Vuelta a España 2001  |  Stage 1. Salamanca - Salamanca I.T.T.   

56th edition

12 km, 8 September 2001

Rider Team Time
1.
David MILLAR
Cofidis 14'56"
2.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca 01"
3.
Levi LEIPHEIMER
US Postal Service 06"
4.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski 17"
5.
Joseba BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski 23"
6.
David PLAZA ROMERO
Festina - Lotus 24"
7.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca 25"
8.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski 26"
9.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
10.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Mapei - Quick Step 28"
11.
Marco PINOTTI
Lampre - Daikin 30"
12.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Eroski 31"
13.
Carlos SASTRE CANDIL
O.N.C.E. - Eroski 32"
14.
Nathan O'NEILL
Panaria - Fiordo 33"
15.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
16.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca 34"
17.
Angel Luis CASERO MORENO
Festina - Lotus
18.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca 35"
19.
José Luis RUBIERA
US Postal Service 37"
20.
Santos GONZALEZ CAPILLA
O.N.C.E. - Eroski
21.
Iñigo CUESTA
Cofidis 39"
22.
Robert HUNTER
Lampre - Daikin 40"
23.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski
24.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service 41"
25.
José Luis REBOLLO
Festina - Lotus 42"
26.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step 43"
27.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step
28.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step 44"
29.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca 45"
30.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi 46"
31.
Ruslan IVANOV
Alessio
32.
Alex ZÜLLE
Team Coast - Buffalo
33.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service
34.
Beat ZBERG
Rabobank 47"
35.
Alberto ELLI
Team Deutsche Telekom
36.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi 51"
37.
Eddy RATTI
Mapei - Quick Step
38.
Massimiliano LELLI
Cofidis 52"
39.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
40.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
iBanesto.com 53"
41.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom
42.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin 54"
43.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
44.
Frank HØJ
Team Coast - Buffalo 55"
45.
Tomáš KONEČNÝ
Domo - Farm Frites - Latexco
46.
Guido TRENTIN
Cofidis 56"
47.
William Chann MCRAE
US Postal Service
48.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 58"
49.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada 01'00"
50.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Festina - Lotus
51.
Sven TEUTENBERG
Festina - Lotus
52.
José Antonio PECHARROMÁN
Jazztel - Costa de Almeria
53.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com 01'01"
54.
Sergey MATVEYEV
Panaria - Fiordo 01'02"
55.
Fernando ESCARTÍN
Team Coast - Buffalo
56.
Cristian MORENI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 01'03"
57.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Relax - Fuenlabrada
58.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin
59.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin 01'04"
60.
Jan BOVEN
Rabobank 01'05"
61.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus 01'06"
62.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Mapei - Quick Step
63.
Paolo SAVOLDELLI
Saeco 01'07"
64.
Markus ZBERG
Rabobank
65.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom 01'08"
66.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada
67.
José Angel VIDAL
Kelme - Costa Blanca
68.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
69.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
70.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - Quick Step
71.
Benoît JOACHIM
US Postal Service
72.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com 01'09"
73.
Melchor MAURI PRAT
Milaneza - MSS
74.
Luca PAOLINI
Mapei - Quick Step
75.
Pedro DÍAZ LOBATO
Jazztel - Costa de Almeria
76.
Aitor GARMENDIA
Team Coast - Buffalo 01'10"
77.
Julian DEAN
US Postal Service 01'11"
78.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Festina - Lotus
79.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Kelme - Costa Blanca
80.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 01'13"
81.
Stephan SCHRECK
Team Deutsche Telekom
82.
Leif HOSTE
Domo - Farm Frites - Latexco
83.
Richard VIRENQUE
Domo - Farm Frites - Latexco 01'14"
84.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
85.
Jan SCHAFFRATH
Team Deutsche Telekom 01'15"
86.
Roberto CONTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 01'16"
87.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS
88.
Santiago BLANCO GIL
iBanesto.com 01'17"
89.
Jorge CAPITÁN PEREGRINA
Relax - Fuenlabrada
90.
José María JIMÉNEZ SASTRE
iBanesto.com
91.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus
92.
Karsten KROON
Rabobank 01'18"
93.
Daniel CLAVERO
