2.UWT

Tirreno - Adriatico 2021  |  Stage 1. Lido di Camaiore - Lido di Camaiore   

56th edition

156 km, 10 March 2021

Rider Team Time
1.
Wout VAN AERT
Jumbo - Visma 3h36'17"
2.
Caleb EWAN
Lotto - Soudal
3.
Fernando GAVIRIA RENDÓN
UAE Team Emirates
4.
Andrea VENDRAME
Ag2r Citroen Team
5.
Luka MEZGEC
Team BikeExchange
6.
Tim MERLIER
Alpecin - Fenix
7.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Deceuninck - Quick Step
8.
Davide BALLERINI
Deceuninck - Quick Step
9.
Iván GARCÍA CORTINA
Movistar Team
10.
Hugo HOFSTETTER
Israel Start - Up Nation
11.
Peter SAGAN
Bora - Hansgrohe
12.
Max KANTER
Team DSM
13.
Łukasz WIŚNIOWSKI
Team Qhubeka - NextHash
14.
Matteo MALUCELLI
Androni Giocattoli - Sidermec
15.
Fred WRIGHT
Bahrain - Victourios
16.
Thomas BOUDAT
Team Arkéa - Samsic
17.
Adrien PETIT
TotalEnergies
18.
Niccolò BONIFAZIO
TotalEnergies
19.
Manuel BELLETTI
Eolo - Kometa Cycling Team
20.
Elia VIVIANI
Cofidis, Solutions Crédits
21.
Andrea PASQUALON
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
22.
Robert STANNARD
Team BikeExchange
23.
Michał KWIATKOWSKI
Ineos Grenadiers
24.
João Pedro Gonçalves ALMEIDA
Deceuninck - Quick Step
25.
Matteo MOSCHETTI
Trek - Segafredo
26.
Davide MARTINELLI
Astana - Premier Tech
27.
Pavel SIVAKOV
Ineos Grenadiers
28.
Nans PETERS
Ag2r Citroen Team
29.
Tadej POGAČAR
UAE Team Emirates
30.
Ariel Maximiliano RICHEZE
UAE Team Emirates
31.
Jack BAUER
Team BikeExchange
32.
Pieter VANSPEYBROUCK
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
33.
Marco CANOLA
Gazprom - RusVelo
34.
Patrick KONRAD
Bora - Hansgrohe
35.
Bert VAN LERBERGHE
Deceuninck - Quick Step
36.
Davide FORMOLO
UAE Team Emirates
37.
Sergio Andrés HIGUITA GARCIA
EF Education - Nippo
38.
Gianni VERMEERSCH
Alpecin - Fenix
39.
Tobias LUDVIGSSON
Groupama - FDJ
40.
Alex ARANBURU DEBA
Astana - Premier Tech
41.
Jasper DE BUYST
Lotto - Soudal
42.
Geraint THOMAS
Ineos Grenadiers
43.
Fabio SABATINI
Cofidis, Solutions Crédits
44.
Lilian CALMEJANE
Ag2r Citroen Team
45.
Tobias Svendsen FOSS
Jumbo - Visma
46.
Lawrence WARBASSE
Ag2r Citroen Team
47.
Simon PELLAUD
Androni Giocattoli - Sidermec
48.
Salvatore PUCCIO
Ineos Grenadiers
49.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Astana - Premier Tech
50.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Ineos Grenadiers
51.
Natnael Ocbit TESFATSION
Androni Giocattoli - Sidermec
52.
Ivan ROVNY
Gazprom - RusVelo
53.
Fabio FELLINE
Astana - Premier Tech
54.
Hugo HOULE
Astana - Premier Tech
55.
Jan BAKELANTS
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
56.
Michael SCHÄR
Ag2r Citroen Team
57.
Julien SIMON
TotalEnergies
58.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Team Arkéa - Samsic
59.
Simone VELASCO
Gazprom - RusVelo
60.
Mikel LANDA MEANA
Bahrain - Victourios
61.
Alberto BETTIOL
EF Education - Nippo
62.
Guillaume BOIVIN
Israel Start - Up Nation
63.
Ilnur ZAKARIN
Gazprom - RusVelo
64.
Valentin MADOUAS
Groupama - FDJ
65.
Petr VAKOČ
Alpecin - Fenix
66.
Geoffrey BOUCHARD
Ag2r Citroen Team
67.
Pello BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Bahrain - Victourios
68.
Victor DE LA PARTE
TotalEnergies
69.
Jan POLANC
UAE Team Emirates
70.
Łukasz OWSIAN
Team Arkéa - Samsic
71.
Lorenzo MANZIN
TotalEnergies
72.
Diego ROSA
Team Arkéa - Samsic
73.
Roger KLUGE
Lotto - Soudal
74.
Ivo Emanuel Alves OLIVEIRA
UAE Team Emirates
75.
Daniel OSS
Bora - Hansgrohe
76.
Mark PADUN
Bahrain - Victourios
77.
Mathieu VAN DER POEL
Alpecin - Fenix
78.
Ryan MULLEN
Trek - Segafredo
79.
Nikias ARNDT
Team DSM
80.
Simon CLARKE
Team Qhubeka - NextHash
81.
Domenico POZZOVIVO
Team Qhubeka - NextHash
82.
Joris NIEUWENHUIS
Team DSM
83.
Damiano CARUSO
Bahrain - Victourios
84.
Vincenzo NIBALI
Trek - Segafredo
85.
Marc SOLER GIMÈNEZ
Movistar Team
86.
Jonas RICKAERT
Alpecin - Fenix
87.
Jan TRATNIK
Bahrain - Victourios
88.
Toms SKUJIŅŠ
Trek - Segafredo
89.
Maciej BODNAR
Bora - Hansgrohe
90.
Davide VILLELLA
Movistar Team
91.
Giulio CICCONE
Trek - Segafredo
92.
Eduardo SEPULVEDA
