Vuelta a España 2001  |  Stage 10. Sabadell - La Molina   

56th edition

168 km, 18 September 2001

Rider Team Time
1.
Santiago BLANCO GIL
iBanesto.com 4h20'23"
2.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS 02'57"
3.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca 04'09"
4.
José María JIMÉNEZ SASTRE
iBanesto.com 04'19"
5.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com 04'23"
6.
Fernando ESCARTÍN
Team Coast - Buffalo
7.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
8.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
9.
Levi LEIPHEIMER
US Postal Service
10.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service
11.
Angel Luis CASERO MORENO
Festina - Lotus
12.
David PLAZA ROMERO
Festina - Lotus
13.
José Luis RUBIERA
US Postal Service
14.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Kelme - Costa Blanca
15.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com
16.
Iñigo CUESTA
Cofidis
17.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - Quick Step
18.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
19.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca
20.
Joseba BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
21.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
22.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Festina - Lotus
23.
David MILLAR
Cofidis 04'31"
24.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus 04'35"
25.
José Luis REBOLLO
Festina - Lotus
26.
Roberto CONTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
27.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski 04'55"
28.
Franco PELLIZOTTI
Alessio 04'58"
29.
Beat ZBERG
Rabobank 05'12"
30.
Daniële DE PAOLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 05'31"
31.
Filippo SIMEONI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
32.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi 05'33"
33.
Eleuterio ANGUITA
Jazztel - Costa de Almeria 05'38"
34.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS 05'45"
35.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step 05'57"
36.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites - Latexco
37.
Dariusz BARANOWSKI
iBanesto.com
38.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi 06'13"
39.
Cesar GARCIA CALVO
Relax - Fuenlabrada 06'18"
40.
Daniel ATIENZA
Cofidis 06'20"
41.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Euskaltel - Euskadi
42.
Giuliano FIGUERAS
Panaria - Fiordo
43.
Massimiliano LELLI
Cofidis 06'26"
44.
João Paulo SILVA
Milaneza - MSS 06'31"
45.
Igor PUGACI
Saeco 06'32"
46.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
47.
Tomáš KONEČNÝ
Domo - Farm Frites - Latexco
48.
Victoriano FERNANDEZ
Milaneza - MSS
49.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Kelme - Costa Blanca 07'06"
50.
Cristian MORENI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 07'40"
51.
Alberto ELLI
Team Deutsche Telekom 08'18"
52.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step 09'00"
53.
Alexandr SHEFER
Alessio 09'02"
54.
Addy ENGELS
Rabobank 09'17"
55.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin
56.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski 10'35"
57.
Carlos SASTRE CANDIL
O.N.C.E. - Eroski
58.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca
59.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin 11'02"
60.
Richard VIRENQUE
Domo - Farm Frites - Latexco
61.
Mauro GIANETTI
Team Coast - Buffalo
62.
Guido TRENTIN
Cofidis
63.
Jorge CAPITÁN PEREGRINA
Relax - Fuenlabrada 11'06"
64.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
65.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi 11'12"
66.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca 12'50"
67.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski
68.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis 14'16"
69.
Kyrylo POSPYEYEV
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
70.
Jörg LUDEWIG
Saeco
71.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Festina - Lotus
72.
Carlos Ramon GOLBANO
Jazztel - Costa de Almeria
73.
Santos GONZALEZ CAPILLA
O.N.C.E. - Eroski
74.
Matthé PRONK
Rabobank
75.
Roberto SGAMBELLURI
Team Deutsche Telekom
76.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
77.
Steven KLEYNEN
Domo - Farm Frites - Latexco
78.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
79.
Pedro DÍAZ LOBATO
Jazztel - Costa de Almeria
80.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Relax - Fuenlabrada 20'45"
81.
Carlos TORRENT TARRES
