Vuelta a España 2001  |  Stage 7. Torrelavega - Torrelavega I.T.T.   

56th edition

44 km, 14 September 2001

Rider Team Time
1.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca 55'09"
2.
Levi LEIPHEIMER
US Postal Service 29"
3.
David PLAZA ROMERO
Festina - Lotus 44"
4.
Angel Luis CASERO MORENO
Festina - Lotus 01'04"
5.
Joseba BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski 01'26"
6.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca 01'27"
7.
Nathan O'NEILL
Panaria - Fiordo 01'46"
8.
David MILLAR
Cofidis 01'49"
9.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
10.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski 02'20"
11.
Sergey MATVEYEV
Panaria - Fiordo 02'34"
12.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus 02'40"
13.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca 02'47"
14.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca 02'48"
15.
Carlos SASTRE CANDIL
O.N.C.E. - Eroski 02'49"
16.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Eroski
17.
Aitor GARMENDIA
Team Coast - Buffalo 02'50"
18.
Beat ZBERG
Rabobank 03'03"
19.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service 03'05"
20.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi 03'13"
21.
José Luis RUBIERA
US Postal Service 03'20"
22.
Massimiliano LELLI
Cofidis 03'21"
23.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com 03'29"
24.
Alberto ELLI
Team Deutsche Telekom 03'34"
25.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Festina - Lotus 03'39"
26.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca 03'44"
27.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step 03'46"
28.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - Quick Step 03'49"
29.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com 03'50"
30.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service 03'52"
31.
Iñigo CUESTA
Cofidis 03'56"
32.
Leif HOSTE
Domo - Farm Frites - Latexco 04'02"
33.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Mapei - Quick Step 04'11"
34.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
iBanesto.com 04'18"
35.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS 04'20"
36.
Dariusz BARANOWSKI
iBanesto.com 04'23"
37.
Robert HUNTER
Lampre - Daikin 04'24"
38.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step 04'29"
39.
José Luis REBOLLO
Festina - Lotus 04'34"
40.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi 04'36"
41.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Kelme - Costa Blanca 04'40"
42.
Fernando ESCARTÍN
Team Coast - Buffalo 04'43"
43.
Ruslan IVANOV
Alessio 04'48"
44.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski 04'50"
45.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus 04'53"
46.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Festina - Lotus 05'00"
47.
Paolo SAVOLDELLI
Saeco 05'04"
48.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
49.
Eddy RATTI
Mapei - Quick Step 05'05"
50.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
51.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step 05'11"
52.
Alex ZÜLLE
Team Coast - Buffalo 05'12"
53.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis 05'13"
54.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS 05'14"
55.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Panaria - Fiordo 05'17"
56.
Massimo GIUNTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 05'21"
57.
José María JIMÉNEZ SASTRE
iBanesto.com 05'23"
58.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 05'25"
59.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
60.
Marco PINOTTI
Lampre - Daikin 05'28"
61.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Relax - Fuenlabrada 05'35"
62.
Cesar GARCIA CALVO
Relax - Fuenlabrada 05'37"
63.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Kelme - Costa Blanca 05'46"
64.
Guido TRENTIN
Cofidis
65.
Santiago BLANCO GIL
iBanesto.com 05'47"
66.
Vladimir DUMA
Panaria - Fiordo 05'50"
67.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi
68.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Mapei - Quick Step 05'51"
69.
Wilfried CRETSKENS
Domo - Farm Frites - Latexco 05'52"
70.
Daniel ATIENZA
Cofidis 05'53"
71.
Roberto CONTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
72.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com 05'54"
73.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com 05'57"
74.
Franco PELLIZOTTI
Alessio 05'58"
75.
Jan BOVEN
Rabobank
76.
Antonio VARRIALE
Panaria - Fiordo 06'03"
77.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
78.
Pavel PADRNOS
Saeco 06'05"
79.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca 06'07"
80.
Giuliano FIGUERAS
Panaria - Fiordo 06'08"
81.
Matthé PRONK
Rabobank 06'09"
82.
João Paulo SILVA
Milaneza - MSS 06'13"
83.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 06'16"
84.
Carlos TORRENT TARRES
Jazztel - Costa de Almeria 06'17"
85.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
86.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada 06'19"
87.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski 06'22"
88.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
89.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin 06'25"
