1.1

Trofeo Mallorca 2010

12th edition

Palma - Palma 116 km

7 February 2010

Rider Team Time
1.
Robbie MCEWEN
Team Katusha 2h21'16"
2.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
3.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
4.
Andre SCHULZE
PSK Whirlpool - Author
5.
Manuel Antonio Leal CARDOSO
Footon - Servetto
6.
Francisco José PACHECO TORRES
Xacobeo Galicia
7.
Wim STROETINGA
Team Milram
8.
Robert WAGNER
Skil - Shimano
9.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
10.
Robert FÖRSTER
Team Milram
11.
Michele MERLO
Footon - Servetto
12.
Jon ABERASTURI IZAGA
Orbea
13.
Eric BAUMANN
Team NetAPP
14.
André GREIPEL
Team HTC - Columbia
15.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne
16.
Remco TE BRAKE
van Vliet EBH Elshof
17.
Arnaud COYOT
Caisse d'Epargne
18.
Unai ELORRIAGA ZUBIAUR
Elite without contract
19.
Kevyn ISTA
Cofidis, Le Credit en Ligne
20.
Nikolas MAES
Quick Step
21.
Robin CHAIGNEAU
Skil - Shimano
22.
Jorge Martin MONTENEGRO
Andalucia - Cajasur
23.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
24.
Jelle VANENDERT
Omega Pharma - Lotto
25.
Anders LUND
Team Saxo Bank
26.
Jesper ASSELMAN
van Vliet EBH Elshof
27.
Antonio MIGUEL PARRA
Elite without contract
28.
Thomas FOTHEN
Team Milram
29.
Yoeri HAVIK
van Vliet EBH Elshof
30.
Lluís Guillermo MAS BONET
Burgos 2016 - Castilla y Leon
31.
Dominik NERZ
Team Milram
32.
Jonas AAEN JØRGENSEN
Team Saxo Bank
33.
Eduard VORGANOV
Team Katusha
34.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
35.
Alexandre BOTCHAROV
Team Katusha
36.
Jose Antonio ARROYO RAMIREZ
Elite without contract
37.
Oscar GRAU
Burgos 2016 - Castilla y Leon
38.
Ángel MADRAZO RUIZ
Caisse d'Epargne
39.
Marc REYNES MIMO
PSK Whirlpool - Author
40.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
41.
Markus FOTHEN
Team Milram
42.
Adam BLYTHE
Omega Pharma - Lotto
43.
Kurt HOVELYNCK
Quick Step
44.
Maxime VANTOMME
Team Katusha
45.
Benat URAIN EPELDE
Orbea
46.
Davide MALACARNE
Quick Step
47.
Dries DEVENYNS
Quick Step
48.
Dario CATALDO
Quick Step
49.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
50.
Tom LEEZER
Rabobank
51.
Stijn DEVOLDER
Quick Step
52.
Francisco Manuel ANTON MARIN
Burgos 2016 - Castilla y Leon
53.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Andalucia - Cajasur
54.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
55.
Christophe BRANDT
Omega Pharma - Lotto
56.
Christian KNEES
Team Milram
57.
Rikke DIJKXHOORN
van Vliet EBH Elshof
58.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Xacobeo Galicia
59.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
60.
Job VISSERS
Skil - Shimano
61.
František KLOUČEK
PSK Whirlpool - Author
62.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia - Cajasur
63.
Jens KEUKELEIRE
Cofidis, Le Credit en Ligne
64.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne
65.
Peter VELITS
Team HTC - Columbia
66.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Orbea
67.
Mikel LANDA MEANA
Orbea
68.
Raul SANTAMARTA
Burgos 2016 - Castilla y Leon
69.
Tejay VAN GARDEREN
Team HTC - Columbia
70.
Martin MAREŠ
PSK Whirlpool - Author
71.
Gregory OBANDO BRENES
Burgos 2016 - Castilla y Leon
72.
Romain ZINGLE
Cofidis, Le Credit en Ligne
73.
Vladimir KARPETS
Team Katusha
74.
Francesco REDA
Quick Step
75.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Caisse d'Epargne
76.
Kenny VAN HUMMEL
Skil - Shimano
77.
Petr KALTOFEN
PSK Whirlpool - Author
78.
Jan BÁRTA
Team NetAPP
79.
Javier RAMIREZ ABEJA
Andalucia - Cajasur
80.
Tony GALLOPIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
81.
Pascual ORENGO LOPEZ
Burgos 2016 - Castilla y Leon
82.
Rodrigo GARCIA RENA
Xacobeo Galicia
83.
Piet ROOIJAKKERS
Skil - Shimano
84.
Carlos CASTAÑO PANADERO
Xacobeo Galicia
85.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia
86.
David DEROO
Skil - Shimano
87.
Laurent DIDIER
Team Saxo Bank
88.
Rune VAN DER MEIJDEN
van Vliet EBH Elshof
89.
Vidal CELIS ZABALA
Footon - Servetto
90.
Tristan VALENTIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
91.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
92.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
93.
André STEENSEN
Team Saxo Bank
94.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
95.
Andoni BLAZQUEZ
Orbea
96.
Steven KRUIJSWIJK
Rabobank 00'07"
97.
Bert DE BACKER
Skil - Shimano
98.
Bas KRAUWEL
van Vliet EBH Elshof
99.
