CdM

Clasica San Sebastian 2001

21st edition

228 km

11 August 2001

Rider Team Time
1.
Laurent JALABERT
Team CSC - Tiscali 5h17'54"
2.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo
3.
Davide REBELLIN
Liquigas - Pata
4.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo
5.
Serge BAGUET
Lotto - Adecco 26"
6.
Stefano GARZELLI
Mapei - Quick Step 34"
7.
Piotr WADECKI
Domo - Farm Frites - Latexco
8.
Andrea FERRIGATO
Alessio
9.
Erik DEKKER
Rabobank
10.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca
11.
Fausto DOTTI
Liquigas - Pata
12.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
13.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step
14.
Gerhard TRAMPUSCH
Team Deutsche Telekom
15.
Mirko CELESTINO
Saeco
16.
Marco SERPELLINI
Lampre - Daikin
17.
Axel MERCKX
Domo - Farm Frites - Latexco
18.
Michele BARTOLI
Mapei - Quick Step
19.
Bobby JULICH
Crédit Agricole
20.
Cristian MORENI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
21.
Gianni FARESIN
Liquigas - Pata
22.
César GARCÍA CALVO
Relax - Fuenlabrada
23.
Marco GILI
Tacconi Sport - Vini Caldirola
24.
Nico MATTAN
Cofidis
25.
Marco PINOTTI
Lampre - Daikin
26.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
iBanesto.com
27.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
28.
Andrei TCHMIL
Lotto - Adecco
29.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com
30.
Michaël BLAUDZUN
Team CSC - Tiscali
31.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Adecco
32.
Christophe RINERO
Cofidis
33.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
34.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites - Latexco
35.
Félix GARCÍA CASAS
Festina - Lotus
36.
Christophe BRANDT
Lotto - Adecco
37.
Fernando ESCARTÍN COTI
Team Coast - Buffalo
38.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - Quick Step
39.
Roberto SGAMBELLURI
Team Deutsche Telekom
40.
Alberto ELLI
Team Deutsche Telekom
41.
Gianluca BORTOLAMI
Tacconi Sport - Vini Caldirola
42.
Andrei KIVILEV
Cofidis
43.
Levi LEIPHEIMER
US Postal Service
44.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo
45.
José Antonio PECHARROMÁN FABIÁN
Jazztel - Costa de Almeria
46.
Niklas AXELSSON
Mercury - Viatel
47.
Stefano CATTAI
Liquigas - Pata
48.
Ángel Luis CASERO MORENO
Festina - Lotus
49.
Laurent DUFAUX
Saeco
50.
Geert VERHEYEN
Rabobank
51.
Ivan GOTTI
Alessio
52.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - Quick Step
53.
Marco VELO
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
54.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski
55.
Massimo DONATI
Tacconi Sport - Vini Caldirola
56.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
57.
Viatcheslav EKIMOV
US Postal Service
58.
Markus ZBERG
Rabobank 02'41"
59.
Massimiliano LELLI
Cofidis
60.
Michael ANDERSSON
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
61.
Antonio FLECHA
Relax - Fuenlabrada
62.
Íñigo CHAURREAU BERNÁRDEZ
Euskaltel - Euskadi
63.
Romāns VAINŠTEINS
Domo - Farm Frites - Latexco
64.
Martin HVASTIJA
Alessio 06'49"
65.
Stefano CASAGRANDA
Alessio
66.
Fabio SACCHI
Saeco
67.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
O.N.C.E. - Eroski
68.
Beat ZBERG
Rabobank
69.
Hernán Darío MUÑOZ GIRALDO
Relax - Fuenlabrada
70.
Gorka GONZÁLEZ LARRAÑAGA
Euskaltel - Euskadi
71.
Benoît JOACHIM
US Postal Service
72.
Karsten KROON
Rabobank
73.
George HINCAPIE
US Postal Service
74.
Andrey MIZOUROV
Team Deutsche Telekom
75.
Jens VOIGT
Crédit Agricole
76.
Ángel CASTRESANA DEL VAL
Euskaltel - Euskadi
77.
Steven KLEYNEN
Domo - Farm Frites - Latexco
78.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
79.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
80.
Aitor GARMENDIA ARBILLA