90.
Steven KLEYNEN
Domo - Farm Frites - Latexco
91.
Tomáš KONEČNÝ
Domo - Farm Frites - Latexco 06'30"
92.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Euskaltel - Euskadi 06'33"
93.
Eleuterio ANGUITA
Jazztel - Costa de Almeria 06'37"
94.
Jörg LUDEWIG
Saeco
95.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada 06'38"
96.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com 06'40"
97.
Rafael CASERO MORENO
Festina - Lotus 06'42"
98.
José Antonio PECHARROMÁN
Jazztel - Costa de Almeria 06'45"
99.
Sven TEUTENBERG
Festina - Lotus 06'46"
100.
Geert VERHEYEN
Rabobank
101.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom 06'47"
102.
Michael ANDERSSON
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
103.
Igor PUGACI
Saeco 06'51"
104.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 06'52"
105.
Cristian MORENI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 06'54"
106.
Carlos Alberto CARNEIRO SILVA
Milaneza - MSS 06'55"
107.
Alberto VINALE
Alessio
108.
Alexandr SHEFER
Alessio 06'59"
109.
William Chann MCRAE
US Postal Service 07'01"
110.
Luca PAOLINI
Mapei - Quick Step 07'04"
111.
David FERNANDEZ DOMINGO
Relax - Fuenlabrada 07'08"
112.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada 07'11"
113.
Roberto SGAMBELLURI
Team Deutsche Telekom 07'12"
114.
Richard VIRENQUE
Domo - Farm Frites - Latexco 07'15"
115.
Peter FARAZIJN
Cofidis 07'17"
116.
Victoriano FERNANDEZ
Milaneza - MSS 07'18"
117.
Thorwald VENEBERG
Rabobank 07'21"
118.
Biagio CONTE
Saeco 07'23"
119.
Kyrylo POSPYEYEV
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 07'25"
120.
Andreas KLIER
Team Deutsche Telekom 07'27"
121.
Antonio CRUZ
US Postal Service
122.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites - Latexco 07'29"
123.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin 07'30"
124.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 07'31"
125.
Frank HØJ
Team Coast - Buffalo
126.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin 07'32"
127.
Alessio GALLETTI
Saeco 07'33"
128.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi 07'36"
129.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi 07'38"
130.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom
131.
Daniële DE PAOLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 07'39"
132.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
133.
Daniel CLAVERO
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
134.
Benoît JOACHIM
US Postal Service 07'41"
135.
Jorge CAPITÁN PEREGRINA
Relax - Fuenlabrada 07'42"
136.
José Angel VIDAL
Kelme - Costa Blanca 07'46"
137.
Jan SCHAFFRATH
Team Deutsche Telekom 07'47"
138.
Stephan SCHRECK
Team Deutsche Telekom 07'48"
139.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
140.
Niki AEBERSOLD
Team Coast - Buffalo 07'49"
141.
Ricardo VALDÉS PRIETO
Jazztel - Costa de Almeria 07'51"
142.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin 07'52"
143.
Luciano André PAGLIARINI MENDONÇA
Lampre - Daikin 07'53"
144.
Thorsten NITSCHE
Saeco 07'56"
145.
Rolf HUSER
Team Coast - Buffalo 07'57"
146.
Ivan GOTTI
Alessio 08'00"
147.
Stefano CASAGRANDA
Alessio 08'06"
148.
Raphael SCHWEDA
Team Coast - Buffalo 08'08"
149.
Melchor MAURI PRAT
Milaneza - MSS 08'10"
150.
Addy ENGELS
Rabobank 08'15"
151.
Martin HVASTIJA
Alessio 08'19"
152.
Yauheni SENIUSHKIN
Panaria - Fiordo 08'20"
153.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 08'24"
154.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 08'25"
155.
Karsten KROON
Rabobank
156.
Serguei SMETANINE
Jazztel - Costa de Almeria 08'26"
157.
Salvatore COMMESSO
Saeco 08'28"
158.
Andrea TONTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 08'31"
159.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS 08'38"
160.
Santos GONZALEZ CAPILLA
O.N.C.E. - Eroski
161.
Julian DEAN
US Postal Service 08'40"
162.
Marco PANTANI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 08'42"
163.
Dario PIERI
Saeco 08'46"
164.
Mauro GIANETTI
Team Coast - Buffalo
165.
Elio AGGIANO
Mapei - Quick Step 08'48"
166.
Carlos Ramon GOLBANO
Jazztel - Costa de Almeria
167.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Jazztel - Costa de Almeria 08'49"
168.
Steve DE WOLF
Domo - Farm Frites - Latexco 08'53"
169.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom 09'05"
170.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 09'08"
171.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
172.
Aitor KINTANA
Jazztel - Costa de Almeria 09'15"
173.
Filippo SIMEONI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 09'20"
174.
Marc LOTZ
Rabobank 09'22"
175.
Renato SILVA
Milaneza - MSS 09'23"
176.
Claude LAMOUR
Cofidis 09'27"
177.
Robbie MCEWEN
Domo - Farm Frites - Latexco 09'46"
178.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 09'56"
179.
Glenn MAGNUSSON
Domo - Farm Frites - Latexco 10'01"
180.
Matthew WHITE
US Postal Service 10'08"
181.
Davide CASAROTTO
Alessio 10'34"
182.
Janek TOMBAK
Cofidis 11'11"
183.
Filippo PERFETTO
Panaria - Fiordo 12'06"
184.
Pedro DÍAZ LOBATO
Jazztel - Costa de Almeria 13'42"

Stage information

Start, finish: Stage 7. Torrelavega - Torrelavega I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 44 km

Date: 14 September 2001