Vuelta a España 1998  |  Stage 8. Palma de Mallorca - Palma de Mallorca   

53rd edition

182 km, 12 September 1998

Rider Team Time
1.
Fabrizio GUIDI
Team Polti 4h16'21"
2.
Peter VAN PETEGEM
TVM - Farm Frites
3.
Andrei TCHMIL
Lotto - Mobistar
4.
Nico MATTAN
Mapei - Bricobi
5.
Markus ZBERG
Post Swiss Team
6.
Martin HVASTIJA
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
7.
Pascal CHANTEUR
Casino - Ag2r
8.
Marco SERPELLINI
Brescialat - Liquigas
9.
Laurent JALABERT
Once
10.
Angel CASTRESANA DEL VAL
Euskaltel - Euskadi
11.
Daniel CLAVERO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
12.
Oskar CAMENZIND
Mapei - Bricobi
13.
Laurent BROCHARD
Festina - Lotus
14.
Rolf SØRENSEN
Rabobank
15.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Banesto
16.
Giuseppe DI GRANDE
Mapei - Bricobi
17.
Dario FRIGO
Saeco - Cannondale
18.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Once
19.
David GARCIA MARQUINA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
20.
Pavel PADRNOS
Saeco - Cannondale
21.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Banesto
22.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Estepona en Marcha - Brepac
23.
Rolf HUSER
Post Swiss Team
24.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Costa Blanca
25.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
26.
Claus Michael MØLLER
TVM - Farm Frites
27.
Roberto SGAMBELLURI
Brescialat - Liquigas
28.
Laurent DUFAUX
Festina - Lotus
29.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca
30.
Melchor MAURI PRAT
Once
31.
Marcos Antonio SERRANO
Kelme - Costa Blanca
32.
Javier PASCUAL LLORENTE
Avianca - Telecom - Kelme
33.
Abraham OLANO
Banesto
34.
Angel Luis CASERO MORENO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
35.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto
36.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Euskaltel - Euskadi
37.
Michael BOOGERD
Rabobank
38.
Mario AERTS
Lotto - Mobistar
39.
Fabrice GOUGOT
Casino - Ag2r
40.
Ludo DIERCKXSSENS
Lotto - Mobistar
41.
Mikel ZARRABEITIA
Once
42.
Arsenio GONZALEZ
Kelme - Costa Blanca
43.
Lance ARMSTRONG
US Postal Service
44.
Jairo de Jesus HERNANDEZ MONTOYA
Avianca - Telecom - Kelme
45.
Inaki AYARZAGUENA
Euskaltel - Euskadi
46.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto
47.
Roberto SIERRA
Once
48.
Alex ZÜLLE
Festina - Lotus
49.
Giuliano FIGUERAS
Mapei - Bricobi
50.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Euskaltel - Euskadi
51.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus
52.
Iñigo CUESTA
Once
53.
Franz HOTZ
Post Swiss Team
54.
Manuel FERNANDEZ GINES
Banesto
55.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Banesto
56.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
57.
José Luis RUBIERA
Kelme - Costa Blanca
58.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
59.
Mirko GUALDI
Team Polti
60.
Alexandre MOOS
Saeco - Cannondale 00'44"
61.
Íñigo CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi
62.
David PLAZA ROMERO
Cofidis
63.
Massimo GIUNTI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
64.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Avianca - Telecom - Kelme
65.
José Ramón URIARTE
Festina - Lotus
66.
Vitaly KOKORINE
Saeco - Cannondale
67.
Federico MUÑOZ FERNÁNDEZ
Avianca - Telecom - Kelme
68.
Luis Ricardo MESA SAAVEDRA
Avianca - Telecom - Kelme
69.
Niki AEBERSOLD
Post Swiss Team
70.
Paolo SAVOLDELLI
Saeco - Cannondale
71.
Eleuterio ANGUITA
Estepona en Marcha - Brepac
72.
Cristiano FRATTINI
Brescialat - Liquigas
73.
Jean-Cyril ROBIN
US Postal Service
74.
Gilberto SIMONI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
75.
Alberto LEANIZBARRUTIA
Once
76.
Laurent MADOUAS
Lotto - Mobistar
77.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
78.
Gianluca VALOTI
Team Polti
79.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus
80.
Vincent CALI
Casino - Ag2r
81.
Serhiy GONCHAR
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
