CdM

Clasica San Sebastian 2004

24th edition

227 km

7 August 2004

Rider Team Time
1.
Miguel Ángel MARTIN PERDIGUERO
Saunier Duval - Prodir 5h18'35"
2.
Paolo BETTINI
Quick Step - Davitamon
3.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner
4.
Marcos Antonio SERRANO RODRÍGUEZ
Liberty Seguros
5.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Relax - Bodysol
6.
Ivan BASSO
Team CSC 06"
7.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner
8.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Domo 01'19"
9.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Saunier Duval - Prodir 01'35"
10.
Markus ZBERG
Gerolsteiner 01'39"
11.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
12.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Lampre
13.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Fassa Bortolo
14.
Cristian MORENI
Alessio - Bianchi
15.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Relax - Bodysol
16.
Tadej VALJAVEC
Phonak
17.
Richard VIRENQUE
Quick Step - Davitamon
18.
Mirko CELESTINO
Saeco
19.
Erik DEKKER
Rabobank
20.
Stefano GARZELLI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
21.
Damiano CUNEGO
Saeco
22.
Bobby JULICH
Team CSC
23.
Carlos GARCÍA QUESADA
Comunidad Valenciana - Kelme
24.
David HERRERO LLORENTE
Costa de Almeria - Paternina
25.
Filippo SIMEONI
Domina Vacanze
26.
Christophe ORIOL
Ag2r
27.
Axel MERCKX
Lotto - Domo
28.
Giampaolo CARUSO
Liberty Seguros
29.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
30.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Saunier Duval - Prodir
31.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
US Postal Service p/b Berry Floor 04'28"
32.
Gianluca SIRONI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 05'24"
33.
José Vicente GARCÍA ACOSTA
Illes Balears - Banesto
34.
Fränk SCHLECK
Team CSC
35.
Cédric VASSEUR
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
36.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Costa de Almeria - Paternina
37.
Paolo BOSSONI
Lampre
38.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner
39.
Oskar CAMENZIND
Phonak
40.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre
41.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Illes Balears - Banesto
42.
Peio ARREITUNANDIA QUINTERO
Café Baqué
43.
David LÓPEZ GARCÍA
Café Baqué
44.
Johann TSCHOPP
Phonak
45.
Rubén PLAZA MOLINA
Comunidad Valenciana - Kelme
46.
Serge BAGUET
Lotto - Domo
47.
Marco FERTONANI
Phonak
48.
Allan DAVIS
Liberty Seguros
49.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Saunier Duval - Prodir
50.
José Antonio PECHARROMÁN FABIÁN
Quick Step - Davitamon
51.
Patrik SINKEWITZ
Quick Step - Davitamon
52.
Daniel RINCON QUINTANA
US Postal Service p/b Berry Floor
53.
Stéphane GOUBERT
Ag2r
54.
Guido TRENTIN
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
55.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
56.
George HINCAPIE
US Postal Service p/b Berry Floor
57.
José Bento AZEVEDO CARVALHO
US Postal Service p/b Berry Floor
58.
Danilo DI LUCA
Saeco
59.
Evgeni PETROV
Saeco
60.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Fassa Bortolo
61.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Comunidad Valenciana - Kelme
62.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir
63.
Erik ZABEL
T-Mobile Team 09'33"
64.
Josep JUFRE POU
Relax - Bodysol
65.
Marzio BRUSEGHIN
Fassa Bortolo
66.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank
67.
Laurent BROCHARD
Ag2r
68.
Pavel TONKOV
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
69.
Scott SUNDERLAND
Alessio - Bianchi
70.
Daniele NARDELLO
T-Mobile Team
71.
Daniel SCHNIDER
Phonak
72.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r
73.
Michael BOOGERD
Rabobank
74.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
75.
Michael RASMUSSEN
Rabobank
76.
Denis MENCHOV
Illes Balears - Banesto
77.
Vladimir KARPETS
Illes Balears - Banesto
78.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco
79.
Luca PAOLINI
Quick Step - Davitamon
80.
Íñigo CHAURREAU BERNÁRDEZ
Ag2r 11'14"
81.
Sergei IVANOV
T-Mobile Team
82.
Roberto SGAMBELLURI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
83.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
84.
Andrea NOÈ
Alessio - Bianchi
85.
José Luis REBOLLO
Relax - Bodysol
86.
Alessandro BERTOLINI
Alessio - Bianchi
87.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner
88.
Gorazd ŠTANGELJ
Saeco
89.
Mikel ELGEZABAL FERNANDEZ
Costa de Almeria - Paternina
90.
Bert ROESEMS
Relax - Bodysol
91.
Daniel ATIENZA
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
92.
Andrej HAUPTMAN
Lampre
93.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Alessio - Bianchi
94.
Francisco PALACIOS
Café Baqué
95.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
96.
Massimiliano GENTILI
Domina Vacanze
97.
Gorka GONZÁLEZ LARRAÑAGA
Euskaltel - Euskadi
98.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Quick Step - Davitamon
99.
Nacor BURGOS
Relax - Bodysol
100.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r
101.
Alexandr KOLOBNEV
Domina Vacanze
102.
Moisés DUEÑAS NEVADO
Relax - Bodysol
103.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
104.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
105.
David LATASA LASA
Comunidad Valenciana - Kelme
106.
Ronny SCHOLZ
Gerolsteiner
107.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio - Bianchi
108.
Michele SCOTTO D'ABUSCO
Lampre
109.
Jonathan GONZALEZ RIOS
Costa de Almeria - Paternina
110.
Mauro GEROSA
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
111.
Wim VANSEVENANT
Lotto - Domo
112.
Leif HOSTE
Lotto - Domo
113.
Marco SERPELLINI
Gerolsteiner
114.
Marc WAUTERS
Rabobank
115.
Pieter WEENING
Rabobank
116.
Alexandre MOOS
Phonak
117.
Karsten KROON
Rabobank
118.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi
119.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
120.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Liberty Seguros
121.
Giuseppe GUERINI
T-Mobile Team
122.
Johan VAN SUMMEREN
Relax - Bodysol
123.
Glenn D'HOLLANDER
Lotto - Domo
124.
Salvatore COMMESSO
Saeco
125.
Dario ANDRIOTTO
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
126.
Aitor PEREZ ARRIETA
Café Baqué 15'57"
127.
David CAÑADA GRACIA
Saunier Duval - Prodir
128.
Jon DEL RIO ARTEAGA
Costa de Almeria - Paternina
129.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco
130.
Franco PELLIZOTTI
Alessio - Bianchi
131.
Jokin ORMAETXEA BADIOLA
Costa de Almeria - Paternina
132.
Santiago BOTERO
T-Mobile Team
133.
Massimo IANNETTI
Domina Vacanze
134.
Nicolas INAUDI
Ag2r
135.
Raffaele FERRARA
Alessio - Bianchi
136.
Dario David CIONI
Fassa Bortolo
137.
Michele SCARPONI
Domina Vacanze
138.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Costa de Almeria - Paternina
139.
Mauro ZINETTI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie

Race information

Distance: 227 km

Date: 7 August 2004