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 01'19"
94.
David FERNANDEZ DOMINGO
Relax - Fuenlabrada
95.
Michael ANDERSSON
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
96.
Matthé PRONK
Rabobank
97.
Giuliano FIGUERAS
Panaria - Fiordo 01'21"
98.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
99.
Vladimir DUMA
Panaria - Fiordo
100.
Dariusz BARANOWSKI
iBanesto.com
101.
Elio AGGIANO
Mapei - Quick Step
102.
Salvatore COMMESSO
Saeco 01'22"
103.
Eleuterio ANGUITA
Jazztel - Costa de Almeria
104.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Euskaltel - Euskadi
105.
Lars MICHAELSEN
Team Coast - Buffalo 01'23"
106.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
107.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com 01'24"
108.
Pavel PADRNOS
Saeco
109.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS 01'26"
110.
Marc LOTZ
Rabobank
111.
Niki AEBERSOLD
Team Coast - Buffalo
112.
Ricardo VALDÉS PRIETO
Jazztel - Costa de Almeria 01'27"
113.
Filippo SIMEONI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 01'28"
114.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 01'29"
115.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Kelme - Costa Blanca
116.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 01'30"
117.
Massimo GIUNTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
118.
Victoriano FERNANDEZ
Milaneza - MSS 01'31"
119.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
120.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 01'32"
121.
Daniële DE PAOLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
122.
Kyrylo POSPYEYEV
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
123.
Antonio CRUZ
US Postal Service 01'33"
124.
Raphael SCHWEDA
Team Coast - Buffalo
125.
Aitor KINTANA
Jazztel - Costa de Almeria 01'34"
126.
Geert VERHEYEN
Rabobank
127.
Daniel ATIENZA
Cofidis 01'35"
128.
Peter FARAZIJN
Cofidis
129.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
130.
Antonio VARRIALE
Panaria - Fiordo
131.
Andreas KLIER
Team Deutsche Telekom 01'36"
132.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
133.
Jörg LUDEWIG
Saeco
134.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS
135.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Panaria - Fiordo 01'37"
136.
Steven KLEYNEN
Domo - Farm Frites - Latexco
137.
Glenn MAGNUSSON
Domo - Farm Frites - Latexco
138.
Andrea TONTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 01'38"
139.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
140.
Claude LAMOUR
Cofidis 01'39"
141.
Luciano André PAGLIARINI MENDONÇA
Lampre - Daikin
142.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada 01'40"
143.
Dario PIERI
Saeco
144.
João Paulo SILVA
Milaneza - MSS
145.
Mauro GIANETTI
Team Coast - Buffalo 01'41"
146.
Ivan GOTTI
Alessio 01'43"
147.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom
148.
Marco PANTANI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
149.
Serguei SMETANINE
Jazztel - Costa de Almeria
150.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites - Latexco 01'44"
151.
Biagio CONTE
Saeco
152.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
153.
Steve DE WOLF
Domo - Farm Frites - Latexco 01'45"
154.
Rafael CASERO MORENO
Festina - Lotus
155.
Carlos Alberto CARNEIRO SILVA
Milaneza - MSS 01'46"
156.
Wilfried CRETSKENS
Domo - Farm Frites - Latexco
157.
Endrio LEONI
Alessio 01'47"
158.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
159.
Thorsten NITSCHE
Saeco
160.
Yauheni SENIUSHKIN
Panaria - Fiordo 01'48"
161.
Alexandr SHEFER
Alessio
162.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada 01'49"
163.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
164.
Roberto SGAMBELLURI
Team Deutsche Telekom 01'50"
165.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi 01'51"
166.
Alberto VINALE
Alessio
167.
Cesar GARCIA CALVO
Relax - Fuenlabrada
168.
Carlos Ramon GOLBANO
Jazztel - Costa de Almeria 01'53"
169.
Addy ENGELS
Rabobank
170.
Alessio GALLETTI
Saeco 01'54"
171.
Janek TOMBAK
Cofidis 01'56"
172.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 01'57"
173.
Thorwald VENEBERG
Rabobank 01'58"
174.
Igor PUGACI
Saeco
175.
Stefano CASAGRANDA
Alessio 02'01"
176.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi
177.
Carlos TORRENT TARRES
Jazztel - Costa de Almeria 02'04"
178.
Franco PELLIZOTTI
Alessio
179.
Robbie MCEWEN
Domo - Farm Frites - Latexco 02'05"
180.
Matthew WHITE
US Postal Service 02'10"
181.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Jazztel - Costa de Almeria
182.
Enrico DEGANO
Panaria - Fiordo
183.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi 02'11"
184.
Rolf HUSER
Team Coast - Buffalo 02'14"
185.
Renato SILVA
Milaneza - MSS
186.
Davide CASAROTTO
Alessio 02'16"
187.
Martin HVASTIJA
Alessio 02'33"
188.
Filippo PERFETTO
Panaria - Fiordo 04'28"
189.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski 07'07"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 1. Salamanca - Salamanca I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 12 km

Date: 8 September 2001