Tirreno - Adriatico 2021  |  General classification    

56th edition

General classification

10 March 2021 - 16 March 2021

Rider Team Time
1.
Tadej POGAČAR
UAE Team Emirates 26h36'17"
2.
Wout VAN AERT
Jumbo - Visma 01'03"
3.
Mikel LANDA MEANA
Bahrain - Victourios 03'57"
4.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Ineos Grenadiers 04'13"
5.
Matteo FABBRO
Bora - Hansgrohe 04'37"
6.
João Pedro Gonçalves ALMEIDA
Deceuninck - Quick Step 04'54"
7.
Tim WELLENS
Lotto - Soudal 05'00"
8.
Romain BARDET
Team DSM 05'50"
9.
Vincenzo NIBALI
Trek - Segafredo 06'30"
10.
Simon YATES
Team BikeExchange 07'45"
11.
Marc SOLER GIMÈNEZ
Movistar Team 07'59"
12.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Team Arkéa - Samsic 09'39"
13.
Hugo HOULE
Astana - Premier Tech 12'06"
14.
Fabio FELLINE
Astana - Premier Tech 12'22"
15.
Tobias Svendsen FOSS
Jumbo - Visma 12'39"
16.
Rudy MOLARD
Groupama - FDJ 14'07"
17.
Alessandro DE MARCHI
Israel Start - Up Nation 14'20"
18.
Victor DE LA PARTE
Total Direct Energie 14'27"
19.
Pavel SIVAKOV
Ineos Grenadiers 14'58"
20.
Davide FORMOLO
UAE Team Emirates 15'06"
21.
Jakob FUGLSANG
Astana - Premier Tech 15'25"
22.
Lorenzo ROTA
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 16'48"
23.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
Total Direct Energie 17'11"
24.
Geraint THOMAS
Ineos Grenadiers 17'12"
25.
Geoffrey BOUCHARD
Ag2r Citroen Team 17'31"
26.
Giulio CICCONE
Trek - Segafredo 17'50"
27.
Patrick KONRAD
Bora - Hansgrohe 18'57"
28.
Domenico POZZOVIVO
Team Qhubeka Assos 19'18"
29.
Chris HAMILTON
Team DSM 19'55"
30.
Alex ARANBURU DEBA
Astana - Premier Tech 20'48"
31.
Ilnur ZAKARIN
Gazprom - RusVelo 20'54"
32.
Mathieu VAN DER POEL
Alpecin - Fenix 20'57"
33.
Martijn TUSVELD
Team DSM 21'55"
34.
Greg VAN AVERMAET
Ag2r Citroen Team 22'01"
35.
Sergio Andrés HIGUITA GARCIA
EF Education - Nippo 22'12"
36.
Eduardo SEPULVEDA
Androni Giocattoli - Sidermec 22'52"
37.
Damiano CARUSO
Bahrain - Victourios 25'31"
38.
Gonzalo SERRANO RODRÍGUEZ
Movistar Team 25'51"
39.
Simon CARR
EF Education - Nippo 26'17"
40.
Jan BAKELANTS
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 26'42"
41.
Julian ALAPHILIPPE
Deceuninck - Quick Step 26'54"
42.
Davide VILLELLA
Movistar Team 26'58"
43.
Thibaut PINOT
Groupama - FDJ 28'25"
44.
Simon CLARKE
Team Qhubeka Assos 29'20"
45.
Giovanni ALEOTTI
Bora - Hansgrohe 30'18"
46.
Michael SCHÄR
Ag2r Citroen Team 30'45"
47.
Jasper DE BUYST
Lotto - Soudal 30'59"
48.
Natnael Ocbit TESFATSION
Androni Giocattoli - Sidermec 31'17"
49.
Dario CATALDO
Movistar Team 31'52"
50.
Zdeněk ŠTYBAR
Deceuninck - Quick Step 33'00"
51.
Michał KWIATKOWSKI
Ineos Grenadiers 34'59"
52.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLÁS
Ineos Grenadiers 35'34"
53.
