CdM

Clasica San Sebastian 2002

22nd edition

227 km

10 August 2002

Rider Team Time
1.
Laurent JALABERT
Team CSC - Tiscali 5h47'29"
2.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco - Longoni Sport
3.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin
4.
Andrei KIVILEV
Cofidis
5.
Dario FRIGO
Tacconi Sport - Emmegi
6.
Danilo DI LUCA
Saeco - Longoni Sport 35"
7.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step
8.
Nico MATTAN
Cofidis
9.
Laurent DUFAUX
Alessio
10.
Guennadi MIKHAILOV
Lotto - Adecco 41"
11.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Mapei - Quick Step
12.
Mirko CELESTINO
Saeco - Longoni Sport
13.
Marco SERPELLINI
Lampre - Daikin
14.
Oskar CAMENZIND
Phonak
15.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner
16.
Michele BARTOLI
Fassa Bortolo
17.
Richard VIRENQUE
Domo - Farm Frites
18.
Udo BÖLTS
Team Telekom
19.
Mario AERTS
Lotto - Adecco
20.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
21.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step
22.
Benjamin NOVAL GONZÁLEZ
Relax - Fuenlabrada
23.
Andrea PERON
Team CSC - Tiscali
24.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r Prévoyance
25.
Antonio COLÓM MAS
Relax - Fuenlabrada
26.
Beat ZBERG
Rabobank
27.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak
28.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Phonak
29.
Marc WAUTERS
Rabobank
30.
Antonio FLECHA
iBanesto.com
31.
Raffaele FERRARA
Alessio
32.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo
33.
Massimiliano LELLI
Cofidis
34.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner
35.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
36.
Francisco MANCEBO PÉREZ
iBanesto.com
37.
Nicki SØRENSEN
Team CSC - Tiscali
38.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Adecco
39.
Sergio PÉREZ GÓMEZ
Relax - Fuenlabrada
40.
Axel MERCKX
Domo - Farm Frites
41.
Cadel EVANS
Mapei - Quick Step
42.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
43.
Mikel ZARRABEITIA URANGA
O.N.C.E. - Eroski
44.
Marcos Antonio SERRANO RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
45.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo
46.
Lance ARMSTRONG
US Postal Service
47.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski
48.
Michael RASMUSSEN
Team CSC - Tiscali
49.
Santiago BLANCO GIL
iBanesto.com
50.
Ivan BASSO
Fassa Bortolo
51.
Viatcheslav EKIMOV
US Postal Service 04'45"
52.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
53.
Cédric VASSEUR
Cofidis
54.
Fabio SACCHI
Saeco - Longoni Sport
55.
Gorka GERRIKAGOITIA ARRIEN
Euskaltel - Euskadi
56.
Ruggero BORGHI
Tacconi Sport - Emmegi
57.
Andrey KASHECHKIN
Domo - Farm Frites
58.
Pavel TONKOV
Lampre - Daikin
59.
Alexandre MOOS
Phonak
60.
Daniel SCHNIDER
Phonak
61.
Christophe BRANDT
Lotto - Adecco
62.
Nicolas PORTAL
Ag2r Prévoyance
63.
Sergey YAKOVLEV
Team Telekom
64.
Gilberto SIMONI
Saeco - Longoni Sport
65.
José Luis REBOLLO AGUADO
Relax - Fuenlabrada
66.
Bobby JULICH
Team Telekom
67.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
68.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner
69.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo
70.
Ludovic TURPIN
Ag2r Prévoyance
71.
Massimo DONATI
Tacconi Sport - Emmegi
72.
Cristian MORENI
Alessio
73.
Christophe ORIOL
Ag2r Prévoyance
74.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada 05'33"
75.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi 06'02"
76.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada 07'15"
77.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Tiscali
78.
Pedro DÍAZ LOBATO
Jazztel - Costa de Almeria 08'20"
79.
Matthé PRONK
Rabobank
80.
Frédéric BESSY
Crédit Agricole
81.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
82.
Stefan SCHUMACHER
