Tour de Suisse 2000  |  General Classification    

64th edition

General Classification

14 June 2000 - 22 June 2000

Rider Team Time
1.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin 34h01'05"
2.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo 00'14"
3.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo 00'26"
4.
Sven MONTGOMERY
Francaise des Jeux 01'42"
5.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom 02'07"
6.
Richard VIRENQUE
Team Polti 02'22"
7.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step 02'40"
8.
Michael BOOGERD
Rabobank 05'13"
9.
Oscar MASON
Mercatone Uno - Albacom 06'21"
10.
Daniel ATIENZA
Saeco - Valli & Valli 06'40"
11.
Roland MEIER
Cofidis 06'48"
12.
Marco FINCATO
Fassa Bortolo 07'55"
13.
Eddy MAZZOLENI
Team Polti 08'35"
14.
Andrei TETERYUK
Liquigas - Pata 09'14"
15.
Massimo CIGANA
Mercatone Uno - Albacom 09'35"
16.
Grischa NIERMANN
Rabobank 10'46"
17.
Michele BARTOLI
Mapei - Quick Step 10'53"
18.
Gorazd ŠTANGELJ
Liquigas - Pata 12'27"
19.
Pascal HERVÉ
Team Polti 12'54"
20.
Thomas MÜHLBACHER
Team Gerolsteiner 15'25"
21.
Giuseppe GUERINI
Team Deutsche Telekom 18'50"
22.
Daniële DE PAOLI
Mercatone Uno - Albacom 20'34"
23.
Armin MEIER
Saeco - Valli & Valli 21'21"
24.
Christian CHARRIERE
Phonak 21'42"
25.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom 23'16"
26.
Matthias BUXHOFER
Phonak
27.
Christian HEULE
Post Swiss Team 25'28"
28.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin 26'11"
29.
Mauro GIANETTI
Vini Caldirola - Sidermec 26'47"
30.
Stephan GOTTSCHLING
Post Swiss Team 28'10"
31.
Massimiliano LELLI
Cofidis 29'38"
32.
Stefano CATTAI
Liquigas - Pata 30'07"
33.
Marc WAUTERS
Rabobank 30'27"
34.
Daniel SCHNIDER
Francaise des Jeux 30'52"
35.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo 31'39"
36.
Stefano GARZELLI
Mercatone Uno - Albacom 32'46"
37.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom 33'33"
38.
Niki AEBERSOLD
Rabobank 34'14"
39.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo 35'48"
40.
Marcel STRAUSS
Post Swiss Team 37'15"
41.
Sven TEUTENBERG
Team Gerolsteiner 38'37"
42.
Mario AERTS
Lotto - Adecco 38'39"
43.
Francesco SECCHIARI
Saeco - Valli & Valli 41'25"
44.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin 41'52"
45.
Alberto ELLI
Team Deutsche Telekom 48'42"
46.
Pierre BOURQUENOUD
Phonak 48'52"
47.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank 50'48"
48.
Fred RODRIGUEZ
Mapei - Quick Step 55'33"
49.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 57'33"
50.
Stefan RÜTIMANN
Vini Caldirola - Sidermec 57'50"
51.
Markus ZBERG
Rabobank 1h01'38"
52.
Fabio SACCHI
Team Polti 1h01'49"
53.
Peter WROLICH
Team Gerolsteiner 1h02'05"
54.
Jens HEPPNER
Team Deutsche Telekom 1h03'03"
55.
Massimo DONATI
Vini Caldirola - Sidermec 1h04'53"
56.
Rene STADELMANN
Phonak 1h05'55"
57.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom 1h11'56"
58.
Alexandre VINOKOUROV
Team Deutsche Telekom 1h13'29"
59.
René HASELBACHER
Team Gerolsteiner 1h14'07"
60.
Nico MATTAN
Cofidis 1h14'23"
61.
Massimiliano MORI
Saeco - Valli & Valli 1h16'11"
62.
Salvatore COMMESSO
Saeco - Valli & Valli 1h18'43"
63.
Marc LOTZ
Rabobank 1h19'58"
64.
Massimo PODENZANA
Mercatone Uno - Albacom 1h22'20"
65.
Juan Manuel GÁRATE CEPA
Lampre - Daikin 1h23'20"
66.
Steve ZAMPIERI
Mercury Cycling Team - Mannheim Auctions 1h23'41"
67.
Peter FARAZIJN
Cofidis 1h25'16"
68.
Svein Gaute HØLESTØL
Team Gerolsteiner 1h27'48"
69.
Ellis RASTELLI
Liquigas - Pata 1h28'42"
70.
Stefano ZANINI
Mapei - Quick Step 1h30'38"
71.
Christian POOS
Post Swiss Team 1h31'26"
72.
Leonardo GIORDANI
Fassa Bortolo 1h32'36"
73.
Serge BAGUET
Lotto - Adecco 1h33'05"
74.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - Sidermec 1h37'31"
75.
Pietro ZUCCONI
Vini Caldirola - Sidermec 1h38'40"
76.
Frank HØJ
Francaise des Jeux 1h45'08"
77.
Rossano BRASI
Team Polti 1h46'21"
78.
Chris PEERS
Cofidis 1h46'22"
79.
Rolf SØRENSEN
Rabobank 1h46'38"
80.
Thierry MARICHAL
Lotto - Adecco 1h48'34"
81.
Pierre ACKERMANN
Post Swiss Team 1h49'48"
82.
Christophe MENGIN
Francaise des Jeux 1h50'06"
83.
David TANI
Mapei - Quick Step 1h52'41"
84.
Igor PUGACI
Saeco - Valli & Valli 1h56'35"
85.
Christian SIDLER
Post Swiss Team 1h57'31"
86.
Kirk WILLETT
Mercury Cycling Team - Mannheim Auctions 1h58'09"
87.
Tom STEELS
Mapei - Quick Step 2h01'31"
88.
Mirko CREPALDI
Team Polti 2h07'54"
89.
Marco ARTUNGHI
Mercatone Uno - Albacom 2h10'25"