CdM

Clasica San Sebastian 2003

23rd edition

227 km

9 August 2003

Rider Team Time
1.
Paolo BETTINI
Quick Step - Davitamon 5h44'42"
2.
Ivan BASSO
Fassa Bortolo
3.
Danilo DI LUCA
Saeco 20"
4.
Francesco CASAGRANDE
Lampre
5.
Andrea NOÈ
Alessio 23"
6.
Gorka GERRIKAGOITIA ARRIEN
Euskaltel - Euskadi 33"
7.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner
8.
Michael BOOGERD
Rabobank 34"
9.
Michael RASMUSSEN
Rabobank 37"
10.
Paolo VALOTI
Domina Vacanze - Elitron 01'53"
11.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco 01'54"
12.
Stefano GARZELLI
Vini Caldirola - So.Di
13.
Richard VIRENQUE
Quick Step - Davitamon
14.
Mirko CELESTINO
Saeco
15.
George HINCAPIE
US Postal Service p/b Berry Floor
16.
Luca PAOLINI
Quick Step - Davitamon
17.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Domina Vacanze - Elitron
18.
Beat ZBERG
Rabobank
19.
Marco SERPELLINI
Lampre
20.
Ludovic TURPIN
Ag2r
21.
Patrik SINKEWITZ
Quick Step - Davitamon
22.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski
23.
David DE LA FUENTE RASILLA
Vini Caldirola - So.Di
24.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Domo
25.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
26.
Axel MERCKX
Lotto - Domo
27.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r
28.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Bianchi
29.
Oskar CAMENZIND
Phonak Hearing Systems
30.
Antonio COLÓM MAS
Relax - Fuenlabrada
31.
Antonio FLECHA
iBanesto.com
32.
Christophe BRANDT
Lotto - Domo
33.
David LATASA LASA
Kelme - Costa Blanca
34.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r
35.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
36.
Massimiliano LELLI
Cofidis
37.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner
38.
David MONCOUTIÉ
Cofidis
39.
Laurent DUFAUX
Alessio
40.
Ángel Luis CASERO MORENO
Team Bianchi
41.
Ruben LOBATO ELVIRA
Domina Vacanze - Elitron
42.
José Bento AZEVEDO CARVALHO
O.N.C.E. - Eroski
43.
David CAÑADA GRACIA
Quick Step - Davitamon
44.
Daniele NARDELLO
Team Telekom
45.
Michele SCARPONI
Domina Vacanze - Elitron
46.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
iBanesto.com
47.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis
48.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Fuenlabrada
49.
Alessandro BERTOLINI
Alessio 06'50"
50.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner
51.
Yann TOURNIER
Crédit Agricole
52.
Lennie Lange KRISTENSEN
Team CSC - Imax
53.
Josep JUFRÉ POU
Relax - Fuenlabrada
54.
Andrea FERRIGATO
Alessio
55.
Nicolas JALABERT
Team CSC - Imax
56.
Gerhard TRAMPUSCH
Gerolsteiner
57.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Paternina - Costa de Almeria
58.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre
59.
Íñigo CHAURREAU BERNÁRDEZ
Ag2r
60.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
61.
Alexandr KOLOBNEV
Domina Vacanze - Elitron
62.
Davide FRATTINI
Alessio
63.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Phonak Hearing Systems
64.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Alessio
65.
Marco MILESI
Vini Caldirola - So.Di
66.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Imax
67.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
68.
Jorge FERRÍO LUQUE
Paternina - Costa de Almeria
69.
Filippo SIMEONI
Domina Vacanze - Elitron
70.
Nicki SØRENSEN
Team CSC - Imax
71.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Phonak Hearing Systems
72.
Mario AERTS
Team Telekom
73.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Fassa Bortolo
74.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo
75.
Massimo GIUNTI
Domina Vacanze - Elitron
76.
Andrea PERON
Team CSC - Imax
77.
Sergey YAKOVLEV
Team Telekom
78.
David MILLAR
Cofidis
79.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
80.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner
81.
Viatcheslav EKIMOV
US Postal Service p/b Berry Floor
82.
Oscar MASON
Vini Caldirola - So.Di
83.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
84.
Raphael SCHWEDA
Team Bianchi
85.
Serge BAGUET
Lotto - Domo
86.
Peter VAN PETEGEM
Lotto - Domo
87.
Romāns VAINŠTEINS
Vini Caldirola - So.Di
88.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC - Imax
89.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
90.
Christophe MOREAU
Crédit Agricole 12'05"
91.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
92.
Pierrick FÉDRIGO
Crédit Agricole
93.
Benoît JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor
94.
Carles TORRENT TARRÉS
Paternina - Costa de Almeria
95.
José Antonio GARRIDO LIMA
Paternina - Costa de Almeria
96.
Daniel ATIENZA
Cofidis
97.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
98.
Ángel CASTRESANA DEL VAL
O.N.C.E. - Eroski
99.
Bingen FERNÁNDEZ BUSTINZA
Cofidis
100.
Matthias KESSLER
Team Telekom
101.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
102.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak Hearing Systems
103.
Rafael CASERO MORENO
Paternina - Costa de Almeria
104.
José Antonio PECHARROMÁN FABIÁN
Paternina - Costa de Almeria
105.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Labarca 2 - Café Baqué
106.
Marzio BRUSEGHIN
Fassa Bortolo
107.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon
108.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
109.
Benoît POILVET
Crédit Agricole
110.
Thorsten RUND
Team Bianchi
111.
José Luis MARTÍNEZ JIMÉNEZ
Paternina - Costa de Almeria
112.
Bram DE GROOT
Rabobank
113.
Koos MOERENHOUT
Lotto - Domo
114.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Quick Step - Davitamon
115.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
116.
Marcos Antonio SERRANO RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
117.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
118.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com
119.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Imax
120.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski
121.
Santos GONZÁLEZ CAPILLA
Domina Vacanze - Elitron
122.
Domingo José SEGADO SÁNCHEZ
Paternina - Costa de Almeria
123.
Davide BRAMATI
Quick Step - Davitamon
124.
Niki AEBERSOLD
Phonak Hearing Systems
125.
Félix GARCÍA CASAS
Team Bianchi
126.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com
127.
Bobby JULICH
Team Telekom
128.
Alexandre VINOKOUROV
Team Telekom
129.
Eddy MAZZOLENI
Vini Caldirola - So.Di
130.
José Vicente GARCÍA ACOSTA
iBanesto.com
131.
Daniele CONTRINI
Gerolsteiner
132.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com
133.
Giuseppe GUERINI
Team Telekom
134.
Eddy RATTI
Lampre
135.
Nicolas PORTAL
Ag2r
136.
Christophe ORIOL
Ag2r
137.
José Manuel MAESTRE RODRÍGUEZ
Relax - Fuenlabrada
138.
Alexandre MOOS
Phonak Hearing Systems
139.
Adolfo GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
140.
Raffaele FERRARA
Alessio
141.
Stéphane AUGÉ
Crédit Agricole 16'46"
142.
Gonzalo BAYARRI ESTEVE
Phonak Hearing Systems 24'56"
143.
Stephane BERGES
Ag2r 25'51"

Race information

Distance: 227 km

Date: 9 August 2003