Giro d'Italia 2002  |  Stage 8. Capannori - Orvieto   

85th edition

237 km, 20 May 2002

Rider Team Time
1.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Kelme - Costa Blanca 5h47'54"
2.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo 04"
3.
Gilberto SIMONI
Saeco - Longoni Sport
4.
Juan Manuel GÁRATE CEPA
Lampre - Daikin
5.
Cristian MORENI
Alessio
6.
Ruggero MARZOLI
Formaggi Trentini
7.
Eddy MAZZOLENI
Tacconi Sport - Emmegi
8.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner
9.
Michael BOOGERD
Rabobank
10.
Paolo SAVOLDELLI
Index - Alexia Alluminio
11.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step
12.
Cadel EVANS
Mapei - Quick Step
13.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner
14.
Franco PELLIZOTTI
Alessio
15.
Michele SCARPONI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
16.
Jens HEPPNER
Team Telekom
17.
Pavel TONKOV
Lampre - Daikin
18.
Tyler HAMILTON
Team CSC - Tiscali
19.
Paolo LANFRANCHI
Index - Alexia Alluminio
21.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo
22.
Daniële DE PAOLI
Alessio
23.
Fernando ESCARTÍN COTI
Team Coast
24.
Serhiy GONCHAR
Fassa Bortolo
25.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Adecco
26.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Adecco
27.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Team Coast
28.
Ivan GOTTI
Alessio
29.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca
30.
Dario FRIGO
Tacconi Sport - Emmegi
31.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner
32.
Addy ENGELS
Rabobank
33.
Denis LUNGHI
Team Colpack - Astro
34.
Lorenzo BERNUCCI
Landbouwkrediet - Colnago
35.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Phonak
36.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak
37.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca
38.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Colombia - Selle Italia
39.
Matthias KESSLER
Team Telekom
40.
Grischa NIERMANN
Rabobank
41.
Marco PANTANI
Mercatone Uno
42.
Yaroslav POPOVYCH
Landbouwkrediet - Colnago 11"
43.
Vladimir DUMA
Panaria - Fiordo 23"
44.
Ruben Alveiro MARIN VALENCIA
Colombia - Selle Italia
45.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco - Longoni Sport 35"
46.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Coast 44"
47.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin 54"
48.
Bo HAMBURGER
Index - Alexia Alluminio 56"
49.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio 01'00"
50.
Roberto SGAMBELLURI
Mercatone Uno 01'02"
51.
Aart VIERHOUTEN
Lotto - Adecco
52.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco - Longoni Sport 01'04"
53.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Alessio
54.
Mathew HAYMAN
Rabobank 01'09"
55.
Hector Orlando MESA MESA
Formaggi Trentini
56.
Igor PUGACI
Saeco - Longoni Sport
57.
Juan Diego RAMÍREZ CALDERÓN
Colombia - Selle Italia 01'16"
58.
Gustavo OTERO GOMEZ
Kelme - Costa Blanca
59.
Fabio SACCHI
Saeco - Longoni Sport
60.
Luca MAZZANTI
Mercatone Uno
61.
Andrey MIZOUROV
Mercatone Uno
62.
Alexandre MOOS
Phonak
63.
Hernán Darío MUÑOZ GIRALDO
Colombia - Selle Italia
64.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin 01'32"
65.
Andrea PERON
Team CSC - Tiscali
66.
Francisco Javier CEREZO
Team CSC - Tiscali
67.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
68.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
69.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom
70.
Sven TEUTENBERG
Phonak
71.
Massimo APOLLONIO
Tacconi Sport - Emmegi 02'07"
72.
Milan KADLEC
Lampre - Daikin 02'26"
73.
Fabrizio GUIDI
Team Coast 02'45"
74.
Denis ZANETTE
Fassa Bortolo
75.
Robbie MCEWEN
Lotto - Adecco
76.
Angelo FURLAN
Alessio
77.
Marc STREEL
Landbouwkrediet - Colnago
78.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
79.
Christophe DETILLOUX
Lotto - Adecco
80.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Panaria - Fiordo
81.
Volodymyr BILEKA
Landbouwkrediet - Colnago
82.
Yuri METLUSHENKO
Landbouwkrediet - Colnago
83.
Danny JONASSON
Team CSC - Tiscali
84.
Rolf SØRENSEN
Landbouwkrediet - Colnago
85.
Alessandro BERTOLINI
Alessio
86.
Mauro GEROSA
Tacconi Sport - Emmegi
87.
Jimmy MADSEN