Team Telekom
83.
Mauro GEROSA
Tacconi Sport - Emmegi
84.
Íñigo CHAURREAU BERNÁRDEZ
Ag2r Prévoyance
85.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Kelme - Costa Blanca
86.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca
87.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Phonak
88.
Michaël BLAUDZUN
Team CSC - Tiscali
89.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r Prévoyance
90.
Gorka ARRIZABALAGA AGUIRRE
Euskaltel - Euskadi
91.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
92.
Gustavo Mario TOLEDO
Jazztel - Costa de Almeria
93.
Ruslan IVANOV
Alessio
94.
Ellis RASTELLI
Gerolsteiner
95.
Stuart O'GRADY
Crédit Agricole
96.
Peter LUTTENBERGER
Tacconi Sport - Emmegi
97.
Giampaolo CARUSO
O.N.C.E. - Eroski
98.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Alessio
99.
Steven KLEYNEN
Domo - Farm Frites
100.
Bingen FERNÁNDEZ BUSTINZA
Cofidis
101.
Gorazd ŠTANGELJ
Fassa Bortolo
102.
José Vicente GARCÍA ACOSTA
iBanesto.com
103.
Andrea FERRIGATO
Alessio
104.
Alessandro BERTOLINI
Alessio
105.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada
106.
Ricardo VALDÉS PRIETO
Jazztel - Costa de Almeria
107.
Antonio CRUZ
US Postal Service
108.
Jorge CAPITÁN PEREGRINA
Relax - Fuenlabrada
109.
Serge BAGUET
Lotto - Adecco
110.
Salvatore COMMESSO
Saeco - Longoni Sport
111.
Dmitri GAYNITDINOV
Tacconi Sport - Emmegi
112.
Pietro ZUCCONI
Tacconi Sport - Emmegi
113.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step
114.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
115.
José Bento AZEVEDO CARVALHO
O.N.C.E. - Eroski
116.
Alessio GALLETTI
Saeco - Longoni Sport
117.
Rubens BERTOGLIATI
Lampre - Daikin
118.
Romāns VAINŠTEINS
Domo - Farm Frites
119.
Marcelino GARCÍA ALONSO
Team CSC - Tiscali 12'13"
120.
Bram DE GROOT
Rabobank
121.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Team CSC - Tiscali
122.
Alessandro CORTINOVIS
Lampre - Daikin
123.
José Antonio PECHARROMÁN FABIÁN
Jazztel - Costa de Almeria
124.
Christophe DETILLOUX
Lotto - Adecco
125.
Tom STREMERSCH
Lotto - Adecco
126.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole
127.
Maximilian SCIANDRI
Lampre - Daikin
128.
Reto BERGMANN
Phonak
129.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco - Longoni Sport
130.
Kevin LIVINGSTON
Team Telekom
131.
Franco PELLIZOTTI
Alessio
132.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank
133.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN RUIZ DE GAUNA
Euskaltel - Euskadi
134.
Gianluca SIRONI
Tacconi Sport - Emmegi
135.
Igor FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
136.
Sven MONTGOMERY
Fassa Bortolo
137.
Stephane BERGES
Ag2r Prévoyance
138.
Michael BOOGERD
Rabobank
139.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com
140.
Denis MENCHOV
iBanesto.com
141.
Thierry LODER
Ag2r Prévoyance
142.
Bert GRABSCH
Phonak
143.
Anthony LANGELLA
Crédit Agricole
144.
Addy ENGELS
Rabobank
145.
Carlos Ramón GOLBANO GARCÍA
Jazztel - Costa de Almeria 16'33"
146.
Michael BARRY
US Postal Service 20'03"
147.
David KOPP
Team Telekom 21'16"
148.
René HASELBACHER
Gerolsteiner 21'22"
149.
Cédric HERVÉ
Crédit Agricole
150.
Elio AGGIANO
Mapei - Quick Step
151.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner
152.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca
153.
Jorge FERRÍO LUQUE
Jazztel - Costa de Almeria
154.
Johan MUSEEUW
Domo - Farm Frites
155.
Wilfried CRETSKENS
Domo - Farm Frites
156.
Juan Carlos GUILLAMÓN RUIZ
Jazztel - Costa de Almeria
157.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca
158.
Fred RODRIGUEZ
Domo - Farm Frites
159.
José Cayetano JULIÁ CEGARRA
Kelme - Costa Blanca
160.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Kelme - Costa Blanca

Race information

Distance: 227 km

Date: 10 August 2002