GT

Vuelta a España 2018  |  Stage 11. Mombuey - Ribeira Sacra. Luinta   

73rd edition

208.8 km, 5 September 2018

Rider Team Time
1.
Alessandro DE MARCHI
BMC Racing Team 4h52'38"
2.
Jonathan RESTREPO VALENCIA
Team Katusha Alpecin 28"
3.
Franco PELLIZOTTI
Bahrain - Merida 59"
4.
Nans PETERS
Ag2r La Mondiale 01'24"
5.
Dylan TEUNS
BMC Racing Team 01'45"
6.
Tiesj BENOOT
Lotto - Soudal 01'46"
7.
Rafał MAJKA
Bora - Hansgrohe
8.
Nicolas ROCHE
BMC Racing Team 01'48"
9.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Team Sky 01'50"
10.
Thibaut PINOT
Groupama - FDJ
11.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskadi Basque Country - Murias 01'52"
12.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Movistar Team 02'02"
13.
Steven KRUIJSWIJK
Team Lotto NL - Jumbo
14.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Bahrain - Merida
15.
Wilco KELDERMAN
Team Sunweb
16.
Simon YATES
Mitchelton - Scott
17.
Miguel Ángel LÓPEZ MORENO
Astana Pro Team
18.
Rigoberto URÁN URÁN
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
19.
Louis MEINTJES
Team Dimension Data
20.
George BENNETT
Team Lotto NL - Jumbo
21.
Jack HAIG
Mitchelton - Scott
22.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Movistar Team
23.
Tony GALLOPIN
Ag2r La Mondiale
24.
Enric MAS NICOLAU
Quick Step Floors
25.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team
26.
Michał KWIATKOWSKI
Team Sky
27.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Team Sky 02'09"
28.
Emanuel BUCHMANN
Bora - Hansgrohe 02'10"
29.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Bahrain - Merida 02'14"
30.
Pierre ROLLAND
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 02'23"
31.
Eduard PRADES REVERTE
Euskadi Basque Country - Murias 02'40"
32.
Hermann PERNSTEINER
Bahrain - Merida
33.
Fabio ARU
UAE Team Emirates 02'43"
34.
Sepp KUSS
Team Lotto NL - Jumbo
35.
Benjamin KING
Team Dimension Data
36.
Rudy MOLARD
Groupama - FDJ
37.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Team Dimension Data
38.
Simon GESCHKE
Team Sunweb
39.
Jesús HERRADA LÓPEZ
Cofidis, Solutions Crédits
40.
Óscar RODRÍGUEZ GARAICOECHEA
Euskadi Basque Country - Murias 03'00"
41.
Lluís Guillermo MAS BONET
Caja Rural - Seguros RGA
42.
Edward RAVASI
UAE Team Emirates 03'16"
43.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
44.
Michael WOODS
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 03'19"
45.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 03'21"
46.
Merhawi KUDUS GEBREMEDHIN
Team Dimension Data
47.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
48.
Héctor SÁEZ BENITO
Euskadi Basque Country - Murias
49.
Jose HERRADA LOPEZ
Cofidis, Solutions Crédits
50.
Óscar CABEDO CARDÁ
Burgos - BH
51.
Bauke MOLLEMA
Trek - Segafredo
52.
Floris DE TIER
Team Lotto NL - Jumbo 03'52"
53.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
Caja Rural - Seguros RGA
54.
Pavel KOCHETKOV
Team Katusha Alpecin
55.
Joey ROSSKOPF
BMC Racing Team
56.
Bjorg LAMBRECHT
Lotto - Soudal 04'02"
57.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha Alpecin 04'05"
58.
José João Pimenta da Costa MENDES
Burgos - BH 04'23"
59.
Jetse BOL
Burgos - BH 04'24"
60.
Stéphane ROSSETTO
Cofidis, Solutions Crédits 04'26"
61.
Jai HINDLEY
Team Sunweb
62.
Davide VILLELLA
Astana Pro Team 04'51"
63.
Tiago Jose Pinto MACHADO
Team Katusha Alpecin 05'04"
64.
Reto HOLLENSTEIN
Team Katusha Alpecin
65.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
66.
Tom VAN ASBROECK
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 05'50"
67.
Nicholas SCHULTZ
Caja Rural - Seguros RGA
68.
Simon CLARKE
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
69.
Fabio FELLINE
Trek - Segafredo
70.
Gianluca BRAMBILLA
Trek - Segafredo
71.
Maxime MONFORT
Lotto - Soudal
72.
Richie PORTE
BMC Racing Team
73.
Vincenzo NIBALI
Bahrain - Merida
74.
Martijn TUSVELD
Team Sunweb 06'22"
75.
Tao GEOGHEGAN HART
Team Sky
76.
Amanuel Werkilul GEBREIGZABHIER
Team Dimension Data
77.
Winner ANACONA GÓMEZ
Movistar Team
78.
Pello BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Astana Pro Team
79.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Team Sky
80.
Salvatore PUCCIO
Team Sky
81.
Adam YATES
Mitchelton - Scott
82.
Rohan DENNIS