Team Coast - Buffalo
81.
Jakob Storm PIIL
Team CSC - Tiscali
82.
Antonio CRUZ
US Postal Service
83.
Juan Miguel CUENCA MARTINEZ
Kelme - Costa Blanca
84.
José María JIMÉNEZ SASTRE
iBanesto.com
85.
Mario AERTS
Lotto - Adecco
86.
Stive VERMAUT
Lotto - Adecco
87.
Daniel CLAVERO SEBASTIÁN
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
88.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada
89.
Raphael SCHWEDA
Team Coast - Buffalo
90.
Eleuterio ANGUITA HINOJOSA
Jazztel - Costa de Almeria
91.
Peter FARAZIJN
Cofidis
92.
Plamen STOYANOV
Mercury - Viatel 11'03"
93.
Peter LUTTENBERGER
Tacconi Sport - Vini Caldirola
94.
Sascha HENRIX
Team Coast - Buffalo
95.
Ricardo VALDÉS PRIETO
Jazztel - Costa de Almeria
96.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
97.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
98.
Glenn D'HOLLANDER
Lotto - Adecco
99.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Team CSC - Tiscali
100.
Pavel PADRNOS
Saeco
101.
Florent BRARD
Festina - Lotus
102.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
103.
Daniële DE PAOLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
104.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com
105.
Leon VAN BON
Mercury - Viatel
106.
Cristiano FRATTINI
Liquigas - Pata
107.
José Javier GÓMEZ GOZALO
Kelme - Costa Blanca
108.
Matthias KESSLER
Team Deutsche Telekom
109.
Rolf HUSER
Team Coast - Buffalo
110.
Niki AEBERSOLD
Team Coast - Buffalo
111.
Rubens BERTOGLIATI
Lampre - Daikin
112.
Tomáš KONEČNÝ
Domo - Farm Frites - Latexco
113.
Guennadi MIKHAILOV
Lotto - Adecco
114.
Mauro RADAELLI
Tacconi Sport - Vini Caldirola 13'29"
115.
Mauro GEROSA
Tacconi Sport - Vini Caldirola
116.
Gianluca SIRONI
Tacconi Sport - Vini Caldirola
117.
Imanol AYESTARÁN ODRIOZOLA
Relax - Fuenlabrada
118.
Alexis RODRIGUEZ HERNANDEZ
Kelme - Costa Blanca
119.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Kelme - Costa Blanca
120.
Marcelino GARCÍA ALONSO
Team CSC - Tiscali
121.
Inigo CUESTA LÓPEZ DE CASTRO
Cofidis
122.
Diego FERRARI
Tacconi Sport - Vini Caldirola
123.
Joseba BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
124.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
125.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
126.
David ARROYO DURAN
O.N.C.E. - Eroski
127.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
128.
Justin SPINELLI
Saeco
129.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
130.
Gorka ARRIZABALAGA AGUIRRE
Euskaltel - Euskadi
131.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole
132.
Anthony MORIN
Crédit Agricole
133.
Pascal CHANTEUR
Festina - Lotus
134.
Frédéric BESSY
Crédit Agricole
135.
Nicolas JALABERT
Team CSC - Tiscali
136.
Kim KIRCHEN
Fassa Bortolo
137.
Maurizio CARAVAGGIO
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
138.
Guido TRENTIN
Cofidis
139.
Matthew WHITE
US Postal Service
140.
Chris PEERS
Cofidis
141.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom
142.
Elio AGGIANO
Mapei - Quick Step
143.
Oscar MASON
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
144.
Giuseppe GUERINI
Team Deutsche Telekom
145.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank
146.
Roberto PETITO
Fassa Bortolo
147.
Paolo SAVOLDELLI
Saeco
148.
Johan VERSTREPEN
Lampre - Daikin
149.
Mauro ZANETTI
Alessio
150.
Steffen KJÆRGAARD
US Postal Service 15'33"
151.
Pascal LINO
Festina - Lotus
152.
Fabio MARCHESIN
Liquigas - Pata 16'43"
153.
Davide CASAROTTO
Alessio
154.
Alessandro BERTOLINI
Alessio
155.
Thorsten RUND
Team Coast - Buffalo
156.
Ramon BIANCHI
Liquigas - Pata
157.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Kelme - Costa Blanca

Race information

Distance: 228 km

Date: 11 August 2001