Diego GALLEGO ARNAIZ
Burgos 2016 - Castilla y Leon
100.
Julien FOUCHARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
101.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi
102.
Rui Alberto Faria da COSTA
Caisse d'Epargne
103.
Gustavo RODRIGUEZ IGLESIAS
Xacobeo Galicia
104.
Mario AERTS
Omega Pharma - Lotto
105.
Lars BOOM
Rabobank
106.
Nick NUYENS
Rabobank
107.
Juan Javier ESTRADA RUIZ
Andalucia - Cajasur
108.
Paul VOSS
Team Milram
109.
Jose Luis ROLDAN CARMONA
Andalucia - Cajasur
110.
Petr BENČÍK
PSK Whirlpool - Author
111.
Bob SCHOONBROODT
van Vliet EBH Elshof
112.
Rasmus GULDHAMMER POULSEN
Team HTC - Columbia
113.
Tomáš DANAČÍK
PSK Whirlpool - Author
114.
Frederik WILMANN
Skil - Shimano 00'11"
115.
David FRANCISCO DELGADO
Burgos 2016 - Castilla y Leon
116.
Martin HEBÍK
PSK Whirlpool - Author
117.
David MUNTANER JUANEDA
Elite without contract
118.
Kai REUS
Rabobank
119.
Ángel VICIOSO ARCOS
Andalucia - Cajasur
120.
Maarten TJALLINGII
Rabobank
121.
Manuel ORTEGA OCAÑA
Andalucia - Cajasur
122.
Daniel SCHORN
Team NetAPP
123.
Delio FERNÁNDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia
124.
Francis DE GREEF
Omega Pharma - Lotto
125.
Vojtěch DLOUHÝ
PSK Whirlpool - Author
126.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank
127.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne
128.
Nico KEINATH
Team NetAPP
129.
Eloy TERUEL ROVIRA
Elite without contract
130.
Jérôme PINEAU
Quick Step
131.
Glenn D'HOLLANDER
Omega Pharma - Lotto
132.
Iban LEANIZBARRUTIA CRUZ
Elite without contract
133.
Egor SILIN
Team Katusha
134.
Kim KIRCHEN
Team Katusha
135.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
136.
Marco PINOTTI
Team HTC - Columbia
137.
Andres Sergio DE LIS
Euskaltel - Euskadi
138.
Alexander GOTTFRIED
Team NetAPP
139.
Nico SIJMENS
Cofidis, Le Credit en Ligne
140.
Kalle KRIIT
Cofidis, Le Credit en Ligne
141.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
142.
Tomáš BUCHÁČEK
PSK Whirlpool - Author
143.
Jose Carlos LARA ARJONILLA
Burgos 2016 - Castilla y Leon
144.
Andrei KUNITSKI
Quick Step
145.
Huub DUYN
Team NetAPP
146.
Jean-Christophe PÉRAUD
Omega Pharma - Lotto
147.
Carlos TORRENT TARRES
Elite without contract
148.
Mitchell DOCKER
Skil - Shimano
149.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
150.
Aritz ETXEBARRIA
Orbea
151.
Fabio FELLINE
Footon - Servetto
152.
Aleksejs SARAMOTINS
Team HTC - Columbia
153.
Jose Antonio DE SEGOVIA BOTELLA
Xacobeo Galicia
154.
Bert GRABSCH
Team HTC - Columbia 00'19"
155.
Andrés Avelino ANTUÑA CORO
Burgos 2016 - Castilla y Leon
156.
Branislau SAMOILAU
Quick Step
157.
Albert TORRES BARCELO
Elite without contract
158.
Timon SEUBERT
Team NetAPP
159.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Andalucia - Cajasur
160.
Richie PORTE
Team Saxo Bank
161.
Tom STUBBE
Omega Pharma - Lotto
162.
Ronan VAN ZANDBEEK
van Vliet EBH Elshof
163.
Markus EICHLER
Team Milram
164.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
165.
Xabier ZABALO IMAZ
Orbea
166.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank
167.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia
168.
Dimitri CLAEYS
Team NetAPP
169.
Jarosław MARYCZ
Team Saxo Bank
170.
Jakob FUGLSANG
Team Saxo Bank
171.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank
172.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Footon - Servetto
173.
Johnnie WALKER
Footon - Servetto
174.
Jan BAKELANTS
Omega Pharma - Lotto
175.
Toni TAULER
Elite without contract
176.
Javier MORENO BAZÁN
Andalucia - Cajasur
177.
Bastien DELROT
Team NetAPP
178.
Dominik ROELS
Team Milram
179.
Long JIN
Skil - Shimano
180.
David GUTIÉRREZ GUTIÉRREZ
Footon - Servetto
181.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Team Katusha
182.
Charles WEGELIUS
Omega Pharma - Lotto
183.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
184.
Andoni LAFUENTE
Elite without contract
185.
Markus EIBEGGER
Footon - Servetto
186.
David VITORIA
Footon - Servetto
187.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne
188.
Jack VERMEULEN
van Vliet EBH Elshof
189.
Michael ALBASINI
Team HTC - Columbia
190.
Aitor PEREZ ARRIETA
Footon - Servetto
191.
František RABOŇ
Team HTC - Columbia 01'36"
192.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Team HTC - Columbia 01'44"
193.
Noel MARTIN INFANTE
Orbea 04'27"

Race information

Start, finish: Palma - Palma

Distance: 116 km

Date: 7 February 2010