BMC Racing Team
83.
Alexandre GENIEZ
Ag2r La Mondiale
84.
Damien HOWSON
Mitchelton - Scott 06'28"
85.
Laurens DE PLUS
Quick Step Floors 06'52"
86.
Jan HIRT
Astana Pro Team
87.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Movistar Team 08'16"
88.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
89.
Dario CATALDO
Astana Pro Team 08'39"
90.
Lukas PÖSTLBERGER
Bora - Hansgrohe
91.
Omar FRAILE MATARRANZ
Astana Pro Team
92.
Davide FORMOLO
Bora - Hansgrohe 08'43"
93.
Ryan GIBBONS
Team Dimension Data 09'23"
94.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team 09'50"
95.
Nicola CONCI
Trek - Segafredo
96.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Caja Rural - Seguros RGA
97.
Dylan VAN BAARLE
Team Sky 10'56"
98.
Mikaël CHEREL
Ag2r La Mondiale 12'20"
99.
Jay MCCARTHY
Bora - Hansgrohe
100.
Léo VINCENT
Groupama - FDJ 13'25"
101.
Thomas DE GENDT
Lotto - Soudal 14'44"
102.
Johann VAN ZYL
Team Dimension Data
103.
Iván GARCÍA CORTINA
Bahrain - Merida 14'51"
104.
Victor CAMPENAERTS
Lotto - Soudal
105.
Aritz BAGUES KALPARSORO
Euskadi Basque Country - Murias 16'57"
106.
Sven Erik BYSTRØM
UAE Team Emirates 17'12"
107.
Vegard Stake LAENGEN
UAE Team Emirates
108.
Jorge CUBERO GÁLVEZ
Burgos - BH 17'29"
109.
Marc SARREAU
Groupama - FDJ 18'06"
110.
Valerio CONTI
UAE Team Emirates
111.
Antoine DUCHESNE
Groupama - FDJ
112.
Loïc CHETOUT
Cofidis, Solutions Crédits
113.
Mark PADUN
Bahrain - Merida
114.
Matteo TRENTIN
Mitchelton - Scott 21'03"
115.
Peter SAGAN
Bora - Hansgrohe
116.
Kasper ASGREEN
Quick Step Floors
117.
Kiel REIJNEN
Trek - Segafredo
118.
Giacomo NIZZOLO
Trek - Segafredo
119.
Luis Ángel MATÉ MARDONES
Cofidis, Solutions Crédits
120.
Benjamin THOMAS
Groupama - FDJ
121.
Imanol ERVITI OLLO
Movistar Team
122.
Alex ARANBURU DEBA
Caja Rural - Seguros RGA
123.
Stephen CUMMINGS
Team Dimension Data
124.
Sebastian LANGEVELD
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
125.
Pieter SERRY
Quick Step Floors
126.
Michael ALBASINI
Mitchelton - Scott 22'03"
127.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo 25'40"
128.
Jelle WALLAYS
Lotto - Soudal 31'40"
129.
Fabio SABATINI
Quick Step Floors
130.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
BMC Racing Team
131.
Markel IRIZAR ARANBURU
Trek - Segafredo
132.
Marcus BURGHARDT
Bora - Hansgrohe
133.
Johannes FRÖHLINGER
Team Sunweb
134.
José Isidro Maciel GONÇALVES
Team Katusha Alpecin
135.
Matthias BRÄNDLE
Trek - Segafredo
136.
Nikita STALNOV
Astana Pro Team
137.
Pavel SIVAKOV
Team Sky
138.
Jordi SIMON CASULLERAS
Burgos - BH
139.
Mitchell DOCKER
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
140.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal
141.
Luka MEZGEC
Mitchelton - Scott
142.
Jesús EZQUERRA MUELA
Burgos - BH
143.
Antonio MOLINA CANET
Caja Rural - Seguros RGA
144.
Max WALSCHEID
Team Sunweb
145.
Luka PIBERNIK
Bahrain - Merida
146.
Jon ABERASTURI IZAGA
Euskadi Basque Country - Murias
147.
Mickaël DELAGE
Groupama - FDJ
148.
Danny VAN POPPEL
Team Lotto NL - Jumbo
149.
Kenneth VANBILSEN
Cofidis, Solutions Crédits
150.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskadi Basque Country - Murias
151.
Diego RUBIO HERNÁNDEZ
Burgos - BH
152.
Julien DUVAL
Ag2r La Mondiale
153.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto - Soudal
154.
Pablo TORRES MUIÑO
Burgos - BH
155.
Nelson Andrés SOTO MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA
156.
Jonathan LASTRA MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA
157.
Mathias LE TURNIER
Cofidis, Solutions Crédits
158.
Lars BOOM
Team Lotto NL - Jumbo
159.
Tom LEEZER
Team Lotto NL - Jumbo
160.
Elia VIVIANI
Quick Step Floors
161.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Hansgrohe
162.
Mikel ITURRIA SEGUROLA
Euskadi Basque Country - Murias
163.
Michael STORER
Team Sunweb
164.
Michael MØRKØV
Quick Step Floors
165.
Alexander EDMONDSON
Mitchelton - Scott
166.
Ian BOSWELL
Team Katusha Alpecin
167.
Simone CONSONNI
UAE Team Emirates
168.
Dries DEVENYNS
Quick Step Floors
169.
Daniele BENNATI
Movistar Team
170.
Mike TEUNISSEN
Team Sunweb 31'54"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 11. Mombuey - Ribeira Sacra. Luinta

Distance: 208.8 km

Date: 5 September 2018