GT

Vuelta a España 2007  |  General classification    

62nd edition

General classification

1 September 2007 - 23 September 2007

Rider Team Time
1.
Denis MENCHOV
Rabobank 80h55'07"
2.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC 03'31"
3.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi 03'46"
4.
Cadel EVANS
Predictor - Lotto 03'56"
5.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Karpin Galicia 06'34"
6.
Vladimir EFIMKIN
Caisse d'Epargne 07'07"
7.
Vladimir KARPETS
Caisse d'Epargne 08'09"
8.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi 08'44"
9.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Liquigas 09'38"
10.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step - Innergetic 10'12"
11.
Maxime MONFORT
Cofidis, Le Credit par Telephone 10'37"
12.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Relax - Gam 13'07"
13.
Stéphane GOUBERT
Ag2r Prévoyance 14'13"
14.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne 17'36"
15.
Oliver ZAUGG
Gerolsteiner 19'00"
16.
Sylvain CHAVANEL
Cofidis, Le Credit par Telephone 22'19"
17.
Hubert DUPONT
Ag2r Prévoyance 29'33"
18.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Andalucia - Cajasur 31'41"
19.
Chris Anker SØRENSEN
Team CSC 32'24"
20.
Ludovic TURPIN
Ag2r Prévoyance 32'39"
21.
Roman KREUZIGER
Liquigas 33'21"
22.
Leonardo BERTAGNOLLI
Liquigas 37'16"
23.
David GARCIA DA PENA
Karpin Galicia 37'55"
24.
Rene MANDRI
Ag2r Prévoyance 44'11"
25.
Sylwester SZMYD
Lampre - Fondital 44'25"
26.
Wim VAN HUFFEL
Predictor - Lotto 44'56"
27.
Alexandre BOTCHAROV
Crédit Agricole 46'41"
28.
Mario AERTS
Predictor - Lotto 47'09"
29.
Joan HORRACH RIPPOLL
Caisse d'Epargne 48'52"
30.
Juan Manuel GÁRATE
Quick Step - Innergetic 49'10"
31.
Jurgen VAN GOOLEN
Discovery Channel Pro Cycling Team 49'50"
32.
Stef CLEMENT
Bouygues Telecom 50'03"
33.
David HERRERO LLORENTE
Karpin Galicia 50'28"
34.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Saunier Duval - Prodir 50'29"
35.
Volodymir GUSTOV
Team CSC 51'51"
36.
Chris HORNER
Predictor - Lotto 52'53"
37.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas 56'49"
38.
Ruben LOBATO ELVIRA
Saunier Duval - Prodir 58'38"
39.
Christian VAN DE VELDE
Team CSC 58'55"
40.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Saunier Duval - Prodir 59'45"
41.
Iñigo CUESTA
Team CSC 1h00'52"
42.
Koos MOERENHOUT
Rabobank 1h01'09"
43.
Marcus LJUNGQVIST
Team CSC 1h02'21"
44.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 1h04'02"
45.
Johannes FRÖHLINGER
Gerolsteiner 1h04'50"
46.
Geert VERHEYEN
Quick Step - Innergetic 1h05'56"
47.
Ángel VALLEJO DOMÍNGUEZ
Relax - Gam 1h07'11"
48.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r Prévoyance 1h09'59"
49.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Andalucia - Cajasur 1h10'33"
50.
Javier MEGIAS LEAL
Saunier Duval - Prodir 1h11'34"
51.
Alexandr KOLOBNEV
Team CSC 1h12'38"
52.
Karsten KROON
Team CSC 1h17'16"
53.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit par Telephone 1h19'21"
54.
Thomas LÖVKVIST
Francaise des Jeux 1h20'03"
55.
Joost POSTHUMA
Rabobank 1h20'47"
56.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia - Cajasur 1h22'11"
57.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit par Telephone 1h22'47"
58.
Stephan SCHRECK
T-Mobile Team 1h23'20"
59.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r Prévoyance 1h26'12"
60.
Yannick TALABARDON
Crédit Agricole 1h28'21"
61.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Saunier Duval - Prodir 1h28'39"
62.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne 1h29'06"
63.
Dionisio GALPARSORO MARTINEZ
Euskaltel - Euskadi 1h30'55"
64.
Daniele BENNATI
Lampre - Fondital 1h31'08"
65.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Relax - Gam 1h31'44"
66.
Alessandro VANOTTI
Liquigas 1h31'54"
67.
Mauricio Alberto ARDILA CANO
Rabobank 1h33'27"
68.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit par Telephone 1h34'01"
69.
Philippe GILBERT
Francaise des Jeux 1h35'29"
70.
Eduard VORGANOV
Karpin Galicia 1h39'00"
