GT

Vuelta a España 2005  |  General Classification    

60th edition

General Classification

27 August 2005 - 18 September 2005

Rider Team Time
1.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Liberty Seguros - Würth Team 82h22'55"
2.
Denis MENCHOV
Rabobank 04'36"
3.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC 04'54"
4.
Francisco MANCEBO
Illes Balears - Caisse d'Epargne 05'58"
5.
Carlos GARCÍA QUESADA
Comunidad Valenciana 08'06"
6.
Rubén PLAZA MOLINA
Comunidad Valenciana 11'36"
7.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
T-Mobile Team 13'22"
8.
Thomas DANIELSON
Discovery Channel Pro Cycling Team 16'38"
9.
Mauricio Alberto ARDILA CANO
Davitamon - Lotto 18'15"
10.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
Quick Step - Innergetic 18'31"
11.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi 20'12"
12.
Michele SCARPONI
Liberty Seguros - Würth Team 31'44"
13.
David BLANCO RODRIGUEZ
Comunidad Valenciana 34'57"
14.
Koos MOERENHOUT
Davitamon - Lotto 35'03"
15.
Josep JUFRE POU
Relax - Fuenlabrada 35'33"
16.
Mario AERTS
Davitamon - Lotto 36'18"
17.
Daniel ATIENZA
Cofidis, Le Credit par Telephone 36'23"
18.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Illes Balears - Caisse d'Epargne 37'14"
19.
Marcos Antonio SERRANO
Liberty Seguros - Würth Team 38'37"
20.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Illes Balears - Caisse d'Epargne 40'45"
21.
Alexandre BOTCHAROV
Crédit Agricole 42'14"
22.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi 47'46"
23.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC 50'35"
24.
Sylwester SZMYD
Lampre - Caffita 50'50"
25.
Stijn DEVOLDER
Discovery Channel Pro Cycling Team
26.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak Hearing Systems 51'54"
27.
Joan HORRACH RIPPOLL
Illes Balears - Caisse d'Epargne 52'44"
28.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Phonak Hearing Systems 54'14"
29.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Relax - Fuenlabrada 1h01'14"
30.
Iñigo CUESTA
Saunier Duval - Prodir 1h05'23"
31.
José Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Fuenlabrada 1h10'27"
32.
Christian VAN DE VELDE
Team CSC 1h12'29"
33.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Fassa Bortolo 1h16'37"
34.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit par Telephone 1h17'07"
35.
Adolfo GARCÍA QUESADA
Comunidad Valenciana 1h18'47"
36.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir 1h19'40"
37.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Comunidad Valenciana 1h23'58"
38.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Saunier Duval - Prodir 1h25'59"
39.
Nicki SØRENSEN
Team CSC 1h26'55"
40.
Joseba BELOKI DORRONSORO
Liberty Seguros - Würth Team 1h27'19"
41.
Patrick CALCAGNI
Liquigas - Bianchi 1h29'02"
42.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Comunidad Valenciana 1h29'53"
43.
Gorka GONZÁLEZ LARRAÑAGA
Euskaltel - Euskadi 1h31'32"
44.
Rolf ALDAG
T-Mobile Team 1h32'00"
45.
Daniele NARDELLO
T-Mobile Team 1h33'00"
46.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi 1h33'55"
47.
Moisés DUEÑAS NEVADO
Relax - Fuenlabrada 1h35'38"
48.
Ángel VICIOSO ARCOS
Liberty Seguros - Würth Team 1h35'49"
49.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Innergetic 1h36'18"
50.
Vicente David BERNABEU ARMENGOL
Comunidad Valenciana 1h41'58"
51.
Gilberto SIMONI
Lampre - Caffita 1h42'07"
52.
Rafael CASERO MORENO
Saunier Duval - Prodir 1h42'40"
53.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Illes Balears - Caisse d'Epargne 1h43'06"
54.
Heinrich HAUSSLER
Gerolsteiner 1h46'51"
55.
Alexandr KOLOBNEV
Rabobank 1h48'27"
56.
Juan FUENTES ANGULLO
Lampre - Caffita 1h49'17"
57.
Michael BARRY
Discovery Channel Pro Cycling Team 1h50'14"
