2.HC

Österreich-Rundfahrt 2008  |  Stage 1. Klausen - Toblach   

13th edition

171 km, 7 July 2008

Rider Team Time
1.
Paolo BETTINI
Quick Step 4h22'14"
2.
Gerrit GLOMSER
Volksbank - Corratec
3.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner
4.
Giampaolo CARUSO
Ceramica Flaminia Bossini Docce
5.
Alexandr KOLOBNEV
Team CSC Saxo Bank
6.
Ruslan PIDGORNYY
LPR Brakes - Ballan
7.
Vladimir GUSEV
Astana
8.
Andrea PAGOTO
CSF Group Navigare
9.
Alexander EFIMKIN
Quick Step
10.
Jurgen VAN DEN BROECK
Silence - Lotto
11.
Thomas ROHREGGER
Elk Haus - Simplon
12.
Janez BRAJKOVIČ
Astana
13.
Robert GESINK
Rabobank
14.
Gerhard TRAMPUSCH
Elk Haus - Simplon
15.
Jure GOLČER
LPR Brakes - Ballan
16.
Thomas FREI
Astana
17.
Filippo SIMEONI
Ceramica Flaminia Bossini Docce
18.
Walter Fernando PEDRAZA MORALES
Tinkoff Credit Systems
19.
Chris Anker SØRENSEN
Team CSC Saxo Bank
20.
Matthias RUSS
Gerolsteiner
21.
Leonardo MOSER
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
22.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step
23.
Florian STALDER
Volksbank - Corratec
24.
Pieter JACOBS
Silence - Lotto 00'45"
25.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
26.
Luigi SESTILI
Ceramica Flaminia Bossini Docce
27.
Matej JURČO
Team Milram
28.
Marco FRAPPORTI
CSF Group Navigare
29.
Michael BARRY
Team Columbia
30.
Geert STEURS
Silence - Lotto
31.
Roberto TRAFICANTE
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
32.
Mauro SANTAMBROGIO
Lampre
33.
Paolo BOSSONI
Lampre
34.
Michael SCHÄR
Astana
35.
Michael PICHLER
RC Arbö Wels Gourmetfein
36.
Julien MAZET
Astana
37.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
38.
Pavel BRUTT
Tinkoff Credit Systems
39.
Markus EIBEGGER
Elk Haus - Simplon
40.
Gustav Erik LARSSON
Team CSC Saxo Bank
41.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Tinkoff Credit Systems
42.
André KORFF
Volksbank - Corratec
43.
Stefan RUCKER
Elk Haus - Simplon
44.
Alexander GOTTFRIED
Tinkoff Credit Systems
45.
Marc DE MAAR
Rabobank
46.
Yauheni SOBAL
Tinkoff Credit Systems
47.
Wim VAN HUFFEL
Silence - Lotto
48.
Santo ANZÀ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
49.
Lasse BØCHMAN LARSEN
Team CSC Saxo Bank
50.
Bradley MCGEE
Team CSC Saxo Bank
51.
Bauke MOLLEMA
Rabobank
52.
Hans-Peter OBWALLER
RC Arbö Wels Gourmetfein
53.
Jan BÁRTA
Arbo - KTM - Junkers 03'08"
54.
Cristiano SALERNO
LPR Brakes - Ballan 03'11"
55.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
CSF Group Navigare
56.
Harald MORSCHER
Volksbank - Corratec
57.
René HASELBACHER
Astana
58.
Emanuele BINDI
Lampre
59.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Rabobank 03'58"
60.
Martin RIŠKA
RC Arbö Wels Gourmetfein 04'02"
61.
Rupert PROBST
Arbo - KTM - Junkers
62.
Martin SCHÖFFMANN
RC Arbö Wels Gourmetfein
63.
Josef BENETSEDER
Volksbank - Corratec
64.
Josef KUGLER
Arbo - KTM - Junkers
65.
Tom LEEZER
Rabobank
66.
Andriy GRIVKO
Team Milram
67.
Michaël BLAUDZUN
Team CSC Saxo Bank
68.
Grischa NIERMANN
Rabobank
69.
Dmytro GRABOVSKYY
Quick Step
70.
Mauro FINETTO
CSF Group Navigare
