1.1

Trofeo Mallorca 2009

11th edition

Palma de Mallorca - Palma de Mallorca 116 km

8 February 2009

Rider Team Time
1.
Gert STEEGMANS
Team Katusha 2h35'42"
2.
Robbie MCEWEN
Team Katusha
3.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
4.
Graeme BROWN
Rabobank
5.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
6.
Alexandre USOV
Cofidis, Le Credit en Ligne
7.
Francisco José PACHECO TORRES
Contentpolis - Ampo
8.
Eric BAUMANN
Team Nutrixxion Sparkasse
9.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit en Ligne
10.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Team Columbia - HTC
11.
Bram SCHMITZ
van Vliet EBH Elshof
12.
Dennis POHL
Team Kuota - Indeland
13.
Tom LEEZER
Rabobank
14.
Jérôme PINEAU
Quick Step
15.
Guillaume BLOT
Cofidis, Le Credit en Ligne
16.
Enrique MATA
Burgos Monumental - Castilla y Leon
17.
Steffen RADOCHLA
Elk Haus
18.
Alexander KUSCHYNSKI
Liquigas
19.
Arjen Pieter DE BAAT
van Vliet EBH Elshof
20.
Joachim TOLLES
Team Kuota - Indeland
21.
Gerald CIOLEK
Team Milram
22.
Joaquin SOBRINO MARTINEZ
Burgos Monumental - Castilla y Leon
23.
Daniel SESMA
Orbea
24.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Contentpolis - Ampo
25.
Stefan GANSER
Team Kuota - Indeland
26.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Xacobeo Galicia
27.
Dario CATALDO
Quick Step
28.
Rui Alberto Faria da COSTA
Caisse d'Epargne
29.
Dries DEVENYNS
Quick Step
30.
Arnaud COYOT
Caisse d'Epargne
31.
Jochen SUMMER
Elk Haus
32.
Kenny DEHAES
Silence - Lotto
33.
Sylvain CHAVANEL
Quick Step
34.
Björn THURAU
Elk Haus
35.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia - HTC
36.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia
37.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
38.
Gerhard TRAMPUSCH
Elk Haus
39.
Tony MARTIN
Team Columbia - HTC
40.
Ricardo GARCIA AMBROA
Orbea
41.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Caisse d'Epargne
42.
Andoni BLAZQUEZ
Orbea
43.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Xacobeo Galicia
44.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
45.
Stefan RUCKER
Elk Haus
46.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
47.
Javier ECHARRI MARIN
Contentpolis - Ampo
48.
Markus EICHLER
Team Milram
49.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
50.
Manuel ORTEGA OCAÑA
Andalucia Cajasur
51.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi
52.
Samuel DUMOULIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
53.
Rick FLENS
Rabobank
54.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit en Ligne
55.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne
56.
Rafael VALLS FERRI
Burgos Monumental - Castilla y Leon
57.
Stijn DEVOLDER
Quick Step
58.
Eneko ECHEVERZ CARTE
Orbea
59.
Markus FOTHEN
Team Milram
60.
Harald STARZENGRUBER
Elk Haus
61.
Marcel SIEBERG
Team Columbia - HTC
62.
Andres Sergio DE LIS
Euskaltel - Euskadi
63.
Lars JUN
van Vliet EBH Elshof
64.
Tom BARRAS
Plowman Craven - Madison
65.
Tim KLESSA
Team Kuota - Indeland
66.
Manman VAN RUITENBEEK
Team Kuota - Indeland
67.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne
68.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Xacobeo Galicia
69.
Christian KNEES
Team Milram
70.
Juan Francisco MOURON DOLDAN
Xacobeo Galicia
71.
Morris POSSONI
Team Columbia - HTC
72.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
73.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Caisse d'Epargne
74.
Wim STROETINGA
Team Milram
75.
Javier BENITEZ POMARES
Contentpolis - Ampo
76.
Dirk MÜLLER
Team Nutrixxion Sparkasse
77.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
78.
Laurens TEN DAM
Rabobank
79.
Joost VAN LEIJEN
van Vliet EBH Elshof
80.
Michael ALBASINI
Team Columbia - HTC
81.
Jarno GMELICH MEIJLING
van Vliet EBH Elshof
82.
Stephen ADAMS
Plowman Craven - Madison
83.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi
84.
Stefan PARINUSSA
Team Nutrixxion Sparkasse
85.
Clemens FANKHAUSER
Elk Haus
86.
Bert GRABSCH
Team Columbia - HTC
87.
Jon MOZLEY
Plowman Craven - Madison
88.
Matteo TOSATTO
Quick Step
89.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
90.
Wolfgang MURER
Elk Haus
91.
Manuel CALVENTE CORBAS