Julien SIMON
Total Direct Energie 35'54"
54.
Quinn SIMMONS
Trek - Segafredo 36'17"
55.
Valentin MADOUAS
Groupama - FDJ 36'53"
56.
Christopher JUUL JENSEN
Team BikeExchange 37'07"
57.
Rafał MAJKA
UAE Team Emirates 37'08"
58.
Kasper ASGREEN
Deceuninck - Quick Step 37'13"
59.
Benjamin THOMAS
Groupama - FDJ 38'05"
60.
Lawrence WARBASSE
Ag2r Citroen Team 38'25"
61.
Pello BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Bahrain - Victourios 38'31"
62.
Robert GESINK
Jumbo - Visma 38'42"
63.
Guy NIV
Israel Start - Up Nation 39'44"
64.
Robert STANNARD
Team BikeExchange 40'07"
65.
Mads WURTZ SCHMIDT
Israel Start - Up Nation 40'16"
66.
Andrea VENDRAME
Ag2r Citroen Team 40'38"
67.
Hugo HOFSTETTER
Israel Start - Up Nation 40'42"
68.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Movistar Team 41'34"
69.
Daniel OSS
Bora - Hansgrohe 41'36"
70.
Łukasz OWSIAN
Team Arkéa - Samsic 42'27"
71.
Filippo GANNA
Ineos Grenadiers 42'53"
72.
Timo ROOSEN
Jumbo - Visma 43'36"
73.
Stefan KÜNG
Groupama - FDJ 43'50"
74.
Petr VAKOČ
Alpecin - Fenix 44'04"
75.
Jan POLANC
UAE Team Emirates 44'15"
76.
Andrey ZEITS
Team BikeExchange 44'25"
77.
Roman KREUZIGER
Gazprom - RusVelo 44'38"
78.
Loïc VLIEGEN
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 44'39"
79.
Pavel KOCHETKOV
Gazprom - RusVelo 44'45"
80.
Toms SKUJIŅŠ
Trek - Segafredo 45'05"
81.
Jan HIRT
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 45'15"
82.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
Androni Giocattoli - Sidermec 45'20"
83.
Alejandro ROPERO MOLINA
Eolo - Kometa Cycling Team 45'59"
84.
Alberto BETTIOL
EF Education - Nippo 46'37"
85.
Andrea PASQUALON
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 47'27"
86.
Luka MEZGEC
Team BikeExchange 48'28"
87.
Davide BALLERINI
Deceuninck - Quick Step 48'30"
88.
Gianni VERMEERSCH
Alpecin - Fenix 49'12"
89.
Thibault GUERNALEC
Team Arkéa - Samsic 49'19"
90.
Kévin LEDANOIS
Team Arkéa - Samsic 49'29"
91.
Brent VAN MOER
Lotto - Soudal 49'34"
92.
Marcus BURGHARDT
Bora - Hansgrohe 49'58"
93.
Nathan VAN HOOYDONCK
Jumbo - Visma 50'08"
94.
Joris NIEUWENHUIS
Team DSM 50'43"
95.
Manuele BOARO
Astana - Premier Tech
96.
Emil Nygaard VINJEBO
Team Qhubeka Assos 50'55"
97.
Nikias ARNDT
Team DSM 51'05"
98.
Tobias LUDVIGSSON
Groupama - FDJ 51'12"
99.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec 51'14"
100.
Salvatore PUCCIO
Ineos Grenadiers 52'07"
101.
Fred WRIGHT
Bahrain - Victourios 53'24"
102.
Mattia BAIS
Androni Giocattoli - Sidermec 53'42"
103.
Laurent PICHON
Team Arkéa - Samsic 54'00"
104.
Nans PETERS
Ag2r Citroen Team 54'28"
105.
Kévin GENIETS
Groupama - FDJ 54'51"
106.
Ivo Emanuel Alves OLIVEIRA
UAE Team Emirates 54'58"
107.
Xandro MEURISSE
Alpecin - Fenix 55'10"
108.
Bert VAN LERBERGHE
Deceuninck - Quick Step 55'33"
109.