Team CSC - Tiscali
88.
Miguel Ángel MEZA
Team Colpack - Astro
89.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step
90.
Marc LOTZ
Rabobank
91.
Frank HØJ
Team Coast
92.
Jan BOVEN
Rabobank
93.
Ief VERBRUGGHE
Lotto - Adecco
94.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step
95.
Geert VERHEYEN
Rabobank
96.
Matteo CARRARA
Team Colpack - Astro
97.
Michele COLLEONI
Team Colpack - Astro
98.
Steven DE JONGH
Rabobank
99.
Denis BONDARENKO
Formaggi Trentini
100.
Mauro RADAELLI
Tacconi Sport - Emmegi
101.
Bert GRABSCH
Phonak
102.
René HASELBACHER
Gerolsteiner
103.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
104.
Matthias BUXHOFER
Phonak
105.
Uroš MURN
Formaggi Trentini
106.
Mario MANZONI
Index - Alexia Alluminio
107.
Daniele CONTRINI
Gerolsteiner
108.
Mikhaylo KHALILOV
Colombia - Selle Italia
109.
Oscar MASON
Saeco - Longoni Sport
110.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo
111.
Maximilian SCIANDRI
Lampre - Daikin
112.
Mario CIPOLLINI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
113.
Stefan VAN DIJK
Lotto - Adecco
114.
Sergio BARBERO
Lampre - Daikin 03'38"
115.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
116.
Freddy Excelino GONZÁLEZ MARTÍNEZ
Colombia - Selle Italia
117.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Formaggi Trentini
118.
Lars MICHAELSEN
Team Coast
119.
Biagio CONTE
Saeco - Longoni Sport
120.
André KORFF
Team Coast
121.
John Freddy GARCIA FERIA
Colombia - Selle Italia
122.
Sergiy ADYEYEV
Landbouwkrediet - Colnago
123.
Carlos SASTRE
Team CSC - Tiscali 03'40"
124.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno 04'11"
125.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno
126.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin 04'31"
127.
Zoran KLEMENČIČ
Tacconi Sport - Emmegi
128.
Ivan QUARANTA
Index - Alexia Alluminio
129.
Riccardo FORCONI
Mercatone Uno
130.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step
131.
Stephan SCHRECK
Team Telekom
132.
Ralf GRABSCH
Team Telekom
133.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Kelme - Costa Blanca
134.
Steve ZAMPIERI
Tacconi Sport - Emmegi
135.
Fabrice GOUGOT
Phonak
136.
Domenico GUALDI
Formaggi Trentini
137.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom
138.
Renzo MAZZOLENI
Team Colpack - Astro
139.
Malte URBAN
Team Coast
140.
Enrico DEGANO
Panaria - Fiordo
141.
Yauheni SENIUSHKIN
Panaria - Fiordo
142.
Sylwester SZMYD
Tacconi Sport - Emmegi
143.
Thierry MARICHAL
Lotto - Adecco
144.
Francisco LEON
Kelme - Costa Blanca
145.
Isaac GÁLVEZ LÓPEZ
Kelme - Costa Blanca
146.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 04'37"
147.
Matteo GIGLI
Team Colpack - Astro
148.
Marcelino GARCÍA ALONSO
Team CSC - Tiscali
149.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Tiscali
150.
Hidenori NODERA
Team Colpack - Astro
151.
Sergey YAKOVLEV
Team Telekom
152.
Martin DERGANC
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
153.
Kai HUNDERTMARCK
Team Telekom
154.
Giovanni LOMBARDI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
155.
Raphael SCHWEDA
Team Coast
156.
Alessio GALLETTI
Saeco - Longoni Sport
157.
Mauro ZANETTI
Alessio
158.
Mario SCIREA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
159.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco - Longoni Sport
160.
Daniele RIGHI
Index - Alexia Alluminio
161.
Massimo STRAZZER
Phonak
162.
Antonio RIZZI
Formaggi Trentini
163.
Ellis RASTELLI
Gerolsteiner
164.
Oscar CAVAGNIS
Landbouwkrediet - Colnago
165.
Guido TRENTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
166.
Michael RASMUSSEN
Team CSC - Tiscali
167.
Gabriele COLOMBO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
168.
Dario ANDRIOTTO
Index - Alexia Alluminio
169.
Cristian GASPERONI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
170.
Saša GAJIČIĆ
Formaggi Trentini
171.
Roberto CONTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
172.
Mauro ZINETTI
Index - Alexia Alluminio 04'50"
173.
Eddy SERRI
Index - Alexia Alluminio
174.
Moreno DI BIASE
Formaggi Trentini 11'27"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 8. Capannori - Orvieto

Distance: 237 km

Date: 20 May 2002