71.
Tomasz MARCZYŃSKI
Ceramica Flaminia Bossini Docce
72.
Jurgen VAN GOOLEN
Team CSC Saxo Bank
73.
Cameron WURF
Volksbank - Corratec
74.
Christoph KERSCHBAUM
RC Arbö Wels Gourmetfein
75.
Tom STAMSNIJDER
Gerolsteiner
76.
Federico CANUTI
CSF Group Navigare
77.
Dominik ROELS
Team Milram
78.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto
79.
William WALKER
Rabobank
80.
František RABOŇ
Team Columbia
81.
Jason MCCARTNEY
Team CSC Saxo Bank 08'15"
82.
Nikita ESKOV
Tinkoff Credit Systems
83.
Craig LEWIS
Team Columbia
84.
André GREIPEL
Team Columbia 10'21"
85.
Danilo HONDO
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
86.
Stephan SCHRECK
Gerolsteiner
87.
Bert GRABSCH
Team Columbia
88.
Christoph SOKOLL
Volksbank - Corratec
89.
Nazareno ROSSI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
90.
René WEISSINGER
Volksbank - Corratec
91.
Clemens FANKHAUSER
Elk Haus - Simplon
92.
Hannes GRÜNDLINGER
Arbo - KTM - Junkers
93.
Roberto LONGO
Lampre
94.
Bert ROESEMS
Silence - Lotto
95.
Tom BOONEN
Quick Step
96.
Servais KNAVEN
Team Columbia
97.
Gregory HENDERSON
Team Columbia
98.
Maarten WYNANTS
Quick Step
99.
Wolfgang MURER
Elk Haus - Simplon
100.
Steffen RADOCHLA
Elk Haus - Simplon
101.
Andrea TONTI
Quick Step
102.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia
103.
Martin VELITS
Team Milram
104.
Luboš PELÁNEK
Lampre
105.
Artur GAJEK
Team Milram
106.
Paolo FORNACIARI
Lampre
107.
Bart DOCKX
Silence - Lotto
108.
Alexander SEROV
Tinkoff Credit Systems
109.
Ján VALACH
Elk Haus - Simplon
110.
Volker ORDOWSKI
Gerolsteiner
111.
Tim KLINGER
Gerolsteiner
112.
Ilya CHERNETSKIY
Tinkoff Credit Systems
113.
Sebastian SCHWAGER
Team Milram
114.
Stefan STADLER
Arbo - KTM - Junkers
115.
Francesco GINANNI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
116.
Stefan PÖLL
Arbo - KTM - Junkers
117.
Matthias SCHRÖGER
RC Arbö Wels Gourmetfein
118.
Danilo NAPOLITANO
Lampre
119.
Vladimir DUMA
Ceramica Flaminia Bossini Docce
120.
Davide VIGANO
Quick Step
121.
Christian KUX
Team Milram
122.
Michael KNOPF
Arbo - KTM - Junkers
123.
Matteo MONTAGUTI
LPR Brakes - Ballan 14'20"
124.
Giairo ERMETI
LPR Brakes - Ballan
125.
Sergio MARINANGELI
LPR Brakes - Ballan
126.
Werner RIEBENBAUER
RC Arbö Wels Gourmetfein
127.
Stefan PROBST
Arbo - KTM - Junkers
128.
Denis BERTOLINI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
129.
Alessandro BERTOLINI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
130.
Paolo SAVOLDELLI
LPR Brakes - Ballan
131.
Benoît JOACHIM
Astana
132.
Christian ISAK
RC Arbö Wels Gourmetfein
133.
Guillermo Rubén BONGIORNO
CSF Group Navigare
134.
Roberto FERRARI
LPR Brakes - Ballan
135.
Luca BARLA
Team Milram
136.
Mauro Abel RICHEZE ARAQUISTAIN
CSF Group Navigare
137.
Francesco TOMEI
CSF Group Navigare
138.
Adriano ANGELONI
Ceramica Flaminia Bossini Docce
139.
Oscar GATTO
Gerolsteiner
140.
Mikhaylo KHALILOV
Ceramica Flaminia Bossini Docce 14'25"
141.
Gerben LÖWIK
Rabobank 14'27"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Klausen - Toblach

Distance: 171 km

Date: 7 July 2008