Vuelta a España 2001  |  Stage 8. Reinosa - Alto de la Cruz de la Demanda   

56th edition

195 km, 15 September 2001

Rider Team Time
1.
José María JIMÉNEZ SASTRE
iBanesto.com 4h43'01"
2.
Joseba BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski 23"
3.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com 28"
4.
Levi LEIPHEIMER
US Postal Service 30"
5.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
6.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - Quick Step 47"
7.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi 48"
8.
Iñigo CUESTA
Cofidis 57"
9.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service 01'00"
10.
Angel Luis CASERO MORENO
Festina - Lotus 01'02"
11.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca 01'11"
12.
David MILLAR
Cofidis 01'36"
13.
Carlos SASTRE CANDIL
O.N.C.E. - Eroski
14.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
15.
Fernando ESCARTÍN
Team Coast - Buffalo
16.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
17.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 01'42"
18.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Kelme - Costa Blanca
19.
Santiago BLANCO GIL
iBanesto.com
20.
Franco PELLIZOTTI
Alessio 01'57"
21.
Giuliano FIGUERAS
Panaria - Fiordo 02'02"
22.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin 02'08"
23.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
24.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS
25.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Festina - Lotus
26.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski
27.
David PLAZA ROMERO
Festina - Lotus
28.
José Luis RUBIERA
US Postal Service 02'16"
29.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS 02'18"
30.
José Luis REBOLLO
Festina - Lotus 02'41"
31.
Richard VIRENQUE
Domo - Farm Frites - Latexco 02'43"
32.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi 02'46"
33.
Tomáš KONEČNÝ
Domo - Farm Frites - Latexco
34.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca
35.
Beat ZBERG
Rabobank
36.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step 02'55"
37.
Igor PUGACI
Saeco 02'59"
38.
Daniel ATIENZA
Cofidis 03'09"
39.
Massimiliano LELLI
Cofidis 03'14"
40.
Geert VERHEYEN
Rabobank 03'27"
41.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada 03'29"
42.
Peter FARAZIJN
Cofidis 03'37"
43.
João Paulo SILVA
Milaneza - MSS
44.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites - Latexco
45.
José Antonio PECHARROMÁN
Jazztel - Costa de Almeria 03'43"
46.
Guido TRENTIN
Cofidis
47.
Daniële DE PAOLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 04'07"
48.
Massimo GIUNTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 04'09"
49.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step
50.
Steven KLEYNEN
Domo - Farm Frites - Latexco
51.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi 04'12"
52.
Aitor GARMENDIA
Team Coast - Buffalo 04'28"
53.
Roberto CONTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 04'32"
54.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Festina - Lotus
55.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 04'42"
56.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
57.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis 04'50"
58.
Thorwald VENEBERG
Rabobank 05'08"
59.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca 05'17"
60.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Relax - Fuenlabrada 05'19"
61.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada 05'40"
62.
Matthé PRONK
Rabobank 06'01"
63.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada 06'13"
64.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin 06'24"
65.
Jörg LUDEWIG
Saeco 06'43"
66.
Victoriano FERNANDEZ
Milaneza - MSS 07'06"
67.
Daniel CLAVERO
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
68.
Cesar GARCIA CALVO
Relax - Fuenlabrada
69.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca 08'18"
70.
Cristian MORENI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 08'42"
71.
Filippo SIMEONI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 09'11"
72.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
73.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski 10'52"
74.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom 11'25"
75.
Paolo SAVOLDELLI
Saeco
76.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Mapei - Quick Step
77.
Steve DE WOLF
Domo - Farm Frites - Latexco
78.
Wilfried CRETSKENS
Domo - Farm Frites - Latexco
79.
Mauro GIANETTI
Team Coast - Buffalo
80.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
81.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
82.
Alex ZÜLLE
Team Coast - Buffalo
83.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
84.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus
85.
Eleuterio ANGUITA
Jazztel - Costa de Almeria
86.
Serguei SMETANINE
