Ronde van Nederland 2002  |  Stage 1. Utrecht - Leeuwarden   

42nd edition

220.3 km, 20 August 2002

Rider Team Time
1.
Erik ZABEL
Team Telekom 5h06'21"
2.
Alexandre USOV
Phonak
3.
Jans KOERTS
Domo - Farm Frites
4.
Sven TEUTENBERG
Phonak
5.
Zoran KLEMENČIČ
Tacconi Sport - Emmegi
6.
Andrej HAUPTMAN
Tacconi Sport - Emmegi
7.
Allan Bo ANDRESEN
EDS - Fakta
8.
Erik DEKKER
Rabobank
9.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
10.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Mapei - Quick Step
11.
Marco ZANOTTI
Fassa Bortolo
12.
Jaan KIRSIPUU
Ag2r
13.
Giovanni LOMBARDI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
14.
Stefan VAN DIJK
Lotto - Adecco
15.
Tom STEELS
Mapei - Quick Step
16.
Rudi KEMNA
Bankgiroloterij - Batavus
17.
Julian DEAN
Team CSC - Tiscali
18.
Antonio CRUZ
US Postal Service
19.
Tom BOONEN
US Postal Service
20.
Steven DE JONGH
Rabobank
21.
Ludo DIERCKXSSENS
Lampre - Daikin
22.
Gerben LÖWIK
Bankgiroloterij - Batavus
23.
Roberto PETITO
Fassa Bortolo
24.
Nicola LODA
Fassa Bortolo
25.
Tristan HOFFMAN
Team CSC - Tiscali
26.
Romāns VAINŠTEINS
Domo - Farm Frites
27.
Johan VERSTREPEN
Lampre - Daikin
28.
Michael BOOGERD
Rabobank
29.
Linas BALČIŪNAS
Ag2r
30.
Marc WAUTERS
Rabobank
31.
Max VAN HEESWIJK
Domo - Farm Frites
32.
Tyler HAMILTON
Team CSC - Tiscali
33.
Raivis BELOHVOŠČIKS
Lampre - Daikin
34.
Matthew WHITE
US Postal Service
35.
Gorik GARDEYN
Lotto - Adecco
36.
Glenn D'HOLLANDER
Lotto - Adecco
37.
Guido TRENTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
38.
Martin DERGANC
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
39.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step
40.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin
41.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service
42.
Christian VAN DE VELDE
US Postal Service
43.
Bert GRABSCH
Phonak
44.
Bart VOSKAMP
Bankgiroloterij - Batavus
45.
Mauro GEROSA
Tacconi Sport - Emmegi
46.
Servais KNAVEN
Domo - Farm Frites
47.
Jan BOVEN
Rabobank
48.
Dylan CASEY
US Postal Service
49.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom
50.
Robert HUNTER
Mapei - Quick Step
51.
Jeroen BLIJLEVENS
Domo - Farm Frites
52.
Pieter VRIES
Bankgiroloterij - Batavus
53.
Leon VAN BON
Domo - Farm Frites
54.
Koos MOERENHOUT
Domo - Farm Frites
55.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank
56.
Pavel PADRNOS
US Postal Service
57.
Geert VAN BONDT
Team CSC - Tiscali
58.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step
59.
Kyrylo POSPYEYEV
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
60.
Manuel QUINZIATO
Lampre - Daikin
61.
Kai HUNDERTMARCK
Team Telekom
62.
Gianluca SIRONI
Tacconi Sport - Emmegi
63.
Fabien DE WAELE
Mapei - Quick Step
64.
Jacob Moe RASMUSSEN
EDS - Fakta
65.
Stefan KUPFERNAGEL
Phonak
66.
Robert BARTKO
Team Telekom
67.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin
68.
Steffen WESEMANN
Team Telekom
69.
Leif HOSTE
Domo - Farm Frites
70.
Bert HIEMSTRA
Bankgiroloterij - Batavus
71.
René JØRGENSEN
EDS - Fakta
72.
Jan VAN VELZEN
Bankgiroloterij - Batavus
73.
Bram SCHMITZ
Bankgiroloterij - Batavus
74.
Hans DE CLERCQ
Lotto - Adecco
75.
Kim KIRCHEN
Fassa Bortolo
76.
Patrick CALCAGNI
Tacconi Sport - Emmegi
77.
Andreas KLÖDEN
Team Telekom
78.
Marc LOTZ
Rabobank
79.
Stephan SCHRECK
Team Telekom
80.
Marcus LJUNGQVIST
EDS - Fakta
81.
Kurt Asle ARVESEN
EDS - Fakta
82.
Claudio ASTOLFI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
83.
Benoît JOACHIM
US Postal Service
84.
Dmitri GAYNITDINOV
Tacconi Sport - Emmegi
85.
Raphael JEUNE
Team CSC - Tiscali
86.
Ludovic CAPELLE
Ag2r
87.
Gabriele BALDUCCI
Tacconi Sport - Emmegi
88.
Andrea PERON
Team CSC - Tiscali
89.
Denis ZANETTE
Fassa Bortolo
90.
Michael REIHS
Phonak
91.
Lars Ytting BAK
EDS - Fakta
92.
Sergei IVANOV
Fassa Bortolo
93.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
94.
Kevin HULSMANS
Mapei - Quick Step
95.
Agustín PEÑA GAGO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
96.
Jimmy MADSEN
Team CSC - Tiscali
97.
Andy FLICKINGER
Ag2r
98.
Luca SCINTO
Mapei - Quick Step
99.
Bram DE GROOT
Rabobank
100.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo
101.
Andris REISS
Index - Alexia Alluminio
102.
Arvis PIZIKS
Team CSC - Tiscali
103.
Magnus BÄCKSTEDT
EDS - Fakta
104.
Laurent ESTADIEU
Ag2r
105.
Rik REINERINK
Bankgiroloterij - Batavus
106.
Artūras KASPUTIS
Ag2r
107.
Cesare DI CINTIO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
108.
Lukas ZUMSTEG
Phonak
109.
Lorenzo CARDELLINI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
110.
Kevin VAN IMPE
Lotto - Adecco
111.
Massimo STRAZZER
Phonak
112.
Daniele GALLI
Index - Alexia Alluminio
113.
Denis BERTOLINI
Phonak
114.
Ivan QUARANTA
Index - Alexia Alluminio
115.
Aart VIERHOUTEN
Lotto - Adecco 00'43"
116.
Mario MANZONI
Index - Alexia Alluminio
117.
Alberto LODDO
Lampre - Daikin
118.
Nicola MINALI
Tacconi Sport - Emmegi
119.
Corrado SERINA
Index - Alexia Alluminio
120.
Sebastiano SCOTTI
Index - Alexia Alluminio
121.
Eddy SERRI
Index - Alexia Alluminio 01'46"
122.
Niko EECKHOUT
Lotto - Adecco
123.
Innar MANDOJA
Ag2r 04'51"
124.
Marco VILLA
Index - Alexia Alluminio 05'56"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Utrecht - Leeuwarden

Distance: 220.3 km

Date: 20 August 2002