeria 01'34"
148.
Eddy RATTI
Mapei - Quick Step
149.
Yauheni SENIUSHKIN
Panaria - Fiordo
150.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 01'39"
151.
Salvatore COMMESSO
Saeco
152.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Kelme - Costa Blanca 01'53"
153.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus 02'04"
154.
Benoît JOACHIM
US Postal Service 59"
155.
Matthew WHITE
US Postal Service 23'33"

Stage information

Start, finish: Stage 13. Andorra - Salou (Port Aventura)

Distance: 206 km

Date: 21 September 2001