Androni Giocattoli - Sidermec
93.
Stefan KÜNG
Groupama - FDJ
94.
Dario CATALDO
Movistar Team
95.
Timo ROOSEN
Jumbo - Visma
96.
Tim WELLENS
Lotto - Soudal
97.
Davide CIMOLAI
Israel Start - Up Nation
98.
Roman KREUZIGER
Gazprom - RusVelo
99.
Benjamin THOMAS
Groupama - FDJ
100.
Denis NEKRASOV
Gazprom - RusVelo
101.
Nico DENZ
Team DSM
102.
Gonzalo SERRANO RODRÍGUEZ
Movistar Team
103.
Pavel KOCHETKOV
Gazprom - RusVelo
104.
Jenthe BIERMANS
Israel Start - Up Nation
105.
Emil Nygaard VINJEBO
Team Qhubeka - NextHash
106.
Emīls LIEPIŅŠ
Trek - Segafredo
107.
Loïc VLIEGEN
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
108.
Jakob FUGLSANG
Astana - Premier Tech
109.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Movistar Team
110.
Giovanni ALEOTTI
Bora - Hansgrohe
111.
Romain BARDET
Team DSM
112.
Greg VAN AVERMAET
Ag2r Citroen Team
113.
Rudy MOLARD
Groupama - FDJ
114.
Simon YATES
Team BikeExchange
115.
Quinn SIMMONS
Trek - Segafredo
116.
Matteo FABBRO
Bora - Hansgrohe
117.
Marcus BURGHARDT
Bora - Hansgrohe
118.
Andrey ZEITS
Team BikeExchange
119.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
Androni Giocattoli - Sidermec
120.
Alejandro ROPERO MOLINA
Eolo - Kometa Cycling Team
121.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
TotalEnergies
122.
Lorenzo ROTA
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
123.
Mads WURTZ SCHMIDT
Israel Start - Up Nation
124.
Rafał MAJKA
UAE Team Emirates
125.
Mattia BAIS
Androni Giocattoli - Sidermec
126.
Mark CHRISTIAN
Eolo - Kometa Cycling Team
127.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLÁS
Ineos Grenadiers
128.
Kévin GENIETS
Groupama - FDJ
129.
John ARCHIBALD
Eolo - Kometa Cycling Team
130.
Chris HAMILTON
Team DSM
131.
Simon CARR
EF Education - Nippo
132.
Laurent PICHON
Team Arkéa - Samsic
133.
Eros CAPECCHI
Bahrain - Victourios
134.
Jan HIRT
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
135.
Michael GOGL
Team Qhubeka - NextHash
136.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Qhubeka - NextHash
137.
Julian ALAPHILIPPE
Deceuninck - Quick Step
138.
Robert GESINK
Jumbo - Visma
139.
Thibaut PINOT
Groupama - FDJ
140.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec
141.
Christopher JUUL JENSEN
Team BikeExchange
142.
Kévin LEDANOIS
Team Arkéa - Samsic
143.
Manuele BOARO
Astana - Premier Tech
144.
Dimitri CLAEYS
Team Qhubeka - NextHash
145.
Michael HEPBURN
Team BikeExchange
146.
Kasper ASGREEN
Deceuninck - Quick Step
147.
Zdeněk ŠTYBAR
Deceuninck - Quick Step
148.
Aimé DE GENDT
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
149.
Kenneth VANBILSEN
Cofidis, Solutions Crédits 18"
150.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto - Soudal 21"
151.
Nathan VAN HOOYDONCK
Jumbo - Visma 39"
152.
Martijn TUSVELD
Team DSM
153.
Alessandro DE MARCHI
Israel Start - Up Nation 52"
154.
Xandro MEURISSE
Alpecin - Fenix 59"
155.
Paul MARTENS
Jumbo - Visma
156.
Guy NIV
Israel Start - Up Nation
157.
Vincenzo ALBANESE
Eolo - Kometa Cycling Team
158.
Sebastian LANGEVELD
EF Education - Nippo
159.
Niki TERPSTRA
TotalEnergies
160.
Alex HOWES
EF Education - Nippo
161.
Lawson CRADDOCK
EF Education - Nippo
162.
Attilio VIVIANI
Cofidis, Solutions Crédits 01'02"
163.
Edoardo AFFINI
Jumbo - Visma
164.
Otto VERGAERDE
Alpecin - Fenix 01'20"
165.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal 01'25"
166.
Brent VAN MOER
Lotto - Soudal 01'28"
167.
Thibault GUERNALEC
Team Arkéa - Samsic 01'42"
168.
Davide BAIS
Eolo - Kometa Cycling Team 01'48"
169.
Jempy DRUCKER
Cofidis, Solutions Crédits 02'01"
170.
Albert TORRES BARCELO
Movistar Team 02'06"
171.
Filippo GANNA
Ineos Grenadiers 02'07"
172.
Thomas SCULLY
EF Education - Nippo 02'43"
173.
Tom BOHLI
Cofidis, Solutions Crédits 03'15"
174.
Nathan HAAS
Cofidis, Solutions Crédits
175.
Samuele RIVI
Eolo - Kometa Cycling Team 04'32"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Lido di Camaiore - Lido di Camaiore

Race Type: Sprint stage

Distance: 156 km

Date: 10 March 2021