Emīls LIEPIŅŠ
Trek - Segafredo 55'35"
110.
Simone VELASCO
Gazprom - RusVelo 56'14"
111.
Adrien PETIT
Total Direct Energie 56'37"
112.
Mark CHRISTIAN
Eolo - Kometa Cycling Team 56'38"
113.
Dimitri CLAEYS
Team Qhubeka Assos 56'49"
114.
Maciej BODNAR
Bora - Hansgrohe 59'01"
115.
Tim MERLIER
Alpecin - Fenix 59'17"
116.
Niccolò BONIFAZIO
Total Direct Energie 1h00'27"
117.
Pieter VANSPEYBROUCK
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 1h00'40"
118.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto - Soudal 1h02'42"
119.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Qhubeka Assos 1h03'43"
120.
Lorenzo MANZIN
Total Direct Energie 1h04'00"
121.
Eros CAPECCHI
Bahrain - Victourios 1h04'35"
122.
Mark PADUN
Bahrain - Victourios 1h06'00"
123.
Denis NEKRASOV
Gazprom - RusVelo 1h06'04"
124.
Michael HEPBURN
Team BikeExchange 1h06'10"
125.
Davide CIMOLAI
Israel Start - Up Nation
126.
Fernando GAVIRIA RENDÓN
UAE Team Emirates 1h06'25"
127.
Guillaume BOIVIN
Israel Start - Up Nation 1h06'33"
128.
Thomas BOUDAT
Team Arkéa - Samsic 1h07'02"
129.
Marco CANOLA
Gazprom - RusVelo 1h07'28"
130.
Peter SAGAN
Bora - Hansgrohe 1h07'31"
131.
Roger KLUGE
Lotto - Soudal 1h07'35"
132.
Otto VERGAERDE
Alpecin - Fenix 1h08'05"
133.
Vincenzo ALBANESE
Eolo - Kometa Cycling Team 1h08'21"
134.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal 1h09'07"
135.
Kenneth VANBILSEN
Cofidis, Solutions Crédits
136.
Ryan MULLEN
Trek - Segafredo 1h10'30"
137.
Matteo MALUCELLI
Androni Giocattoli - Sidermec 1h11'06"
138.
Aimé DE GENDT
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux 1h11'09"
139.
Diego ROSA
Team Arkéa - Samsic 1h11'31"
140.
Sebastian LANGEVELD
EF Education - Nippo 1h11'33"
141.
Ariel Maximiliano RICHEZE
UAE Team Emirates 1h12'14"
142.
Albert TORRES BARCELO
Movistar Team 1h12'49"
143.
Lilian CALMEJANE
Ag2r Citroen Team 1h13'07"
144.
Edoardo AFFINI
Jumbo - Visma 1h13'51"
145.
Niki TERPSTRA
Total Direct Energie 1h14'18"
146.
Jan TRATNIK
Bahrain - Victourios 1h14'37"
147.
Elia VIVIANI
Cofidis, Solutions Crédits 1h16'56"
148.
Simon PELLAUD
Androni Giocattoli - Sidermec 1h18'18"
149.
John ARCHIBALD
Eolo - Kometa Cycling Team 1h18'19"
150.
Alex HOWES
EF Education - Nippo 1h18'36"
151.
Thomas SCULLY
EF Education - Nippo 1h19'06"
152.
Ivan ROVNY
Gazprom - RusVelo 1h20'36"
153.
Davide BAIS
Eolo - Kometa Cycling Team 1h22'02"
154.
Davide MARTINELLI
Astana - Premier Tech 1h24'08"
155.
Paul MARTENS
Jumbo - Visma 1h25'26"
156.
Matteo MOSCHETTI
Trek - Segafredo 1h30'21"
157.
Samuele RIVI
Eolo - Kometa Cycling Team 1h32'10"
158.
Fabio SABATINI
Cofidis, Solutions Crédits 1h34'34"
159.
Attilio VIVIANI
Cofidis, Solutions Crédits 1h38'47"