Vuelta a España 2002  |  Stage 11. Alcobendas - Collado Villalba   

57th edition

166 km, 18 September 2002

Rider Team Time
1.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com 3h55'54"
2.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
3.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS 02"
4.
David MILLAR
Cofidis 09"
5.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo
6.
Danilo DI LUCA
Saeco - Longoni Sport
7.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
8.
Gilberto SIMONI
Saeco - Longoni Sport
9.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
10.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service
11.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
12.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Team Coast
13.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Kelme - Costa Blanca
14.
Joseba BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
15.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Coast
16.
Felix GARCIA CASAS
BigMat - Auber 93
17.
Guido TRENTIN
Cofidis
18.
Fernando ESCARTÍN
Team Coast
19.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
20.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca
21.
Oskar CAMENZIND
Phonak 02'21"
22.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com 02'23"
23.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada
24.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step
25.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
26.
Gerrit GLOMSER
Saeco - Longoni Sport
27.
Steven KLEYNEN
Domo - Farm Frites
28.
José Antonio GARRIDO LIMA
Jazztel - Costa de Almeria
29.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada
30.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Alessio
31.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak
32.
David PLAZA ROMERO
Team Coast
33.
Sylwester SZMYD
Tacconi Sport - Emmegi
34.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski
35.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Milaneza - MSS
36.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS
37.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski
38.
Rafael CASERO MORENO
Jazztel - Costa de Almeria
39.
Massimiliano LELLI
Cofidis
40.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
41.
Santiago BLANCO GIL
iBanesto.com
42.
Gorazd ŠTANGELJ
Fassa Bortolo
43.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
44.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
45.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
46.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Team Coast
47.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco - Longoni Sport
48.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo
49.
Daniel ATIENZA
Cofidis
50.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi 02'31"
51.
José Luis RUBIERA
US Postal Service 02'34"
52.
Christian VAN DE VELDE
US Postal Service 04'09"
53.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco - Longoni Sport 05'11"
54.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
55.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r 05'34"
56.
José Antonio PECHARROMÁN
Jazztel - Costa de Almeria 05'57"
57.
Matthias KESSLER
Team Telekom
58.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
59.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r 06'27"
60.
Médéric CLAIN
Cofidis
61.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step
62.
Andrej HAUPTMAN
Tacconi Sport - Emmegi
63.
Andris REISS
Index - Alexia Alluminio
64.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
65.
Jorge FERRIO LUQUE
Jazztel - Costa de Almeria
66.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo
67.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com
68.
Antonio COLÓM MAS
Relax - Fuenlabrada
69.
Carlos TORRENT TARRES
Jazztel - Costa de Almeria
70.
João Paulo SILVA
Milaneza - MSS
71.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
72.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio
73.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca
74.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca
75.
Aitor KINTANA
BigMat - Auber 93
76.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
77.
Reto BERGMANN
Phonak
78.
Erik ZABEL
Team Telekom 11'34"
79.
Denis ZANETTE
Fassa Bortolo
80.
Nicola LODA
Fassa Bortolo
81.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin
82.
Rolf ALDAG
Team Telekom
83.
Fabio SACCHI
Saeco - Longoni Sport
84.
Robert BARTKO
Team Telekom
85.
Patrick CALCAGNI
Tacconi Sport - Emmegi
86.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
87.
Dario GADEO FERNANDEZ
Jazztel - Costa de Almeria
88.
Koos MOERENHOUT
Domo - Farm Frites
89.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
90.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
91.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
92.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
93.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski
94.
Aitor GARMENDIA
Team Coast
95.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
96.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
97.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Phonak
98.
Daniel SCHNIDER
Phonak
99.
Bert GRABSCH
Phonak
100.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r
101.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
102.
Angelo FURLAN
Alessio
103.
José AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski
104.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS
105.
Mauro ZANETTI
Alessio
106.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
107.
David ZABRISKIE
US Postal Service
108.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca
109.
Serguei SMETANINE
Jazztel - Costa de Almeria 13'24"
110.
Jurgen VAN GOOLEN
Domo - Farm Frites
111.
Marco VELO
Fassa Bortolo
112.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
113.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
114.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com
115.
Cyril SAUGRAIN
BigMat - Auber 93
116.
Diego FERRARI
Tacconi Sport - Emmegi
117.
Benoît SALMON
Phonak
118.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
iBanesto.com
119.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin
120.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
121.
Steffen KJÆRGAARD
US Postal Service
122.
Pavel TONKOV
Lampre - Daikin
123.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom
124.
Daniel BECKE
Team Coast
125.
Raffaele FERRARA
Alessio
126.
Giuseppe DI GRANDE
Index - Alexia Alluminio
127.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
128.
Andreas KLIER
Team Telekom
129.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites
130.
Andreas KLÖDEN
Team Telekom
131.
Peter LUTTENBERGER
Tacconi Sport - Emmegi
132.
Nicolas PORTAL
Ag2r
133.
Christophe ORIOL
Ag2r
134.
Charles WEGELIUS
Mapei - Quick Step
135.
Fabrizio GUIDI
Team Coast
136.
Matthew WHITE
US Postal Service
137.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service
138.
Giovanni LOMBARDI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
139.
Melchor MAURI PRAT
Milaneza - MSS
140.
Elio AGGIANO
Mapei - Quick Step
141.
Daniele BENNATI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
142.
Antonio CRUZ
US Postal Service
143.
Leonardo BERTAGNOLLI
Saeco - Longoni Sport
144.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin 15'16"
145.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
146.
Zoran KLEMENČIČ
Tacconi Sport - Emmegi
147.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Mapei - Quick Step
148.
Ruben LOBATO ELVIRA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
149.
Alessandro GUERRA
Index - Alexia Alluminio
150.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
151.
Pietro ZUCCONI
Tacconi Sport - Emmegi
152.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Team Coast
153.
Alexei SIVAKOV
BigMat - Auber 93
154.
Paolo BOSSONI
Tacconi Sport - Emmegi 15'19"
155.
Leif HOSTE
Domo - Farm Frites
156.
Johan VERSTREPEN
Lampre - Daikin
157.
Alberto VINALE
Alessio
158.
Sven TEUTENBERG
Phonak 20'54"
159.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada 21'51"
160.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
161.
Guillaume AUGER
BigMat - Auber 93
162.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada
163.
Sébastien TALABARDON
BigMat - Auber 93
164.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Jazztel - Costa de Almeria
165.
Andrey KASHECHKIN
Domo - Farm Frites
166.
Milan KADLEC
Lampre - Daikin
167.
Robert SASSONE
Cofidis
168.
Jeroen BLIJLEVENS
Domo - Farm Frites

Stage information

Start, finish: Stage 11. Alcobendas - Collado Villalba

Race Type: Mountain stage

Distance: 166 km

Date: 18 September 2002