Andalucia Cajasur
92.
Frederik WILLEMS
Liquigas
93.
Sergio DOMINGUEZ MUNOZ
Contentpolis - Ampo
94.
Bernhard EISEL
Team Columbia - HTC
95.
Marcus BURGHARDT
Team Columbia - HTC
96.
Daniele BENNATI
Liquigas
97.
Eloy TERUEL ROVIRA
Contentpolis - Ampo
98.
Martin VELITS
Team Milram
99.
Sergei IVANOV
Team Katusha 13"
100.
Mathew HAYMAN
Rabobank 15"
101.
Antonio COLÓM MAS
Team Katusha
102.
Andreas SCHILLINGER
Team Nutrixxion Sparkasse
103.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia
104.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
105.
David FRANCISCO DELGADO
Burgos Monumental - Castilla y Leon
106.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
107.
Aitor PEREZ ARRIETA
Contentpolis - Ampo
108.
Alejandro PALEO
Xacobeo Galicia
109.
Javier MORENO BAZÁN
Andalucia Cajasur
110.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia Cajasur
111.
Juan Javier ESTRADA RUIZ
Andalucia Cajasur
112.
Juan Manuel GÁRATE
Rabobank
113.
Esteban PLAZA MIRA
Andalucia Cajasur
114.
Antonio PIEDRA PEREZ
Andalucia Cajasur
115.
Christophe KERN
Cofidis, Le Credit en Ligne
116.
Dennis KREDER
van Vliet EBH Elshof
117.
Marlon Alirio PÉREZ ARANGO
Caisse d'Epargne
118.
Thomas MURRAY
Plowman Craven - Madison
119.
Jose Carlos VALDEZ CALVA
Burgos Monumental - Castilla y Leon
120.
Jean Mitja SCHLÜTER
Team Nutrixxion Sparkasse
121.
Ronny SCHOLZ
Team Milram
122.
Jonathan TIERNAN LOCKE
Plowman Craven - Madison
123.
Anthony GIBB
Plowman Craven - Madison
124.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank
125.
Alexander GOTTFRIED
Team Kuota - Indeland
126.
Hubert SCHWAB
Quick Step
127.
Eriz RUIZ DE ERENTXUN ANTETARA
Orbea
128.
Diego GALLEGO ARNAIZ
Burgos Monumental - Castilla y Leon
129.
Marco PINOTTI
Team Columbia - HTC
130.
Davide MALACARNE
Quick Step
131.
Mauro FACCI
Quick Step
132.
Miguel MINGUEZ AYALA
Orbea
133.
Pedro FERNANDEZ HERMIDA
Xacobeo Galicia
134.
Romain VILLA
Cofidis, Le Credit en Ligne
135.
Evan OLIPHANT
Endura Racing
136.
Ján VALACH
Elk Haus
137.
Lluís Guillermo MAS BONET
Burgos Monumental - Castilla y Leon
138.
Paul MARTENS
Rabobank
139.
Óscar PEREIRO SÍO
Caisse d'Epargne
140.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Andalucia Cajasur
141.
Jose Antonio REDONDO RAMOS
Andalucia Cajasur
142.
Vladimir KARPETS
Team Katusha
143.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia Cajasur
144.
Hector ESPASANDIN RAMA
Xacobeo Galicia
145.
Florent BRARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
146.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
147.
Ronan VAN ZANDBEEK
van Vliet EBH Elshof
148.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
149.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Contentpolis - Ampo
150.
Bas STAMSNIJDER
van Vliet EBH Elshof
151.
Pedro Jose VERA ALCARAZ
Contentpolis - Ampo
152.
Wesley KREDER
van Vliet EBH Elshof
153.
Raul SANTAMARTA
Burgos Monumental - Castilla y Leon 26"
154.
Martin MÜLLER
Team Milram 30"
155.
James MILLARD
Plowman Craven - Madison 33"
156.
Andrés Avelino ANTUÑA CORO
Burgos Monumental - Castilla y Leon 36"
157.
Olivier JOHR
Team Kuota - Indeland
158.
Jakob MASSEN
Team Kuota - Indeland
159.
Ross CREBER
Endura Racing
160.
Manuel QUINZIATO
Liquigas 40"
161.
Roman KREUZIGER
Liquigas 43"
162.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas
163.
Gorazd ŠTANGELJ
Liquigas
164.
Valerio AGNOLI
Liquigas
165.
Romain SICARD
Orbea
166.
Björn GLASNER
Team Kuota - Indeland
167.
Enrico FRANZOI
Liquigas
168.
Daniel SCHORN
Elk Haus
169.
Sylwester SZMYD
Liquigas
170.
Nico SIJMENS
Cofidis, Le Credit en Ligne
171.
Dominique CORNU
Quick Step
172.
Matthias RUSS
Team Milram
173.
Rene OBST
Team Nutrixxion Sparkasse
174.
Lars WACKERNAGEL
Team Nutrixxion Sparkasse
175.
Jeroen JANSSEN
Plowman Craven - Madison
176.
Bram DE GROOT
Rabobank
177.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi 46"
178.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi 01'03"
179.
Jos VAN EMDEN
Rabobank 01'08"
180.
Michael KURTH
Team Kuota - Indeland 01'48"
181.
Sjoerd KOUWENHOVEN
van Vliet EBH Elshof 04'25"

Race information

Start, finish: Palma de Mallorca - Palma de Mallorca

Distance: 116 km

Date: 8 February 2009