Jazztel - Costa de Almeria
82.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom
83.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin
84.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada
85.
Wilfried CRETSKENS
Domo - Farm Frites - Latexco
86.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
87.
José Antonio PECHARROMÁN
Jazztel - Costa de Almeria
88.
Benoît JOACHIM
US Postal Service
89.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus
90.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
91.
Antonio VARRIALE
Panaria - Fiordo
92.
Melchor MAURI PRAT
Milaneza - MSS
93.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Eroski
94.
Rafael CASERO MORENO
Festina - Lotus
95.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
96.
Stephan SCHRECK
Team Deutsche Telekom
97.
Antonio CRUZ
US Postal Service
98.
Massimo GIUNTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
99.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Jazztel - Costa de Almeria
100.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com
101.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
102.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
103.
Geert VERHEYEN
Rabobank
104.
Paolo SAVOLDELLI
Saeco
105.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom
106.
Jan SCHAFFRATH
Team Deutsche Telekom
107.
José Angel VIDAL
Kelme - Costa Blanca
108.
Peter FARAZIJN
Cofidis
109.
Jan BOVEN
Rabobank
110.
Marco PANTANI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
111.
Michael ANDERSSON
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
112.
Vladimir DUMA
Panaria - Fiordo
113.
Daniel CLAVERO
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
114.
Claude LAMOUR
Cofidis
115.
Rolf HUSER
Team Coast - Buffalo
116.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
117.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
118.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
119.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Panaria - Fiordo
120.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
121.
Andreas KLIER
Team Deutsche Telekom
122.
Eddy RATTI
Mapei - Quick Step
123.
Niki AEBERSOLD
Team Coast - Buffalo
124.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Mapei - Quick Step
125.
Aitor KINTANA
Jazztel - Costa de Almeria
126.
Alex ZÜLLE
Team Coast - Buffalo 20'53"
127.
Frank HØJ
Team Coast - Buffalo
128.
Luca PAOLINI
Mapei - Quick Step 21'19"
129.
Stefano CASAGRANDA
Alessio 25'16"
130.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin 25'17"
131.
Marco PINOTTI
Lampre - Daikin
132.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
133.
Glenn MAGNUSSON
Domo - Farm Frites - Latexco
134.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
135.
Luciano André PAGLIARINI MENDONÇA
Lampre - Daikin
136.
Serguei SMETANINE
Jazztel - Costa de Almeria
137.
Carlos Alberto CARNEIRO SILVA
Milaneza - MSS
138.
Renato SILVA
Milaneza - MSS
139.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
140.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
141.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
142.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Mapei - Quick Step
143.
Aitor GARMENDIA
Team Coast - Buffalo
144.
William Chann MCRAE
US Postal Service
145.
Alberto VINALE
Alessio
146.
Biagio CONTE
Saeco
147.
Nathan O'NEILL
Panaria - Fiordo
148.
Julian DEAN
US Postal Service
149.
Yauheni SENIUSHKIN
Panaria - Fiordo
150.
Alessio GALLETTI
Saeco
151.
Salvatore COMMESSO
Saeco
152.
Marc LOTZ
Rabobank
153.
Karsten KROON
Rabobank
154.
Raphael SCHWEDA
Team Coast - Buffalo
155.
Thorsten NITSCHE
Saeco
156.
Robert HUNTER
Lampre - Daikin
157.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
158.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
iBanesto.com
159.
Elio AGGIANO
Mapei - Quick Step
160.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service
161.
Janek TOMBAK
Cofidis
162.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada
163.
Sven TEUTENBERG
Festina - Lotus
164.
Matthew WHITE
US Postal Service
165.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
166.
David FERNANDEZ DOMINGO
Relax - Fuenlabrada
167.
Andrea TONTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
168.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 26'59"
169.
Leif HOSTE
Domo - Farm Frites - Latexco 27'07"
170.
Robbie MCEWEN
Domo - Farm Frites - Latexco 27'08"

Stage information

Start, finish: Stage 10. Sabadell - La Molina

Race Type: Mountain stage

Distance: 168 km

Date: 18 September 2001