Jazztel - Costa de Almeria
87.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Eroski
88.
William Chann MCRAE
US Postal Service
89.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Mapei - Quick Step
90.
Ivan GOTTI
Alessio
91.
Santos GONZALEZ CAPILLA
O.N.C.E. - Eroski
92.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom
93.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service
94.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
95.
Jan SCHAFFRATH
Team Deutsche Telekom
96.
Rolf HUSER
Team Coast - Buffalo
97.
Rafael CASERO MORENO
Festina - Lotus
98.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
99.
Antonio CRUZ
US Postal Service
100.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
101.
Kyrylo POSPYEYEV
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
102.
Claude LAMOUR
Cofidis
103.
Stephan SCHRECK
Team Deutsche Telekom
104.
Niki AEBERSOLD
Team Coast - Buffalo
105.
Antonio VARRIALE
Panaria - Fiordo
106.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
107.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi
108.
Melchor MAURI PRAT
Milaneza - MSS
109.
Jan BOVEN
Rabobank
110.
Marco PINOTTI
Lampre - Daikin
111.
Marc LOTZ
Rabobank
112.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
113.
Jorge CAPITÁN PEREGRINA
Relax - Fuenlabrada
114.
Stefano CASAGRANDA
Alessio
115.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
116.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com
117.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Euskaltel - Euskadi
118.
Sergey MATVEYEV
Panaria - Fiordo
119.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
120.
Marco PANTANI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
121.
Roberto SGAMBELLURI
Team Deutsche Telekom
122.
Carlos Alberto CARNEIRO SILVA
Milaneza - MSS
123.
Alberto ELLI
Team Deutsche Telekom
124.
Dariusz BARANOWSKI
iBanesto.com
125.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Panaria - Fiordo
126.
Frank HØJ
Team Coast - Buffalo
127.
Michael ANDERSSON
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
128.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
129.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
130.
Raphael SCHWEDA
Team Coast - Buffalo
131.
Addy ENGELS
Rabobank
132.
Vladimir DUMA
Panaria - Fiordo
133.
Martin HVASTIJA
Alessio
134.
Pedro DÍAZ LOBATO
Jazztel - Costa de Almeria
135.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 11'51"
136.
Glenn MAGNUSSON
Domo - Farm Frites - Latexco
137.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 12'02"
138.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com 12'12"
139.
Aitor KINTANA
Jazztel - Costa de Almeria
140.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin
141.
Carlos Ramon GOLBANO
Jazztel - Costa de Almeria
142.
Yauheni SENIUSHKIN
Panaria - Fiordo
143.
Benoît JOACHIM
US Postal Service 12'23"
144.
Nathan O'NEILL
Panaria - Fiordo 12'30"
145.
Luciano André PAGLIARINI MENDONÇA
Lampre - Daikin 12'33"
146.
Karsten KROON
Rabobank
147.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 13'07"
148.
Alberto VINALE
Alessio 13'22"
149.
David FERNANDEZ DOMINGO
Relax - Fuenlabrada 13'44"
150.
José Angel VIDAL
Kelme - Costa Blanca
151.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Kelme - Costa Blanca
152.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step
153.
Robert HUNTER
Lampre - Daikin 13'58"
154.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
155.
Alexandr SHEFER
Alessio 14'03"
156.
Andreas KLIER
Team Deutsche Telekom 14'26"
157.
Alessio GALLETTI
Saeco 14'35"
158.
Dario PIERI
Saeco
159.
Thorsten NITSCHE
Saeco 14'46"
160.
Ricardo VALDÉS PRIETO
Jazztel - Costa de Almeria 15'39"
161.
Carlos TORRENT TARRES
Jazztel - Costa de Almeria 16'01"
162.
Davide CASAROTTO
Alessio 16'07"
163.
Elio AGGIANO
Mapei - Quick Step
164.
Luca PAOLINI
Mapei - Quick Step 16'24"
165.
Eddy RATTI
Mapei - Quick Step
166.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 16'27"
167.
Julian DEAN
US Postal Service 17'04"
168.
Robbie MCEWEN
Domo - Farm Frites - Latexco 17'24"
169.
Filippo PERFETTO
Panaria - Fiordo 18'31"
170.
Renato SILVA
Milaneza - MSS 18'35"
171.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada
172.
Ruslan IVANOV
Alessio
173.
Biagio CONTE
Saeco
174.
Andrea TONTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
175.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Jazztel - Costa de Almeria
176.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
177.
Janek TOMBAK
Cofidis
178.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
iBanesto.com
179.
Matthew WHITE
US Postal Service 19'04"
180.
Sven TEUTENBERG
Festina - Lotus
181.
Leif HOSTE
Domo - Farm Frites - Latexco
182.
Salvatore COMMESSO
Saeco 19'39"

Stage information

Start, finish: Stage 8. Reinosa - Alto de la Cruz de la Demanda

Race Type: Mountain stage

Distance: 195 km

Date: 15 September 2001