71.
Philip DEIGNAN
Ag2r Prévoyance 1h39'07"
72.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne 1h39'16"
73.
Erik ZABEL
Team Milram 1h40'08"
74.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi 1h41'18"
75.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi 1h43'31"
76.
Jason MCCARTNEY
Discovery Channel Pro Cycling Team 1h44'17"
77.
Scott DAVIS
T-Mobile Team 1h44'40"
78.
Renaud DION
Ag2r Prévoyance 1h47'26"
79.
Roy SENTJENS
Predictor - Lotto 1h47'54"
80.
Torsten HIEKMANN
Gerolsteiner 1h49'07"
81.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi 1h50'03"
82.
José Luis CARRASCO GÁMIZ
Andalucia - Cajasur 1h50'32"
83.
Addy ENGELS
Quick Step - Innergetic 1h50'51"
84.
Christophe KERN
Crédit Agricole 1h51'01"
85.
David LOOSLI
Lampre - Fondital 1h51'46"
86.
José Luis RUBIERA
Discovery Channel Pro Cycling Team 1h52'16"
87.
Marco MARZANO
Lampre - Fondital 1h52'45"
88.
Morris POSSONI
Lampre - Fondital 1h54'19"
89.
Adam HANSEN
T-Mobile Team 1h55'03"
90.
Carlos DA CRUZ
Francaise des Jeux 1h56'10"
91.
Juan OLMO MENACHO
Andalucia - Cajasur 1h58'30"
92.
Patrick CALCAGNI
Liquigas 2h00'54"
93.
Jean Marc MARINO
Crédit Agricole 2h01'48"
94.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi 2h03'46"
95.
Theo ELTINK
Rabobank 2h07'15"
96.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir 2h07'41"
97.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Karpin Galicia 2h08'15"
98.
Geoffroy LEQUATRE
Cofidis, Le Credit par Telephone 2h09'41"
99.
Raul GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Relax - Gam 2h12'17"
100.
Tim KLINGER
Gerolsteiner 2h12'57"
101.
Mauro DA DALTO
Liquigas 2h13'18"
102.
Manuel ORTEGA OCANA
Andalucia - Cajasur 2h14'46"
103.
Francisco Jose TERCIADO SACEDO
Relax - Gam 2h15'56"
104.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux 2h16'45"
105.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Karpin Galicia 2h18'24"
106.
Markus FOTHEN
Gerolsteiner 2h19'02"
107.
Andrea MOLETTA
Gerolsteiner 2h22'56"
108.
Jorge GARCIA MARIN
Relax - Gam 2h23'26"
109.
Marc DE MAAR
Rabobank 2h23'41"
110.
Enrico FRANZOI
Lampre - Fondital 2h25'00"
111.
Bart DOCKX
Predictor - Lotto 2h26'25"
112.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank 2h27'08"
113.
Vincent JÉRÔME
Bouygues Telecom 2h28'31"
114.
Francisco Jose MARTINEZ PEREZ
Andalucia - Cajasur 2h30'18"
115.
Martin MÜLLER
Team Milram 2h30'58"
116.
Kevin HULSMANS
Quick Step - Innergetic 2h31'55"
117.
Marco VELO
Team Milram 2h32'15"
118.
Claudio CORIONI
Lampre - Fondital 2h32'57"
119.
Alexandre USOV
Ag2r Prévoyance 2h33'35"
120.
Tom STAMSNIJDER
Gerolsteiner 2h34'02"
121.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Karpin Galicia 2h34'23"
122.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Gam 2h34'30"
123.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Relax - Gam 2h34'59"
124.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne 2h35'10"
125.
André GREIPEL
T-Mobile Team 2h37'27"
126.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Credit par Telephone 2h38'02"
127.
Alessandro PETACCHI
Team Milram 2h38'41"
128.
Magnus BÄCKSTEDT
Liquigas 2h38'46"
129.
Damien MONIER
Cofidis, Le Credit par Telephone 2h39'47"
130.
Davide VIGANO
Quick Step - Innergetic
131.
Fabio SABATINI
Team Milram 2h39'55"
132.
Christophe BRANDT
Predictor - Lotto 2h42'13"
133.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi 2h43'08"
134.
Matej JURČO
Team Milram 2h43'14"
135.
Jussi VEIKKANEN
Francaise des Jeux 2h44'33"
136.
Alberto ONGARATO
Team Milram 2h48'53"
137.
Erki PÜTSEP
Bouygues Telecom 2h48'59"
138.
Elia RIGOTTO
Team Milram 2h53'46"
139.
Maryan HARY
Cofidis, Le Credit par Telephone 2h55'59"
140.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Rabobank 2h56'31"
141.
André KORFF
T-Mobile Team 2h57'29"
142.
Niki TERPSTRA
Team Milram 3h01'30"
143.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Andalucia - Cajasur 3h01'58"
144.
Mark RENSHAW
Crédit Agricole 3h02'14"
145.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia - Cajasur 3h02'35"