82.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Estepona en Marcha - Brepac
83.
Maurizio FRIZZO
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
84.
Daniel ATIENZA
Team Polti
85.
Santiago BLANCO GIL
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
86.
Pierre BOURQUENOUD
Post Swiss Team
87.
Julio Cesar AGUIRRE CABRERA
Avianca - Telecom - Kelme
88.
Viatcheslav EKIMOV
US Postal Service 01'52"
89.
José Jaime "Chepe" GONZÁLEZ PICO
Kelme - Costa Blanca
90.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom 05'25"
91.
Steve DE WOLF
Lotto - Mobistar
92.
Frédéric BESSY
Casino - Ag2r 08'49"
93.
Elio AGGIANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
95.
Alessandro BERTOLINI
Cofidis 10'17"
96.
Christian VAN DE VELDE
US Postal Service
97.
Mariano PICCOLI
Brescialat - Liquigas
98.
Georg TOTSCHNIG
Team Deutsche Telekom
99.
Ruslan IVANOV
Brescialat - Liquigas
100.
Gianni BUGNO
Mapei - Bricobi
101.
Chris PEERS
Lotto - Mobistar 00'00"
102.
Thierry MARICHAL
Lotto - Mobistar 10'17"
103.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
104.
Philipp BUSCHOR
Saeco - Cannondale
105.
José Luis RODRÍGUEZ GARCÍA
Kelme - Costa Blanca
106.
Bart VOSKAMP
TVM - Farm Frites
107.
Herminio DÍAZ ZABALA
Once
108.
Salvatore COMMESSO
Saeco - Cannondale
109.
Andrei ZINTCHENKO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 15'56"
110.
Serguei SMETANINE
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
111.
Leon VAN BON
Rabobank
112.
Victor MORATILLA
Estepona en Marcha - Brepac
113.
Martin RITTSEL
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
114.
Koos MOERENHOUT
Rabobank 16'22"
115.
Michael RICH
Saeco - Cannondale
116.
Olivier PERRAUDEAU
Crédit Agricole
117.
Lauri AUS
Casino - Ag2r
118.
Steven DE JONGH
TVM - Farm Frites
119.
Cédric VASSEUR
Crédit Agricole
120.
Peter MEINERT NIELSEN
US Postal Service
121.
Michaël BLAUDZUN
Team Deutsche Telekom
122.
Luis María DÍAZ DE OTAZU
Once
123.
Marc LOTZ
Rabobank
124.
Aitor GARMENDIA
Banesto
125.
Marc WAUTERS
Rabobank
126.
Daniël PARADIS
Post Swiss Team
127.
Harald MORSCHER
Saeco - Cannondale
128.
Joan LLANERAS ROSSELLÓ
US Postal Service
129.
Richard CHASSOT
Post Swiss Team
130.
Joona LAUKKA
Lotto - Mobistar
131.
Matias CAGIGAS AMEDO
Estepona en Marcha - Brepac
132.
Daniele CONTRINI
Brescialat - Liquigas
133.
Ivan CERIOLI
Estepona en Marcha - Brepac
134.
Maurizio FONDRIEST
Cofidis
135.
Christophe AGNOLUTTO
Casino - Ag2r
136.
Giancarlo RAIMONDI
Brescialat - Liquigas
137.
Cristian SALVATO
Team Polti
138.
Sven TEUTENBERG
US Postal Service
139.
Francisco LEON
Avianca - Telecom - Kelme
140.
Roger BEUCHAT
Post Swiss Team
141.
Marcel WÜST
Festina - Lotus 19'53"
142.
Bert DIETZ
Team Deutsche Telekom
143.
Jan SCHAFFRATH
Team Deutsche Telekom
144.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Costa Blanca
145.
Guido TRENTIN
Vini Caldirola - Longoni Sport
146.
Jonathan VAUGHTERS
US Postal Service
147.
Max VAN HEESWIJK
Rabobank
148.
Grzegorz GWIAZDOWSKI
Cofidis
149.
Sergei OUTCHAKOV
TVM - Farm Frites
150.
Uwe PESCHEL
Estepona en Marcha - Brepac
151.
Davide BRAMATI
Mapei - Bricobi
152.
Michel LAFIS
TVM - Farm Frites
153.
Didier ROUS
Festina - Lotus
154.
Henk VOGELS
Crédit Agricole
155.
Servais KNAVEN
TVM - Farm Frites
156.
Anthony ROKIA
Team Polti
157.
Cyril BOS
Crédit Agricole
158.
German NIETO
Estepona en Marcha - Brepac
159.
Armand DE LAS CUEVAS
Banesto
160.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites
161.
Tristan HOFFMAN
TVM - Farm Frites
162.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom
163.
Andreas KLÖDEN
Team Deutsche Telekom
164.
Rodolfo MASSI
Casino - Ag2r 23'22"
165.
Guido WIRZ
Post Swiss Team
166.
Mauro ZINETTI
Team Polti
167.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Euskaltel - Euskadi
168.
Dirk MÜLLER
Team Deutsche Telekom
169.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Euskaltel - Euskadi

Stage information

Start, finish: Stage 8. Palma de Mallorca - Palma de Mallorca

Distance: 182 km

Date: 12 September 1998