58.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Discovery Channel Pro Cycling Team 1h50'15"
59.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Saunier Duval - Prodir 1h50'23"
60.
Giampaolo CARUSO
Liberty Seguros - Würth Team 1h54'50"
61.
Charles WEGELIUS
Liquigas - Bianchi 1h55'00"
62.
Jorge GARCIA MARIN
Relax - Fuenlabrada 2h01'24"
63.
Erik ZABEL
T-Mobile Team 2h03'07"
64.
Nicolas VOGONDY
Crédit Agricole 2h04'51"
65.
Andrea PERON
Team CSC 2h08'15"
66.
Thomas ZIEGLER
Gerolsteiner 2h08'16"
67.
Christophe LE MÉVEL
Crédit Agricole 2h10'54"
68.
Bram DE GROOT
Rabobank 2h12'11"
69.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Saunier Duval - Prodir 2h14'42"
70.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada 2h15'21"
71.
David LATASA
Comunidad Valenciana 2h15'24"
72.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Illes Balears - Caisse d'Epargne 2h16'07"
73.
Linus GERDEMANN
Team CSC 2h22'01"
74.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Illes Balears - Caisse d'Epargne 2h22'04"
75.
Anthony CHARTEAU
Bouygues Telecom 2h28'52"
76.
David LÓPEZ GARCÍA
Euskaltel - Euskadi 2h29'41"
77.
Marcus BURGHARDT
T-Mobile Team 2h30'11"
78.
Ignacio GUTIÉRREZ CATALUÑA
Phonak Hearing Systems 2h30'22"
79.
Alberto ONGARATO
Fassa Bortolo 2h30'45"
80.
Dariusz BARANOWSKI
Liberty Seguros - Würth Team 2h34'51"
81.
Rik VERBRUGGHE
Quick Step - Innergetic 2h34'58"
82.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux 2h38'14"
83.
Alessandro CORTINOVIS
Domina Vacanze 2h39'25"
84.
Preben VAN HECKE
Davitamon - Lotto 2h39'53"
85.
Staf SCHEIRLINCKX
Cofidis, Le Credit par Telephone 2h43'33"
86.
Lorenzo BERNUCCI
Fassa Bortolo 2h43'34"
87.
Martin ELMIGER
Phonak Hearing Systems 2h44'01"
88.
Sven MONTGOMERY
Gerolsteiner 2h45'39"
89.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 2h48'10"
90.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Liberty Seguros - Würth Team 2h48'24"
91.
Andreas MATZBACHER
Lampre - Caffita 2h48'49"
92.
Thorwald VENEBERG
Rabobank 2h50'33"
93.
Sergio GHISALBERTI
Domina Vacanze 2h51'53"
94.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Saunier Duval - Prodir 2h54'33"
95.
Kevin DE WEERT
Quick Step - Innergetic 2h55'03"
96.
Bart DOCKX
Davitamon - Lotto 2h56'05"
97.
Aketza PEÑA IZA
Euskaltel - Euskadi 2h57'53"
98.
Leon VAN BON
Davitamon - Lotto 3h03'15"
99.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Relax - Fuenlabrada 3h04'01"
100.
Matej MUGERLI
Liquigas - Bianchi 3h05'13"
101.
Marco MARZANO
Lampre - Caffita 3h05'56"
102.
Thomas VOECKLER
Bouygues Telecom 3h07'48"
103.
Uwe PESCHEL
Gerolsteiner 3h08'45"
104.
Mauro GEROSA
Liquigas - Bianchi 3h09'04"
105.
Gert STEEGMANS
Davitamon - Lotto 3h10'05"
106.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Rabobank 3h12'15"
107.
Volker ORDOWSKI
Gerolsteiner 3h14'14"
108.
Andreas KLIER
T-Mobile Team 3h15'06"
109.
Ian MCLEOD
Francaise des Jeux 3h19'11"
110.
Devis MIORIN
Liquigas - Bianchi 3h21'18"
111.
Bernhard KOHL
T-Mobile Team 3h22'02"
112.
Magnus BÄCKSTEDT
Liquigas - Bianchi 3h24'00"
113.
Arnaud COYOT
Cofidis, Le Credit par Telephone 3h26'28"
114.
Marcus LJUNGQVIST
Liquigas - Bianchi 3h26'44"
115.
Giovanni LOMBARDI
Team CSC 3h27'29"
116.
André KORFF
T-Mobile Team 3h28'13"
117.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo 3h28'59"
118.
Marco ZANOTTI
Liquigas - Bianchi 3h29'02"
119.
Hervé DUCLOS LASSALLE
Cofidis, Le Credit par Telephone 3h32'26"
120.
Rafael NURITDINOV
Domina Vacanze 3h33'14"
121.
Nick GATES
Davitamon - Lotto 3h45'15"
122.
René HASELBACHER
Gerolsteiner 3h47'10"
123.
Frédéric FINOT
Francaise des Jeux 3h50'45"
124.
Allan JOHANSEN
Team CSC 3h57'26"
125.
Jimmy CASPER
Cofidis, Le Credit par Telephone 4h00'42"
126.
Benoît VAUGRENARD
Francaise des Jeux 4h04'09"
127.
Yohann GÈNE
Bouygues Telecom 4h16'57"